• Головна
  • Вихователям не платять, дітей можуть відрахувати: ситуація з садочками Чернігова
16:02, 10 березня 2023 р.

Вихователям не платять, дітей можуть відрахувати: ситуація з садочками Чернігова

Розбомблений майданчик одного з садочків Чернігова у квітні 2022-го року, світлина Сєргєя Карася

Розбомблений майданчик одного з садочків Чернігова у квітні 2022-го року, світлина Сєргєя Карася

-Господарство міста, громадський транспорт, підприємства критичної інфраструктури, школи, садочки, лікарні – все буде працювати. Місто продовжить відбудовуватися, - так казав напочатку лютого цього року, коментуючи своє відсторонення від виконання обов’язків, чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.

Але у тому ж лютому стало відомо, що працівників 17 дитсадків Чернігова переводять з простою (в цьому випадку вони отримували 2/3 від зарплати), на якому вони перебували від початку повномасштабної військової агресії, на призупинення (освітянам на призупиненні зарплату не платять узагалі).

Також, як нам стало відомо, з дитячих садочків звільняють усіх плавруків та закривають басейни. А дітей, які не ходили у заклади 2 та більше місяців планують вже у березні відрахувати з садочків.

Ми дізналися, чи все це правда, а також з чим пов’язані такі рішення чернігівської влади.

Всі діти виїхали?..

До деяких садочків стежка не вторована...

Якщо просто походити вулицями Чернігова, то здається, що дітей за рік, що пройшов з початку повномасштабної військової агресії, у місті не стало менше. Але візуальне враження може бути оманливим.

-Розрахунки (оцінки) чисельності постійного населення за статтю та віком у період між переписами населення здійснюються один раз на рік, станом на початок звітного року. Чисельністьпостійногонаселенням. Черніговаувіці2–6років за розрахунками (за оцінкою)на 1 січня 2022р. становила 11159 осіб, - розповіла нам заступниця начальника головного управління статистики у Чернігівській області Тетяна Дусь. - Ураховуючи ситуацію, що склалася у зв’язку з дією режиму воєнного стану,статистичну інформацію щодо чисельності населення (за оцінкою) за 2022 р. будеоприлюднено після завершення встановленого Законом України «Про захист інтересівсуб’єктів подання звітності та інших документів у періоддіївоєнного стану або станувійни» терміну для подання статистичної та фінансової звітності.

У міській раді наводять трохи інші цифри: за інформацією заступниці міського голови Вікторії Пекур, 1 лютого 2022-го року до садочків Чернігова були зараховані 10 263 дитини, а, станом на 1 лютого 2023-го року, їхня кількість скоротилася до 7 450 дітей. На кінець лютого у садочках Чернігова було 813 вільних місць.

Чому?

наслідки російських обстрілів дитячих садочків. Чернігів. Квітень 2022

Ще наприкінці минулого року ми писали про те, що держава урізала Чернігову освітню субвенцію на 20% (порівняно з 2022-м роком). Це підтверджує й пані Пекур:

- У 2023 році дефіцит коштів освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників у закладах освіти міста Чернігова становить 81 784 500,00 грн.

Але освітня субвенція не впливає на зарплати у садочках (за її рахунок виплачують зароблене шкільним вчителям), тому офіційна причина, чому працівників дитсадків відправили на призупинення інша:

віце-мер Чернігова Вікторія Пекур

- Станом на 24.02.2023 року освітній процес призупинено у 17 закладах дошкільної освіти. Відповідно із працівниками зазначених закладів освіти на час запровадження воєнного стану трудові відносини також призупинено, - зазначає Вікторія Пекур. - Призупинення трудових відносин із зазначеними працівниками відбулось через те, що будівлі закладів освіти не мають облаштованого найпростішого укриття для перебування учасників освітнього процесу під час оголошення тривожного сигналу сповіщення «Повітряна тривога», що є головною умовою функціонування закладів, та через необхідність виконання відновлювальних ремонтних робіт унаслідок пошкодження будівлі.

З басейнами ситуація ще цікавіша. Бо, згідно з офіційною позицією міської ради, закриття басейнів та звільнення плавруків пов’язано не з воєнним станом, а з «підзабутим» коронавірусом:

-Через запровадження карантинних обмежень, пов’язаних із поширенням гострої респіраторної вірусної інфекції COVID-19, у 2020 році роботу басейнів у закладах дошкільної освітибуло призупинено, - так відповіла пані Пекур на наше питання, чи відповідає дійсності інформація про звільнення плавруків та які причини цього звільнення.

Щоб зрозуміти, як на ділі відбувається призупинення: чи пропонують працівникам інші робочі місця та чи володіє керівництво закладів інформацією про терміни відновлення їхньої роботи, ми ще 21 лютого надіслали інформаційний запит до пані Бранд – директорки ДНЗ № 45 Чернігівської міської ради «Веселка». Закладу, працівники якого, за нашою інформацією, протягом осені 2022 та зими 2023-го року допомагали ЗСУ, виготовляючи маскувальні сітки.

Відповідь, відповідно до чинного законодавства, мала надійти протягом 5 робочих днів. Але ми її так й не отримали: як з’ясувалося, після атаки на сайт Чернігівської міської ради, пошти всіх садочків не працюють, а у міської ради та міського управління освіти (куди ми надсилали копії запиту) немає можливості зв’язатися з ДНЗ № 45 Чернігівської міської ради…

Атестації не буде?

З ДНЗ № 45 «Веселка» не можуть зв'язатися ані у міськраді, ані в управлінні освіти

У березні в закладах освіти має відбутися атестація працівників. Для освітян вона важлива тим, що, підвищуючи свою категорію, вони підвищують й зарплату. Так як про призупинення стало відомо лише у лютому, у більшості освітян (хоча, якщо ми говоримо про більшість, то не освітян, а освітянок, - прим.) на той час вже були готові, або майже готові атестаційні роботи. Проте, за нашою інформацією, працівники, що відправлені на призупинення, та ті, хто знайшов нову роботу в чернігівській освіті, атестуватися у цьому році не зможуть. Втім, у міській раді цю інформацію спростовують:

- Педагогічні працівники, з якими призупиняються трудові відносини, не позбавляються права на проходження атестації. Проходження атестації у 2023 році, як і в попередні роки, буде здійснюватися у відповідності до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, - переконує Вікторія Пекур.

Призупинення законно?

З питаннями наскільки законно призупинення, звільнення плавруків, скасування атестацій та про те, чи планують вони захищати права працівників чернігівських садочків, ми зверталися до міністерства освіти і науки України та чернігівської міської організації профспілки працівників освіти і науки України.

У міністерстві нашим запитом «грали у пінг-понг», пересилаючи його (й нас разом з ним) з одного відділу в інший, але з 21 лютого так й не надалі відповідь. Профспілка ж на 5 наших питань обмежилася лаконічною відповіддю:

Ірина Ведь

-Чернігівській міській організації Профспілки працівників освіти і науки України відомо про ініціативу управління освіти ЧМР щодо призупинення трудових відносин. До Чернігівської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України звернень по даному питанню від членів профспілки не надходило, - зазначила в.о. голови ЧМОПП освіти і науки України Ірина Ведь.

Тож, щоб розібратися в юридичних аспектах питання, ми звернулися до адвокатки Світлани Дасюк:

- До введення воєнного стану всі громадяни України працювали згідно трудового договору, передбаченого Кодексом законів про працю України(далі – КЗпП України). Призупинення трудового договору – не передбачено нормами Кодексу законів про працю України. Але, введення воєнного стану на території України внесло зміни і до правового поля в трудових відносинах, отже в період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України. Зокрема, основоположні права громадян, пов`язані з реалізацією права на працю, передбачені саме статтями 43-46 Конституції України. Так, Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» надав право роботодавцю призупиняти дію трудового договору з працівниками, не припиняючи трудових відносин. На період призупинення трудового договору роботодавець може не виплачувати заробітну плату, гарантійні та компенсаційні виплати працівникам, так як, згідно цього Закону, відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України. Аналізуючи норми законодавства можна зазначити, що призупинення дії трудового договору з працівником на час дії воєнного стану – законне, але в тому випадку, якщо виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором. Як вже було зазначено вище, призупинення дії трудового договору не спричиняє припинення трудових відносин. Мінекономіки листом від 09.05.2022 р. № 4712-06/22838-09 зауважує, що головна умова, щоб призупинити дію трудового договору — абсолютна неможливість роботодавця надати роботу та працівника — виконувати її, - каже Світлана Дасюк.

Проте тут є одне «але», адже, виявляється, що дистанційна робота у дитячому садку цілком можлива:

адвокатка Світлана Дасюк

- Щодо дошкільної освіти: Міністерство освіти і науки надіслало лист № 1/11679-22 від 04.10.2022 «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти та захисту законних прав працівників», в якому зазначило, що «Стаття 9 Закону України «Про освіту» містить норму, що однією з форм здобуття освіти є дистанційна форма здобуття освіти. Заклади дошкільної освіти можуть організовувати освітній процес за різними формами. Взаємодія з родинами в умовах впровадження дистанційної освіти можлива у форматі «педагог – батьки – дитина». Якщо працівники закладу дошкільної освіти не можуть виконувати роботу дистанційно, можна оголосити простій. «Призупинити дію трудових договорів з такими працівниками – це саме останнє, що може зробити роботодавець», - наголошують у міністерстві. Зазначене свідчить, що заклади дошкільної освіти можуть організовувати освітній процес за різними формами, в тому числі і дистанційно, у роботодавця не може бути абсолютної неможливості надавати роботу працівнику, а у працівника — виконувати її, - підкреслює Світлана Дасюк.

Призупинення – гірше за звільнення? Чи краще?

Чи дійсно дитячі майданчики у Чернігові спорожнили?..

- Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Тобто, призупинення дії трудового договору, характерно тим, що воно тимчасове (діє на час воєнного стану) або до часу коли роботодавець зможе надати роботу працівнику. Тобто різниця в тому, що, якщо працівник звільняється, то він розриває трудовий договір з роботодавцем, а під час призупинення трудовий договір продовжує діяти і працівник продовжує перебувати у трудових відносинах з роботодавцем, - пояснює Світлана Дасюк. - Але, відповідно до КЗпП України, працівник може працювати одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, у тому числі і за сумісництвом, якщо має вільний час від основної роботи, незалежно від того, чи призупинено його трудовий договір чи ні.

До речі, на питання про те, які терміни відновлення роботи 17-ті закритих садочків, у міській раді відповідають дуже туманно:

- Після відновлення роботи закладів освіти буде можливим поновлення трудових відносин із працівниками, з якими вони були призупинені, - заявляє віце-мер Чернігова Вікторія Пекур.

Також чиновниця зазначає, що наразі не розглядається відновлення роботи лише двох садочків – № 7 та № 56.

Чи реально відстояти права?

Схоже, що освітянам доведеться захищати свої права, проте чи готові вони до цього?..

- Призупинення трудового договору з працівником хоча і не припиняє трудових відносин і не є звільненням у розумінні положень КЗпП України, проте фактично позбавляє працівника роботи і належного йому заробітку, який би він отримав, коли б працював на своєму робочому місці чи виконував покладені на нього трудові обов`язки. Враховуючи зазначене, це є підставою для оскарження наказів (розпоряджень) про призупинення трудового договору, так як зазначений наказ (розпорядження) порушує права працівника на працю. Оскаржувати можна наказ (розпорядження) роботодавця про призупинення у Державній службі України з питань праці чи її регіональних органах – Управліннях держпраці регіону (посилаючись на те, що освітній процес може відбуватися у дистанційній формі і у роботодавця не може бути абсолютної неможливості надавати роботу працівнику, а у працівника — виконувати її), або ж звернутися за оскарженням порушених прав працівника до суду. Виходячи з власного досвіду, скажу, що і в суді, і в Управлінні держпраці оскаржити незаконні накази реально – все залежить від бажання людини та того чи готова вона боротися за свої права. Ми будуємо правову державу і верховенство права та закону – це головний пріоритет сучасної цивілізованої правової держави, - переконана Світлана Дасюк.

Дітей з садочків  на вулицю?

Чи дійсно на чернігівських дітей чекає масове відрахування з садочків?..

За наполегливими чутками, вже у березні садочки готують відрахувати тих дітей, які не ходили до закладів останні 2 місяці. Такий крок може призвести до скорочення кількості груп та, відповідно, звільнення працівників, які у цих групах працювали. Що, знову ж, скоротить витрати на освіту. У міській раді це коментують неоднозначно:

-Питання зарахування/відрахування дітей із закладів дошкільної освіти міста не відноситься до повноважень управління освіти міської ради, - де-факто знімає з себе відповідальність Вікторія Пекур.

У той же час Світлана Дасюк переконана, що відрахування дітей під час воєнного стану є незаконним:

-Можу сказати однозначно, що не можна під час воєнного стану виключати дітей, які не відвідують дошкільні навчальні заклади (ДНЗ). Воєнний стан в Україні та існуюча загроза життю і здоров’ю дітей є поважною причиною для невідвідування закладу дошкільної освіти, тому у листі Міністерства освіти і науки 24.10.2022 №1/12502-22 наполегливо рекомендують уважно віднестися до відрахування дітей із закладів освіти. Крім того, застерігають керівників (директорів) закладів дошкільної освіти щодо неприпустимостібезпідставного відрахування дітей. Тобто перебування дитини у безпечному місці під час дії воєнного стану в Україні для збереження життя та здоров’я дитині – це поважна причина невідвідування ДНЗ і відрахування такої дитини з ДНЗ – неприпустимо, - каже Світлана Дасюк.

Тож, з одного боку можна зрозуміти бажання чернігівської влади в умовах зменшення фінансових надходжень та виїзду частини чернігівців за кордон, зменшити видатки на зарплату, закриваючи басейни, відправляючи освітян на призупинення та відраховуючи дітей, які не ходять. З іншого боку, такий крок боляче б’є по гаманцю (фактично, спустошуючи його) значної частини освітян у нашому, й без того постраждалому місті.

Чи будуть освітяни боротися за свої права та чи відбудеться масове відрахування дітей з чернігівських садочків? Схоже, покаже лише час.



* * * 
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дитячі садочки #воєнний стан #призупинення роботи #Світлана Дасюк #Вікторія Пекур
Оголошення
live comments feed...