• Головна
  • «Дешевше вже не буде» - як проходить ягідний сезон у Чернігові (ФОТОРЕПОРТАЖ)
13:04, 11 липня 2023 р.

«Дешевше вже не буде» - як проходить ягідний сезон у Чернігові (ФОТОРЕПОРТАЖ)

«Дешевше вже не буде» - як проходить ягідний сезон у Чернігові (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Ягідний сезон наразі у самому розпалі. Господині збирають або купують їх, щоб зробити консервації, заморозити на зиму, приготувати десерти чи поласувати у свіжому вигляді. Вулиці Чернігова, де розповсюджена торгівля з дороги, забарвлені яскравими кольорами ягід, а різноманіття такого товару на базарі вражає. Ми вирішили сходити на Центральний ринок щоб дізнатися ціни на ягоди та скільки людської праці вони приховують.

Масова торгівля ягодами у цьому місці відбувається біля рибного павільйону. Але в цій точці продаються як домашні, так і привезені, та відрізнити їх не так вже й важко. Зазвичай продавці привозять домашні ягоди, які для них є зайвими, але цього року з’явилася нова проблема – багато людей, які їх приймали, припинили це робити, тому доводиться стояти на ринку.

Продавчиня Валентина Афанасіївна привозить ягоди зі Сновська. Стаканчик чорниці у неї коштує 15 грн, а аґрусу – 20 грн. Пані Валентина, працьовиті руки якої забарвлені чорницею, розповідає:

«Чорницю ми збираємо у лісі, а аґрус вдома вирощуємо. Ми його розводимо: спочатку один кущик привезли, а потім стало багато. Хімікатів ніяких не застосовуємо, у нас гній є, викидаємо його під кущі. У нас вдома вишні люблять, але цього року вона не вродила, тому я не продавала, залишила собі, лише раз привозила. Минулі роки аґрус добре купували, а в цьому – не дуже»

Пані Валентина, Фото: Сергій Тонканов

Пані Валентина, Фото: Сергій Тонканов

У іншої продавчині, також пані Валентини, баночка великої смородини коштує 40 грн, малина – 35 грн, а порічка – 20 грн. Жінка говорить, що ягоди подешевшали більше тижня тому.

«Зараз якраз сезон, дешевше вже точно не буде. Уже починає відходити. Цього року дешевше ніж минулі роки, але людей мало, а здати немає куди. Раніше приймали, а тепер припинили» – зазначає пані Валентина.

Жінка привозить ягоди з-під Чернігова, а точніше – з Нового Білоуса.

«Дуже не доглядаю за кущами», – розповідає пані Валентина, – «посадили, а воно само виросло. Можу полити коли засуха. Я сама живу, тому й збираю сама. Дуже люблю ягоди свіжі та заморожую, щоб зимою в сир чи кашу вкинути. Молодь зараз більше купує їх, вони теж заморожують. У них зовсім інше харчування, корисніше».

Неподалік від жінки торгує пан Олександр, якого всі дуже хвалять за його велику та солодку шовковицю. Кілограм цього товару чоловік продає за 50 грн, а стаканчик – 20 грн. Пан Олександр говорить:

«У мене й по 4 кг беруть, і по 3 кг, така вона смачна. Я садом займаюся. Шовковиця сама росте, а інші дерева треба вчасно обробляти, роботи дуже багато, мені жінка допомагає. Вирощую ще виноград, його вже восени продаватиму».

Окрім шовковиці пан Олександр продає смородину, яка коштує 30 грн, та порічки вартістю 25 грн за кілограм. Привозить свій товар чоловік із Березного. У нього в саду є і черешня, яку на ринку добре купували, і вишня, і персики, і багато інших дерев. Слухаючи пана Олександра стає зрозуміло, що урожай, який він отримав взамін на хорошу працю, приносить чоловіку радість.

Окрім місця біля рибного павільйону, торгівля домашніми овочами та ягодами йде й біля м’ясного. У цьому місці кілограм малини в середньому коштує 80 грн, порічки – 40 грн, аґрусу – 80 грн, а лохини – 100 грн. Продавчиня Надія Василівна, яка приїхала з колишнього Городнянського району, розповіла, яка праця ховається за цими маленькими ягодами.

Надія Василівна, Фото: Сергій Тонканов

Надія Василівна, Фото: Сергій Тонканов

«Сад любить догляд, працю. Горбатитися треба добре. І весною і осінню я обрізаю, обробляю, удобрюю. Треба персик, абрикос і нектарин добре обрізати і не жаліти, тоді буде великий урожай» – пояснює жінка.

Полюбляє ягоди й родина самої продавчині. Надія Василівна говорить:

«Мої онуки люблять чорницю та нектарин, він у нас росте великий. Є персики, але вони не дуже їх їдять. Персики цього року добре вродили, теж буду продавать. Для мене воно зайве, я залишила родині скільки треба, а решту продаю. Доглядати за садом допомагають чоловік та донька. У нас дача в Конотопі за Седневим, там і вирощуємо все».

Зараз якраз найкращий час, щоб поласувати смачними домашніми ягодами та зробити заготовки на зиму. Ягідний сезон у самому розпалі. Тож якщо ви ще не скуштували цього року чорницю чи малину, то варто поспішити, адже продавці запевняють, що дешевше не буде, а ягоди вже починають відходити.


Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

* * * 
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернігів #ягоди #торгівля #ринок #ціни #смородина #малина
Оголошення
live comments feed...