• Головна
  • Заборона ртутних термометрів: чим замінити та чи є вони у аптеках Чернігова
15:42, 22 червня 2023 р.

Заборона ртутних термометрів: чим замінити та чи є вони у аптеках Чернігова

Заборона ртутних термометрів: чим замінити та чи є вони у аптеках Чернігова

В Україні з 1 січня 2024 року буде під забороною виготовлення та продаж ртутних термометрів. Це пов’язано з приєднанням до Мінаматської конвенції. Яку небезпеку приховує в собі ртутний термометр, яким досі користується безліч родин, чим його можна замінити та чи є він у аптеках Чернігова дізнавалися наші журналісти.

Наприкінці 50-х років минулого століття у японському місті Мінамата, на честь якого згодом назвали Конвенцію, майже 2 тисячі людей отруїлися ртуттю, яка містилася у промислових стічних водах. Прикра ситуація із цією отруйною хімічною речовиною сталася й в Україні. У Києві до 1996 року працював завод «Радикал», який використовував сполуки ртуті та хлору. Зупинка підприємства була проведена з порушенням вимог природоохоронного законодавства і залишки небезпечних речовин не вивезли. Ця безвідповідальність перетворила територію у самому центрі Лівобережжя Києва на небезпечну зону. Саме для запобігання таких випадків Україна долучається до Мінаматської конвенції.

Свою думку щодо цього висловила лікар-терапевт Чернігівської міської лікарні №2 Наталія Сусло.

Наталія Сусло, Фото: Валентина Гавриленко

Наталія Сусло, Фото: Валентина Гавриленко

«Ртуть – це не просто хімічний елемент, це отруйний хімічний елемент. Коли він потрапляє на якусь поверхню, то починається випаровування, яке призводить до інтоксикації і хімічного отруєння людини. Якщо розглядати з цієї позиції, то звісно ж ртутні термометри не є корисними, але ж ми розуміємо, що вони продовжать існувати у повсякденному житті, оскільки вони є найточнішими, були найдоступнішими і є вдома у багатьох».

Маленький на вигляд, але великий помічник людини, якій потрібно виміряти температуру. Ртутний термометр несе велику небезпеку саме після розбиття.

«Якщо розбився ртутний термометр, треба в першу чергу заспокоїтися», – говорить пані Наталія, – «в жодному випадку не потрібно панікувати. Якщо хтось є в кімнаті, де розбився термометр, обов’язково треба всіх вивести з неї, а краще взагалі з квартири/будинку. Ми не бачимо цього, але ртуть уже робить свою роботу. Треба максимально провітрити приміщення: відкрити усі вікна та двері. Є пункти утилізації термометрів, вони діють і у військовий час. При пожежних частинах є бригади, які займаються цим. Людина телефонує на лінію «101», і поки бригада їде треба виконати такі дії: надягнути рукавички і маску, щоб самому не отруїтися, і зібрати ртуть, можна навіть скотчем, це хороший метод. В жодному разі не викидати у смітник, бо все це потрібно правильно утилізувати. Потім можна протерти неодноразово усі поверхні та ручки розчином марганцівки (1:8), а якщо її немає, то можна звичайною білизною (1:5). До речі, бригада ДСНС окрім утилізації надає таку послугу як обробка приміщення».

Якщо людина виконала перераховані дії, то ризик хімічного отруєння буде меншим. Але при появі слабкості, недомагання та нудоти краще прийняти сорбенти та збільшити кількість випитої води. Якщо стан здоров’я не покращиться – треба звернутися до лікаря.

Окрім ртутних, існують безконтактні та електронні термометри. Наталія Сусло говорить, що наразі вони на вершині популярності.

«Безконтактні нас дуже виручили під час пандемії ковідної інфекції. Це було безкінечне вимірювання температури у великої кількості людей. Також цей термометр точний. Електронні теж дуже зручні, особливо людям із поганим зором, оскільки видно цифри, вони безпечні для маленьких дітей і навіть якщо впаде, то небезпеки ніякої немає» – говорить пані Наталія.

А які з цих термометрів радять лікарі? Лікар-терапевт ділиться:

«Раджу мати вдома електронний. Він зручний у використанні і не має терміну дії. В мене вдома теж такий, йому вже більше 10 років. За цей час ми жодного разу не міняли батарейки. У лікарні ми користуємося безконтактними, адже електронні не зручні для медичного закладу».

Ми вирішили дізнатися, чи є ртутні термометри у аптеках Чернігова. Відповідь фармацевтів здивувала, адже заборона вступить у дію тільки з 1 січня 2024 року, а небезпечних приладів уже немає довгий час. У одній з аптек нам навіть сказали, що їх не продають уже більше двох років.

Якщо у вас виникло бажання позбутися ртутного термометра, в жодному разі не викидайте його у смітник. Цей маленький небезпечний прилад потрібно принести у спеціальний пункт прийому. Будьте відповідальними та поводьтеся обережно з ртутними термометрами. Краще взагалі замінити їх на більш безпечний прилад, для вашого ж здоров’я.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернігів #аптеки #термометр #ртуть #заборона #небезпека #Конвенція
Оголошення
live comments feed...