• Головна
  • Десна ділиться артефактами: під Черніговом знайшли історичний човен
11:03, 7 серпня 2023 р.

Десна ділиться артефактами: під Черніговом знайшли історичний човен

Знайдений човен

У неділю, 6 серпня, історик, науковий співробітник охоронно-археологічної служби при інституті археології Національної академії наук України Ігор Ігнатенко на своїй сторінці у соцмережах опублікував світлини човна, який знайшли на березі Десни поблизу виїзду з Чернігова з боку Бобровиці.

Ми вирішили дізнатися про цю знахідку докладніше.

Неоліт чи XX сторіччя

Знайдений човен

Як розповідає Ігор Ігнатенко, історічний «розброс» знахідки може бути дуже великим – його могли виготовити як у часи до Київської Русі, так й напочатку XXсторіччя:

-Судно дуже архаїчної форми. Але їх робили, за старими зразками, століттями. Тому складно сказати (про вік знайденого човна, - прим.). Реально, довбанки були з часів неоліту (неоліт – період від 10 до 3 тисячоріччя до нашої ери, - прим.), хоч вони трошки інакше виглядали. Тому човен може бути дуже давнім. Але я гадаю, що це період ближчий до нас. Але це потребує перевірки, - каже Ігор Ігнатенко.

Допомогти визначити точний вік човна можна або якщо знайти у ньому артефакти певної епохі, або, якщо буде проведений аналіз деревини судна на радіоактивний вуглець. Втім, останній, скоріш за все, треба буде робити за кордоном.

Чи будуть діставати?

Наразі з води видно лише ніс човна. Більша ж його частина залишається під землею.

Ігор Ігнатенко

-У Чернігівському історичному музеї про знахідку знають, й знають де воно знаходиться. Але сумніваються з приводу того чи треба його діставати та що з ним робити. Я ще хочу зв’язатися з фахівцями музею судноплавства у Запоріжжі. Ми знаємо ситуацію у Запоріжжі. Але вони як раз діставали, консервували та зберігали дерев’яні старовинні судна. Можливо вони щось підкажуть, - розповідає археолог. – Складнощі з тим, щоб дістати човен є. Я поки не дуже уявляю розмір (чим менше розміри – тим менше клопотів). Я збираюся сьогодні туди потрапити, щоб оцінити на місці: думаю, що вручну це (дістати човен, - прим.) можна буде зробити, техніку заганяти не обов’язково.

Чому зараз?

Знайдений човен

Хоча човен, можливо, лежав під землею та під водою не одне століття, показався на поверхні він саме зараз. Ігор Ігнатенко пояснює це так:

-У цьому році в нас була висока вода й вона навесні вимила (ґрунт, разом з човном, - прим.). Коли човен затонув, рівень води був вищим, ніж сьогодні, - зазначає пан Ігнатенко.

Ця знахідка, особливо якщо човен вдасться дістати повністю, може стати доволі рідкісною для Чернігівщини:

-Наскільки я знаю, в історичному музеї (Чернігова, - прим.) в нас є фрагмент човна-однодеревки. Взагалі, історії про таки знахідки я чув. Але на власні очі чи хоча б фотографії не бачив. Думаю, що це не звичайний селянський човен, адже в нього нарощені борти. Можливо, рибальський, або для транспортування чогось… - каже історик.

Сподіватимемося, що цю пам’ятку археології вдасться дістати та зберегти. Адже історія та пам’ять – це важливо.

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Ігор Ігнатенко #однодеревко #човен #Десна #знахідка
Останні новини
Оголошення
live comments feed...