• Головна
  • Життя, сусід, перебудова: конфлікт захисника Чернігова з сусідом через будинок на Ремісничій
15:34, 5 липня 2023 р.

Життя, сусід, перебудова: конфлікт захисника Чернігова з сусідом через будинок на Ремісничій

Будинок на Ремісничій у липні 2023-го, світлина Сєргєя Карася

Будинок на Ремісничій у липні 2023-го, світлина Сєргєя Карася

Сусіди… Кожен вкладає у це слово свою конотацію: для когось «сусід» – це друг та товариш, для когось – малознайома, або й зовсім незнайома людина. Врешті-решт, у всіх нас є «сусіди», нині відомі як дві країни-окупанти.

Наприкінці весни популярності в Інтернеті набрало відео чернігівця Дмитра Єршова – пораненого бійця ЗСУ, який розповідає про конфлікт з сусідом по приватному будинку. У відео Дмитро стверджує, що сусід навмисне руйнував свою частину будинку, а вже у цьому році напав на Дмитра у присутності поліцейських.

Наші журналісти розбиралися у цій історії

Конфлікт, тривалістю у 23 роки

Історичний будинок на Ремісничій наразі не у кращому своєму стані

Родина Єршових-Бекетових у будинку на Ремісничій живе з кінця XIXсторіччя. Колись будинок купив їх прадідусь. З часом родина розрослася й поділила будинок на частини. Саме це і стало предтечою конфлікту.

Оксана Бекетова

-У 2000-му році нашим далеким родичам (жінка з дитиною) запропонували обміняти їх частину будинку на квартиру на, на той час, вулиці 50-річчя ВЛКСМ (наразі це вулиця Козацька, - прим.). Вони обміняли (я не знаю за яких обставин), вона туди (у квартиру, - прим.) в’їхала, але за два тижні їх звідти виселили. Ми скидалися на адвоката, за рішенням суду жінку заселяли у цю квартиру, адже була неповнолітня дитина, - розповідає про початок цієї історії сестра Дмитра – Оксана Бекетова. - Цей чоловік, який виміняв у нашої родички частину будинку, відрізав на свій частині газ, воду, світло – всі комунікації. Він казав, що буде там якусь комерцію робити, але трохи пізніше. Ми не звертали на це увагу, але років за 10 воно почало руйнуватися: дощ, вода, сніг – все це впливає. Ми намагалися розмовляти, просили відремонтувати, щось зробити. Але вони казали, що їм це не цікаво.

На момент зміни власника сусідньої частини будинку, Оксані було 12 років, її братові Дмитру – 7. Отже, конфлікт триває, фактично, все їх свідоме життя.

За роки стояння, сусідська половина будинку ставала притулком для безхатченків та наркоманів, там кілька разів фіксувалися пожежі. У 2021-му році родина Єршових-Бекетових вирішила подати на сусіда до суду, аби позбавити його права власності. Вони зробили експертизи, які підтверджували, що проблеми у житлі Єршових-Бекетових – саме через недбальство сусіда:

Анна Аксьонова

-В нашій частині ми підпираємо стіни спеціально, щоб в нас просто не обвалювався дах. В тій кімнаті, де ми з чоловіком спімо, в нас кожного разу як йде дощ, на нас обвалюється частина перекриття, - ділиться Анна Аксьонова – дружина Дмитра Єршова.

Як кажуть Єршови-Бекетови, вони, за рішенням суду, готові були виплатити сусіду компенсацію, й вже внесли відповідний депозит, але через те, що адвокат не зробив запит, аби здійснити арешт зруйнованої частини будинку, вже під час судового процесу, свою частину будинку сусід передарував дитині (онуку Юрія Щербанюка – тієї людини, яка у 2000-му році стала власником частини будинку). Тож суд відхилив позов через зміну відповідача на неповнолітнього.

Пані Анна та пані Оксана розповідають, що взимку 2022/23 сусід (цього разу – Олексій Петухов – зять Юрія Щербанюка та татусь неповнолітнього власника частини будинку) остаточно зніс свою половину будинку, через що внутрішні стіни кімнати Дмитра та Анни, які раніше відділяли їх частину будинку від сусідської, раптом сталі зовнішніми стінами. А також взявся відбудовувати все з нуля (за червень будівництво, якщо дивитися на будинок з боку вулиці Ремісничої, значно просунулося).

-Ми зверталися до різних інстанцій, щоб вони прийшли й подивилися: що тут йде за будівництво, адже це будівля XIXсторіччя. Але під час воєнного стану, як виявилося, не роблять жодних перевірок, - зазначає Анна Аксьонова.

Дійсно, відповідно з наданою Єршовим-Бекетовим відповіді (копія є у розпорядженні редакції), під час воєнного стану міська влада не може проводити перевірки:

Сергій Калюжний

-Припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, тобто Управління позбавлене можливості проведення перевірок, - посилаючись на постанову Кабінету міністрів, зазначив начальник управління архітектури та містобудування Чернігівської міськради Сергій Калюжний.

При цьому чиновник зазначив, що з 2012-го року будівельний паспорт на забудову чи реконструкцію будинка по Ремісничій не видавався. Не звертався до сусідів, аби погодити будівництво, й власник – ані неповнолітній пан Петухов, ані його батько.

Силове протистояння

Будинок на Ремісничій

До повномасштабного вторгнення Дмитро Єршов працював у Києві, а узимку літав на Шрі-Ланку серфінг-інструктором. В Україну чоловік повернувся 16 лютого 2022-го року. Після початку повномасштабного вторгнення вступив до ТРО, воював у Киїнці. Після зняття облоги Чернігова Дмитро вступив до ЗСУ, був оператором дрона. У серпні на Харківщині його група підірвалася на міні. З п’ятьох вижив тільки Дмитро. Після цього Дмитро, який отримав поранення, втратив нирку та селезінку, повернувся до Чернігова.

У квітні 2023-го року на ділянці сусіда з’явилися люди, які почали щось будувати. Поліція, яку викликали Єршови-Бекетови, як каже пані Оксана, теж не стала перевіряти дозволи на будівництво, адже, за словами поліцейських, не має на це права.

Напередодні Великодня на подвір’я знову прийшла поліція. Як розповідає пані Анна, її чоловік Дмитро вийшов на двір, щоб запитати що відбувається, після цього поліцейські запросили його подивитися. Тоді, власне, й відбулося силове протистояння.

-В мене чоловік пішов подивитися. Пан Петухов, будучи напідпитку, поліз до мого чоловіка при поліції. Він на нього напав, почав трохи придушувати (в нас є відео). Чоловік декілька днів пролежав у лікарні, тому що він після бойового поранення й для його організму це був великий стрес. Гарно, що була поліція, яка їх розняла, - розповідає Анна Аксьонова. – Чомусь поліція не записала, що пан Петухов був напідпитку.

На якій стадії наразі перебуває справа про напад на Дмитра Єршова – його родичи не знають: як їм сказали, дізнавач по цей справі у відпустці до 10-го липня.

Сам же пан Дмитро наразі перебуває в Європі на реабілітації.

Шляхи вирішення

Будинок на Ремісничій

-Хочемо прийти до миру. Аби люди адекватно ставилися до нас, щоб вони компенсували збитки, які ми відчуваємо на собі протягом 20 років, - каже про своє бачення вирішення конфлікту пані Оксана.

Закон та право

Світлина Дасюк

Щоб зрозуміти чи має право один співвласник приватного будинку щось зносити або будувати без згоди іншого співвласника, ми звернулися за коментарем до адвокатки Світлани Дасюк:

-  Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній  власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом, - зазначає Світлана Дасюк. - Так, потрібно  отримання  згоди  від  співвласників  спільного  майна  на здійснення  реконструкції,  перепланування  та  проведення  інших  видів будівельних робіт  відповідно до ст.ст.  316-317,  ч.1  ст.  319,  ч.1  ст.321,  ст.355,  ч.1  ст.369,  ст.391  Цивільного кодексу України. В  разі  порушення  права  власності  одного  із  співвласників  спільної часткової  власності,  порушені  права  мають  бути  відновлені  тільки у судовому порядку.

Але і тут є але. Адже оформлення дозволу на реконструкцію необхідно в тих випадках, в яких передбачено втручання в огороджувальні та несучі елементи об'єкта при роботі, а також тоді, коли є зміни в геометричних розмірах споруд або приміщення.

При цьому не потрібні дозвільні документи для:

·всіх видів ремонтних робіт, виконання яких відбувається без втручання в несучі елементи споруди;

·робіт, під час яких виконується відновлення будівель та споруд після аварій;

·якщо передбачено зведення тимчасової будівлі або споруди без фундаменту.

Реакція другої сторони

будинок на Ремісничій кілька років тому, світлина з архіву Дмитра Єршова

будинок на Ремісничій кілька років тому, світлина з архіву Дмитра Єршова

Аби дотриматися журналістських стандартів та зрозуміти позицію інших співвласників будинку: родини Щербанюків-Петухових, ми написали Олексію Петухову у месенджері та попросили пояснити своє бачення ситуації:

Олексій Петухов

-Доброго дня. Я можу Вас долучити до судового процесу за наклеп. Весь спір буде вирішуватись у суді. Якщо у Вас є інтерес до цієї справи, можемо Вас долучити до справи, - написав у відповідь Олексій Петухов.

На уточнення про який саме судовий процес йдеться та в якому статусі пан Петухов планує залучати наше видання до судових засідань, він відповів: «Всього найкращого!!!».

Через певний час Олексій Петухов порадив нам покопирсатися у документах сім’ї Єршових, стверджуючи, що там є на що подивитися. На повторне прохання про докладний коментар чоловік написав:

-Я вже давав коментар одній із газет, а коли дійшло діло до суду то вони в кущі. Я, так думаю, буде і з Вами, - додав Олексій Петухов, пізніше порадивши звернутися до його коментаря газеті «Весть».

Як писали журналісти «Весті», за словами Олексія Петухова, фізичний конфлікт стався, бо Дмитро Єршов заварив двері для входу на частину будинку Щербанюків-Петухових:

-Два роки спілкувалися з ним (Дмитром Єршовим, - прим.) нормально. Доти, поки я не почав на своїй частині щось робити. Він сказав, що «відіжме» цю частину будинку. Сказав, що він воював, контужений. Приводив побратимів. У мене теж брат воює. Ми живемо у цивілізованій країні, за неї і воюємо, - наводила «Весть» слова Олексія Петухова.

Ми попросили прокоментувати це Дмитра Єршова:

Дмитро Єршов після поранення

-Як я, інвалід другої групи, міг обіцяти щось віджати? Так, був складений поліцією матеріал за його (Олексія Петухова, - прим.) заявою стосовно заварювання його входу. Я не маю жодної інформації щодо цієї події: тільки те, що там весь час вештаються невстановлені особи, розпиваючи алкогольні напої та кидаючи (рештки своїх «святкувань», - прим.) мені на горище... – зазначив захисник України.

На жаль, війна потягнула за собою нові і, іноді, зовсім несподівані проблеми. Ми вже писали, що через заборону перевірок під час воєнного стану, споживачам в Україні стало складніше захистити свої права. Як виявилося, схожа ситуація й з перевірками документів на реконструкцію та будівництво.

Хочеться побажати захиснику України Дмитру Єршову якомога якіснішої реабілітації, а всім сторонам конфлікту – знайти його вирішення, яке б задовольнило обидві сторони.

Дякуємо ЗСУ за захист!

Сєргєй Карась
Чернігівська медіа група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Реміснича #сусіди #Олексій Петухов #будинок XIX сторіччя #Оксана Бекетова
Останні новини
Оголошення
live comments feed...