• Головна
  • Велика вода на Чернігівщині: як вона сприяла стримуванню окупантів
15:30, 22 квітня 2023 р.

Велика вода на Чернігівщині: як вона сприяла стримуванню окупантів

Велика вода на Чернігівщині, світлина пресслужби ДСНС України

Велика вода на Чернігівщині, світлина пресслужби ДСНС України

Цьогоріч повінь на Чернігівщині розпочалася несподівано рано – ще взимку. Велика вода тримається й у квітні, періодично підтоплюючи деякі населені пункти.

У цей же час просторами Інтернету ширяться «легенди» про те, що цьогорічний рівень води у Десні та Дніпрі міг бути штучно підвищеним для стримування ворога на північних кордонах України.

Щоб дізнатися чи є ґрунт у цих чуток, а також про роль водних перешкод в обороні Чернігівщини-2022, ми поговорили з військовим експертом Михайлом Жироховим.

Чернігівщина-2022: вода vs. окупанти

Зруйнований міст на Чернігівщині

-У будь-яких військових підручниках є розуміння важливості географічних перешкод. У першу чергу, річкової системи, яка дуже розвинена на території Чернігівщини. Це був один з елементів оборони Чернігова та загалом Чернігівщини, розповідає Михайло Жирохов.

Як каже експерт, минулорічний наступ російських окупантів на Чернігівщині зупинили, зокрема, підірвані мости:

Михайло Жирохов

-Більшість основних мостів були підготовлені до підриву. Тому відразу після (початку, - прим.) російського наступу, більшість були підірвані. Маю на увазі такі мости як на Шестовиці. Росіяни не змогли так швидко почати наступ: вони бажали пройти Чернігівщину та Сумщину й вийти напряму до Києва. Тому саме мости стали тим вузьким горлечком, яке не дозволило росіянам пройти маршем. Коли вони намагалися навести понтони у Шестовиці, ці понтони розбивалися «Точками-У» (тактичний ракетний комплекс, прим.), різними системами, які там були, зазначає пан Михайло. – Наприклад, через Шестовицю (мається на увазі, через Десну біля Шестовиці, - прим.) росіяни змогли переправитися тільки 28 лютого. Тобто, якщо графік в них існував й він був 2-4 доби, то переправа через ту ж Шестовицю, котра стала основною для перекриття дороги Чернігів-Київ, відбулася тільки 28-го. По іншим напрямкам приблизно така ж ситуація: темп наступу вони змогли набрати тільки на початку березня.

Річки та водні перешкоди обмежували для росіян можливість наступу, що давало українцям необхідний час.

-На той же Чернігів наступати можна було лише з певних напрямків. Ці напрямки відомі ще з XIIстоліття. Тож, нічого нового для наступу було не можливо зробити. Росіяни наступали так, як дозволяли гідрографія та географія, каже експерт.


Велика вода-2023: штучний паводок?

Наслідки половіддя на Чернігівщині

Як вважає пан Жирохов, наразі немає передумов для повторного наступу окупантів на Чернігівщину:

-Ніяких маркерів того, що в росіян є плани (наступу, - прим.) на Чернігівщину немає. Те, що було восени 2022 року, коли був підвіз боєприпасів, підвіз пального, підвіз військ – такого зараз не спостерігається. Те угруповання, що знаходиться під Гомелем, не здатне для наступальних дій.

Та і в те, що паводок цього року на Чернігівщині зроблений штучно, Михайло Жирохов не вірить:

-Для Чернігівщини такі паводки більш-менш регулярні та не є такою вже екзотикою. Рівень води коригується з території російської федерації, з території білорусі: там є шлюзи. І є ці шлюзи під Києвом, на Київському водосховищі: там, наскільки я пам’ятаю, два з чотирьох цих шлюзів були пошкоджені під час бойових дій. Тому можна казати про те, що ці два працюючи шлюзи просто не можуть впоратися з цьогорічним паводком. Штучно зробити такий паводок не так просто: не достатньо в одному місті перекрити, адже все взаємопов’язане. Тож, я не думаю, що цей паводок був зроблений штучно, підкреслює пан Михайло.

Що ж… можна трохи видихнути, адже, за словами експертів та офіційних повідомлень збройних сил України, ресурсу у росіян для повторного наступу на Чернігівщину наразі немає.

До того ж, як 21 квітня повідомили в Укргідроенерго, Чернігівська область, переважно, вийшла з «червоної» зони небезпеки підтоплень. Тож і ситуація з паводком потроху стабілізується.

Про що не можна забувати – це про допомогу ЗСУ. Адже війна триває. Й по-справжньому почуватися у безпеці ми зможемо тільки після української перемоги.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Повінь #половіддя #мости #наступ окупантів #Михайло Жирохов
Останні новини
Оголошення
live comments feed...