• Головна
  • Будинок один, керуючих – два: скандал з квитанціями у Чернігові
11:01, 21 серпня 2023 р.

Будинок один, керуючих – два: скандал з квитанціями у Чернігові

Будинок на Левка Лук'яненка став місцем судової боротьби, світлина Сєргєя Карася

Будинок на Левка Лук'яненка став місцем судової боротьби, світлина Сєргєя Карася

У лютому-березні 2022-го року якщо не всі, то значна частина чернігівців стала набагато ближчою один до одного, бо сусіді, навіть ті, які раніше не спілкувалися, а, мабуть, й не підозрювали про існування один одного, зустрілися у підвалах своїх будинків, де рятувалися від обстрілів російсько-білоруських окупантів. Це мало б зблизити усіх нас. Й, частково, це дійсно так. Проте…

Гадаємо, більшість наших читачів чула фразу «човен кохання розбився об побут». У цій фразі є частина правди, адже дуже часто проблеми нам створює не щось глобальне, а те, що здавалося звичайним й ледве не природнім – вода у крані, чи її відсутність, утеплення будинку, або ж його не утеплення тощо тощо тощо.

До нас звернулися читачі нашого видання, що живуть у будинку № 16 на проспекті Левка Лук’яненка (колишня вулиця Рокосовського) та розповіли парадоксальну історію: весь 2023-й рік мешканці цього будинку отримають одразу дві квитанції за послугу управління будинком (простіше кажучи, за ЖЕК). Ми розбиралися як так сталося.

Збори та перехід

З січня 2023-го року мешканці Лук'яненка, 16 отримують дві платіжки за одну послугу

Вже зараз пожильці будинку № 16 стикаються зі складнощами. Зокрема, не можуть отримати субсидію:

-Виходить так, що мені платити доводиться за два ЖЕКі. Я пішов субсидію оформлювати, мені кажуть: «У тебе борг». Я відповідаю: «Як?», кажуть: «Ти маєш платити туди, й туди, тоді оформимо субсидію», - розповідає про проблеми, які виникли у зв’язку з «подвійними» квитанціями наш читач та мешканець будинку 16 по проспекту Лук’яненка Михайло Тимофійович (він просить не називати себе паном Михайлом).

Справа у тому, що минулого року мешканці будинку провели збори, на яких вирішили перейти від ОЖБК (більш відомого серед чернігівців як «кооперативний ЖЕК»), в якому будинок обслуговувався, скажімо так, «історично», до ПП «Техкомсервіс» (це підприємство, офіс якого розташований поблизу ринку «Нива»).

-Люди реєструвалися, листки опитування на кожну квартиру – все це в нас було. Ми подали заяву на розірвання угоди (з ОЖБК, - прим.) з 1 січня цього року. За цей час новий ЖЕК почистив нам підвали, зараз роблять туди сходи, горище нам почистили, пофарбували парканчики, загалом, виконують все що треба. Ми у війну (мається на увазі повномасштабне вторгнення, - прим.) сиділи у бруді, води нам не привозили. У людей за війну накипіло, - пояснює що спонукало мешканців будинку змінити ЖЕК нинішня старша будинку Валентина Петрівна Маринець.

Як розповідає жінка, до ОЖБК в неї та мешканців будинку були претензії, зокрема, щодо надання кошторисів проведених ремонтних робіт. При цьому, на переконання старшої будинку, дія договору між їх будинком та ОЖБК закінчилася 31 грудня 2022-го року.

-Ми написали заяву у ЖЕК (мається на увазі ОЖБК, - прим.) 28 жовтня 2022-го року: «Просимо розірвати договір». Пройшло два місяці. Договір розірваний, - вважає Валентина Маринець.

Втім, інші мешканці будинку говорять, що діями ОЖБК з обслуговування будинку вони були задоволені, а ось процес голосування за перехід до «Техкомсервісу», на їх думку, відбувся незаконно.

Цю частину мешканців представляє ще одна Валентина Петрівна – Левченко (не плутайте з Валентиною Маринець), яка була старшою по будинку з 2005 по 2017-ті роки.

-Протоколи, згідно Закону, мають підписуватися мешканцями поквартирно. Людина має надати паспорт та свідоцтво на право власності. Квартиранти (тобто ті, хто не є співвласником, а лише орендує помешкання, - прим.) не мали права підписувати. Наприклад, з другого під’їзду підписала людина. А з ДРАЦСу надали довідку, що вона померла. Як вона могла підписати? – каже Валентина Левченко, яка вважає, що протоколи зборів були складені з порушеннями, й вже оскаржує ці протоколи у судах.

Втім, інша Валентина Петрівна – Маринець (нинішня старша будинку), вважає, що все відбулося у законний спосіб:

-Те що Валентина Петрівна (Левченко, - прим.) подала (судовий позов, - прим.): я всі бумаги, які треба, надала до суду. Все, що просили. На всі питання я відповідала. Якщо треба – люди зберуться, - говорить Валентина Маринець.

В Єдиному державному реєстрі судових рішень нам вдалося знайти Ухвалу Деснянського райсуду Чернігова від 9 серпня, в якому суд відмовив у відкритті кримінального провадження за фактом ймовірного порушення при складанні протоколів переходу будинку від ОЖБК до «Техкомсервісу». Але, при цьому, у своїй ухвалі суддя зазначив: «Протокол зборів мешканців будинку є доказом у цивільній справі та його оцінку здійснив суд першої інстанції. На даний час здійснюється апеляційний перегляд справи Чернігівським апеляційним судом, де також буде надано оцінку зазначеному доказу та правомірності прийнятого зборами мешканців будинку рішення». Отже, розгляд цієї справи досі не завершений.

-Вони («Техкомсервіс», - прим.) намагаються зараз робити (якісно обслуговувати будинок, - прим.), - віддає належне Валентина Левченко. – Але справа у тому, що зараз наш будинок розділився на три частини: частина платить ОЖБК, частина – «Техкомсервісу», й частина – нікуди не платять, чекають. Ось вже півроку. Поки триває війна, вважаю, що не треба міняти коней на переправі (тобто не варто змінювати ЖЕК, - прим.). Але найголовніше для мене – протоколи. Якщо чесно набереться 50% + 1 (від загальної кількості мешканців, - прим.), тоді вже нікуди не дінешся...

Позиція «Техкомсервісу»

Новою управляючою компанією вважає себе "Техкомсервіс"

Як кажуть, «журналістику роблять обличчя», адже читачам набагато приємніше та зрозуміліше бачити людину, чиї слова вона читає. Але одразу маємо вибачитися перед нашими читачами, бо світлин людей у цьому матеріалі не буде – всі герої, чомусь, вважали за краще відмовитися від фото. Не стала виключенням й юрисконсульт ПП «Техкомсервіс».

-В однієї мешканки є питання (щодо легітимності переходу будинку до «Техкомсервісу», - прим.), яка, як ми розуміємо, співпрацює, з ОЖБК, - вважає юрисконсульт «Техкомсервісу» Марина Коверзнєва. - Співвласниками багатоквартирного будинку були проведені збори, на яких вирішувалося питання про відкликання управителя ОЖБК та обрання нового управителя – ПП «Техкомсервіс». Дані збори оформлені протоколом. Оригінал протоколу зданий, згідно законодавству, до управління житлово-комунального господарства (Чернігівської міськради, - прим.): повідомлення про зберігання – усе є. ОЖБК не погодилося віддавати будинок. Подали на нас до суду. Зараз триває судовий процес

У «Техкомсервісі» вважають, що наразі будинок обслуговує лише один ЖЕК – тобто вони:

-Обслуговує одна фірма – приватне підприємство «Техкомсервіс», - пояснює бачення свого підприємства на цю ситуацію пані Марина. - Договір між ОЖБК та співвласниками багатоквартирного будинку укладений ще по старому законодавству. За Законом, за два місяці до розірвання договору, співвласники мали повідомити ОЖБК про намір розірвати договір. Він вважається припиненим з того моменту. Співвласники, в особі Валентини Петрівни (Маринець, - прим.) повідомили про намір розірвати договір. Але ОЖБК не читає закон. В нас заключений наш договір, послуги ми надаємо. Наступна наша дія: ми очікуємо рішення суду й, якщо ОЖБК, навіть після рішення суду, все-одне буде продовжувати ходити та виставляти квитанції, ми будемо подавати до суду з зобов’язанням припинити вчиняти дії з обслуговування багатоквартирного будинку, тому що вони це роблять безпідставно та незаконно.

Позиція ОЖБК

В ОЖБК переконані, що досі намагаються обслуговують будинок, й мають чинний договір з мешканцями

В ОЖБК визнають, що право змінити управляючу компанію в мешканців будинку є, але, загалом, ситуацію бачать дещо по-іншому, ніж їх колеги з ПП «Техкомсервіс».

-Перед тим як підписати договір з новою управляючою організацією, потрібно розірвати договір з попередньою. Зазвичай, у протоколі це зазначається. Але ініціативна група, яка проводила ці збори, й нова управляюча організація, підписали договір (між будинком на Левка Лук’яненка, 16 та «Техкомсервісом», - прим.) не розірвавши договір з нами (тобто між будинком на Левка Лук’яненка, 16 та ОЖБК, - прим.). А у Законі сказано, що в одному будинку не може бути дві управляючі організації. Вони (представники будинку на Левка Лук’яненка, 16, - прим.) надіслали нам листа про розірвання в односторонньому порядку. Ми відповіли, що це не припускається нормами чинного законодавства – договір можна розірвати тільки за згодою сторін, - пояснив у спілкуванні з нашим журналістом представник ОЖБК.

В ОЖБК зазначили, що не погодилися з розірванням договору в односторонньому порядку. Договір між будинком та ОЖБК укладається на рік, але, якщо немає рішення мешканців будинку, він автоматично продовжується. Причому цей рік, у випадку відносин між будинком на Лук’яненка, 16 та ОЖБК, починається не у січні, а у травні.

-Ми пробуємо надавати послуги (з управління будинку, - прим.), але нам заважають – там є ініціативна група, яка виганяє наших працівників, викидає квитанції, ще щось… Ми намагаємося надавати послуги, згідно договору. Враховуючи ситуацію, ми вирішили позиватися до суду до ПП «Техкомсервіс», аби розірвати договір (між будинком на Лук’яненка, 16 та «Техкомсервісом», - прим.), оскільки він заважає нам виконувати свої зобов’язання, - розповідають в ОЖБК. – До суду ми подали у січні. Ми вважаємо, що наш договір (між ОЖБК та будинком на Лук’яненка, 16, - прим.) є чинним й його, у законний спосіб, ніхто не розривав.

В ОЖБК сподіваються, що, крім того хто саме має обслуговувати будинок на Левка Лук’яненка, 16, суд вирішить й дату з якої мешканці мають платити тій чи іншій управляючій компанії, аби обидві сторони мали затверджений судом алгоритм дій:

-Навіть при тих обставинах, що буде визнаний протокол (про перехід будинку від ОЖБК до «Техкомсервісу», - прим.) законним, позов буде ставити пріоритети: коли та кому платити. Навіть якщо протоколи будуть визнані законними, залишається питання – з якого часу кому платити. Бо вони (представники будинку на Лук’яненка, 16, - прим.) вважають, що з січня. А що робити з тим договором, який був? – каже представник ОЖБК. – За фактом, через не дуже компетентні дії деяких осіб, у заручниках багато мешканців й тих, які проти, й тих, які за (перехід від ОЖБК до «Техкомсервісу», - прим.). На жаль, це дуже погано.

Позиція влади

Звичайний чернігівський будинок став об'єктом судових суперечок...

Ми звернулися до управління ЖКГ Чернігівської міськради. Там ситуацію навколо будинку на Лук’яненка, 16 прокоментували наступним чином:

-Протокол зборів щодо зміни управителя складений. Це відкрита інформація. Після відповідних зборів і оформлення протоколу співвласники мали спочатку розірвати договір з одним управителем і потім укласти його з іншим. Для вирішення цієї ситуації співвласники будинку можуть скористатися юридичною допомогою для того, щоб з’ясувати, чи договір з ОЖБК було розірвано згідно умов, що прописані в самому договорі. Також питання можна вирішувати за допомогою суду. Власне, це питання і розглядається в суді, який має визначити правомірність дій усіх учасників, - розповідає працівниця управління ЖКГ Чернігівської міської ради Тетяна Корж.

На уточнююче питання: «Яку саме компанію управління ЖКГ вважає чинним управителем будинку?», - пані Корж відповіла так:

Тетяна Корж, світлина Олега Головатенка

Тетяна Корж, світлина Олега Головатенка

-Управителя обирають або мешканці на зборах, або призначає виконкомом. У даному випадку обирали мешканці. Управління керується законодавством, а правову оцінку має надати суд. Багато нюансів, на які ми не впливаємо: (зокрема, - прим.) чи було розірвано юридично правильно договір з попереднім управителем, перед укладанням з новим.

Тож, схоже, мешканцям будинку на проспекті Лук’яненка доведеться терпіти незручності до того часу, поки остаточну крапку у цьому питанні не поставлять судові інстанції (й, скоріш за все, це буде лише за результатом апеляцій). Бо після спілкування зі сторонами цього конфлікту, здалося, що компромісу не буде. Як не буде й легких рішень цієї парадоксальної ситуації.

Сєргєй Карась

Чернігівська медіа група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#проспект Левка Лук'яненка #ОЖБК #Техкомсервіс #подвійні платіжки #комунальні послуги
Останні новини
Оголошення
live comments feed...