• Головна
  • Військова адміністрація в Чернігові. Хронологія подій
ПОЗИЦІЯ
11:57, 22 лютого 2023 р.

Військова адміністрація в Чернігові. Хронологія подій

ПОЗИЦІЯ
Військова адміністрація в Чернігові. Хронологія подій

Під час сесії міської ради 21 лютого депутати ухвалили звернення до Верховної Ради з проханням не ліквідовувати в Чернігові місцеве самоврядування та не голосувати за Постанову про наділення нещодавно створеної міської військової адміністрації всіма повноваження міськради та її виконкому. За словами в.о міського голови Олександра Ломаки, копію звернення надіслали послам G7 та інших країн, що підтримували реформу децентралізації для інформації та надання політичної оцінки.

Ми публікуємо хронологію подій, які цьому передували

1-го лютого 2023 року вступило в силу рішення Яворівського районного суду Львівської області, яким міського голову Чернігова визнали винним в адміністративному порушенні, пов‘язаному з конфліктом інтересів. А саме, водій міської ради в робочий час виїхав за кордон на приватній автівці родини міського голови, щоб доставити його до дружини Владислава Атрошенка, яка перебувала за кордоном. За це порушення Атрошенка позбавили права займати посади, пов‘язані з органами державної влади та місцевого самоврядування терміном на один рік та, фактично, достроково припинено повноваження міського голови 300-тисячного міста. Нагадаємо, в жовтні 2020 року Атрошенко був переобраний на посаду з результатом 78% голосів чернігівців на виборах. В березні Президент Зеленський нагородив його орденом “За мужність” за внесок в оборону Чернігова. Асоціація міст України, Комітет виборців України, ряд політиків та юристів заявили, що рішення суду являється політично вмотивованим.

2-го лютого рішення суду було виконано та до виконання обов‘язків міського голови приступив секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако, як того вимагає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” (згідно частини другої статті 42). Владислав Атрошенко звернувся до колективу та закликав спокійно, без демаршів ще якісніше виконувати свою роботу на благо міста та країни, як це доручили наші виборці. До роботи секретарем міської ради Олександр Ломако працював першим заступником міського голови (з 2015 по 2020), до того працював директором ТОВ «ЛІГА», головним редактором приватного телеканалу «Дитинець», керівником декількох громадських організацій.

Військова адміністрація в Чернігові. Хронологія подій, фото-1

В місті функціонують всі органи місцевого самоврядування. Вже після відсторонення Атрошенка збиралася сесія, в ній взяли участь 33 із 42 депутатів з різних фракцій. За час від відсторонення Атрошенка дев’ять разів збиралися засідання виконавчого комітету, на яких було ухвалено більше 70 рішень в межах компетенції. Проводяться наради, працюють всі структурні підрозділи та комунальні підприємства. Місто, яке постраждало від російських авіанальотів, обстрілів артилерії та ракетних ударів в лютому-квітні 2022 року, активно відновлюється. Ухвалений бюджет на 2023 рік та десятки галузевих та соціальних програм.

Тобто, мова не йде про підстави для створення військової адміністрації, визначені Законом ( згідно частини третьої статті четвертої Закону України “Про правовий режим воєнного стану”), а саме самоусунення ради від виконання своїх повноважень; фактичного невиконання повноважень. В Чернігові не сталося самоусунення та немає фактів невиконання повноважень місцевою владою.

Натомість, 7-го лютого 2023 року Президент підписав Указ, який було опубліковано 14 лютого «Про створення Чернігівської міської військової адміністрації». Ним ряд функцій місцевого самоврядування передано призначеним чиновникам.

17 лютого Президент призначає на посаду голови ВА керівника патронатної служби Чернігівської ОВА Дмитра Брижинського. Кадрового військового, який в жовтні 2022 року звільнився з ЗСУ та перейшов на посаду в ОВА.

Дмитро Брижинський

Дмитро Брижинський

Варто зазначити, що подання на створення військової адміністрації готувала Чернігівська обласна адміністрація, а не Генеральний штаб. Тобто, таке рішення носить політичний, а не безпековий характер. Чотири міста Чернігівської області (Новгород-Сіверський, Семенівка, Сновськ і Городня) знаходяться в зоні бойових дій і в безпосередній близькості (30-50 км) до кордону з російською федерацією, але там військові адміністрації не вводяться. Також є приклад міста Запоріжжя, де з вересня 2021 року міський голова склав повноваження, в.о мера - секретар міської ради працює без введення військової адміністрації. Так само, коли в Чернігові в лютому-квітні 2022 року велися бойові дії, місто вистояло без введення міської військової адміністрації.

18 лютого в інтерв‘ю «Суспільному» голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк повідомила, що в лютому Верховна Рада розгляне постанову про наділення Чернігівської міської військової адміністрації додатковими повноваженнями, зокрема, крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом «Про правовий режим воєнного стану», надати повноваження міської ради, її виконавчого комітету, та міського голови. Голова ВА зможе затвердити тимчасову структуру виконавчих органів ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасового штатного розпису, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду). Крім того, Верховна рада може підпорядкувати апарат, комунальні підприємства, установи та організації начальнику військової адміністрації.

По суті, в такий спосіб голова ВА крім власних компетенцій отримує повноваження міського голови, виконавчого комітету і ради. А, отже, здійснюватиме безпосереднє керівництво службами і і структурами, що не мають прямого відношення до посилення обороноздатності і безпеки.

Навпаки, таке рішення заблокує стратегічний розвиток міста. Чернігівська міська влада уклала у вигляді підписаних меморандумів або досягнутих усних угод домовленостей про залучення сумарно біля 2 млрд грн на відновлення міста. Це довготривалі проєкти. Вже зараз донори заявляють про замороження цих домовленостей, адже розуміють легітимну співпрацю з муніципалітетом, а не з тимчасовим утворенням - Військовою адміністрацією. Так само на паузу будуть поставленні домовленості про формалізацію партнерств з містами-побратимами Франції, Німеччини, Фінляндії та потенційні угоди з містами Швеції та Великобританії. Всі ці партнерства під час війни - формування іміджу України та гуманітарна допомога на відновлення міста, а також залучення фахівців, досвіду та обміни в сферах культури та освіти.

Це небезпечний прецедент, який після Чернігова може бути застосований в будь-якому іншому населеному пункті. Це серйозна загроза демократії, фактична ліквідація місцевого самоврядування та серйозний удар по іміджу країни. Такі дії виглядають, як узурпація влади.

Звернення: https://chernigiv-rada.gov.ua/news/id-152768/

За матеріалами ЗМІ і прес-служби Чернігівської міської ради

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#військова адміністрація #хронологія подій
Останні новини
Оголошення
live comments feed...