13:33, 18 вересня 2023 р.
«Для погорільців жодних пільг» – продовження історії Ходаків з-під Чернігова
Вже неодноразово ми розповідали про родину пенсіонерів із Трисвятської Слободи, які за одну ніч втратили все, що наживали 30 років. Та завдяки небайдужим людям Тамара Василівна та Олександр Петрович Ходаки мають можливість відновити свій будинок. Журналісти сайту Чернігова 0462.uaзнову побували в гостях у цієї чудової родини та дізналися, як просувається відбудова.
Раніше ми писали:
- Родина пенсіонерів втратила все своє майно та не знає як пережити зиму
- 30 років будували, за ніч усе втратили. Родині Ходаків необхідна допомога
- Вони просто намагаються відновити своє життя: продовження історії Ходаків
З перших кроків на подвір’я одразу ж видно позитивні зміни. Ззовні будинок вже майже не схожий на дім погорільців, лише почорніла цегла місцями видає всю правду. Вдалося закласти старий вхід, поставити всі вікна та утеплити зсередини стіни. Ще одним приємним здивуванням став внутрішній вигляд будинку, на який Ходакам довелося витратити велику суму. Тамара Василівна розповідає:
«Вже підготували підлогу під ламінат, самі все робили, наймали спеціалістів для штукатурки, волонтери розводку електрики нам безкоштовно зробили. Вже готова дров’яна грубка, спробували затопити – добре горить, гардеробна вже є. Зимувати плануємо в хаті».
«ЯК ТІЛЬКИ ГРОШІ З’ЯВИЛИСЯ – ЩОСЬ ПІДКУПИЛИ»
Привести зсередини будинок до ладу Ходакам обійшлося у великі кошти.
«Штукатурка дорога. Заплатили за роботу 22 тисячі, 5 тисяч за розчин, за цемент уже не пам’ятаю скільки. Потім шпаклювали, теж купували суміщ, вона також дорога, мішок десь 300 грн, а в нас пішло більше 8 мішків. Ще додаткові суміші брали для розчину, й за роботу 17500 грн. Все це нам обійшлося в понад 50 тисяч. Це дуже великі гроші для нас» – говорить жінка.
Чималі кошти довелося витратити пенсіонерам і на іншу роботу в домі. Наприклад, грубка обійшлася Ходакам у 17000 грн: великі дверцята коштували 5000 грн, маленькі чавунні – 500 грн за шт., а їх 4, та 10000 грн за роботу. Але ж іще потрібно придбати плитку для облицювання. Витрати пішли й на утеплення стін та підлоги. Тамара Василівна розповідає:
«Стіни залили розчином з кульками пінопласту для утеплення. Брали ці кульки й для підлоги. Один мішок коштує 500 грн, а в нас мінімум 10 пішло. Ми не брали одразу, бо коштів таких і немає. Їдемо – один чи два візьмемо. Поступово все робили. Як тільки гроші з’явилися – щось підкупили. Тепер треба підвіконники замовляти. Вікна нам привезла данська організація DRC, але підвіконники вузькі були, не підійшли, то тепер треба їх купувати».
«ВЖЕ ДОМОВЛЯЛИСЯ ЗІ ЗВАРЮВАЛЬНИКАМИ, ЩОБ ПОЧАТИ РОБИТИ ОПАЛЕННЯ»
Наразі у родини Ходаків головна робота – закінчити до жовтня відновлення розбитого сараю. ГО "Об'єднання добровольців "Бо Можемо!" в рамках співпраці з Oxfarm GB надало сім'ї допомогу на суму 2000 євро. Олександр Петрович пояснює:
Відновлення сараю
«Зараз у нас обмежений час. Місяць назад нам зателефонували з «Бо Можемо» і кажуть, що є такий грант, якщо у вас було домашнє господарство, і хочете його відновити, то можуть виділити до 2000 євро на будматеріали, курей та корм. Кошти на руки не дають, а оплачують матеріали, які потрібні для відновлення. Дружина дуже хоче курей, тому починаючи з серпня закупили будматеріали, з сусідом збудували задню стіну курятника, яка була зруйнована, а за допомогою волонтерів збудували верх, закупили метал на покрівлю. Залишилося накрити, зробити сідала, перегородку, утеплити і можна купувати курей. Термін до кінця вересня».
Тамара Василівна
Не припиняється робота й у будинку. Волонтери БФ «Дах-Чернігів» допомогли з матеріалами та зробили покрівлю над кухнею. Наразі йде робота над електрикою. Тамара Василівна та Олександр Петрович уже наближаються до роботи над опаленням. Чоловік говорить:
«Вже домовлялися зі зварювальниками, щоб почати робити опалення. Котла ще немає. Нам обіцяв голова сільської ради на початку жовтня твердопаливний котел знайти. Але ж треба всю систему зварити, спаяти, повісити батареї. Потрібні труби, це нас трішки затримує. А вже як зробимо опалення можна займатися підлогою, стелею та іншим. На стелю ще кошти якось нашкребемо, а на ламінат багато треба, ще не назбирали».
Окрім цього родина не планує припиняти зовнішні роботи. Ходаки збираються утеплити будинок ззовні пінопластом. Саме таку роботу родина планувала виконати весною 2022-го, вже навіть і матеріали закупили.
«Ми 22 лютого придбали такий пінопласт для утеплення», – згадує Олександр Петрович – «він у нас лежав на вулиці, а 24- го почалася війна. Вирішили заховати, бо раптом куля попаде і все згорить. Ми занесли увесь пінопласт у підвал, а потім як будинок загорівся, він теж увесь згорів. І піну купили, розчин для штукатурки, все зіпсувалося. Ми планували на весні утеплити будинок, але не судилося тому матеріалу піти в діло».
«ЯКЩО КОЖНОГО ДНЯ ЗАБИВАТИ ОДИН ЦВЯХ, ТО ЗА РІК МОЖНА ЗАБИТИ 365»
Не зважаючи на свій вік, родина пенсіонерів кожного дня працює над будинком. Їх наполегливість і працелюбність захоплює. Господиня Тамара Василівна говорить:
«Важко дуже, але ми робимо для себе, у нас є мета. Ми підтримуємо один одного, стараємося щось робити. Я на городі, чоловік кричить, що допомога треба. Кидаю все, біжу щось подати, щось потримати, щось принести. Важко буває. Оці листи, що на стелі, вони ж не легкі. Робили хлопці, але ж ми їх розвантажували самі, носили. Мій чоловік казав: «Піду зараз щось героїчне зроблю», і геройствує кожного дня».
«Якщо кожного дня забивати один цвях», – продовжує Олександр Петрович, – «то за рік можна забити 365. Поступово, але рухаємося до мети. Звісно ж важко, бо вже вік не той і здоров’я. Поробив, відпочив трішки, знову щось поробив».
Велику роль у відбудові дому Ходаків відіграють волонтери. Родина впевнена, що без їхньої допомоги та підтримки на подвір’ї досі були б руїни.
«Волонтери приходять, допомагають. Ми розуміємо, що не одні такі, тому дуже вдячні, що вони знаходять для нас час. Нам теж шкода їх, вони ж тиждень працюють, могли б у вихідні із сім’ями побути, а ці люди йдуть таким як ми допомагати. Ми їм безмежно вдячні. Вони такі молодці. Ми б самі на свою пенсію не зробили так багато. І жити треба на щось, і на ліки багато йде. Тож, завдяки допомозі небайдужих, потихеньку будуємося. Ми всім вдячні» – говорить Тамара Василівна.
«ДЛЯ ПОГОРІЛЬЦІВ ЖОДНИХ ПІЛЬГ»
Наразі родина живе у вагончику. Їжу готують на газовій плиті, або грубці, яка стоїть на вулиці. У Ходаків уже поступово, завдяки знайомим та небайдужим людям, з’являються навіть меблі, техніка та посуд. Жінка згадує випадок:
«Диван нам безкоштовно ще хороший дали. Зовсім не знайомі люди вирішили змінити обстановку в хаті, побачили нас в Інтернеті, зателефонували, кажуть, що якщо треба то забирайте. Ми поїхали й забрали. Я купила коробку цукерок, бо зовсім не зручно було забирати безкоштовно. Ми ще поговорили, виявилося що в них неподалік дача, то ми ще й з ними саджанцями поділимося».
Подарований посуд, Фото: Валентина Гавриленко
Попереду у родини Ходаків ще багато роботи. Окрім перерахованого раніше, потрібно підвести воду у будинок, адже вона наразі є тільки на прибудинковій території, та остаточно підключити електроенергію. Від газопостачання родині доведеться відмовитися, адже щоб знову підключити його, потрібно заплатити велику суму. Тамара Василівна говорить:
«Для погорільців жодних пільг. Це ж не те, що в нас його не було. Це не наша провина, що ми постраждали, але відновлювати маємо за свої гроші, або сидіти без газу».
Але сім’я Ходаків не опускає руки та продовжує відбудовуватися. Тамара Василівна та Олександр Петрович планують не тільки зустріти Новий рік у рідному домі, а й повністю там перезимувати. Щоб остаточно заселитися у свій будинок, їм необхідно ще добре попрацювати. І якщо сил для роботи вистачає, то про гроші так сказати не можна. Тож ми просимо усіх небайдужих, за можливості, допомогти цій працьовитій родині коштами. Ходаки – це наочний приклад для всіх, що не варто впадати у відчай, що праця і наполегливість вирішують все і притягують людську допомогу.
Картка для допомоги: Ходак Тамара Василівна 5168 7554 4092 1175.
Контакти для бажаючих долучитися до допомоги:
- господар будинку Олександр Петрович Ходак тел. 050 5509865
- волонтер ініціативи «Бо Можемо» Ігор Коваль тел. 093 2527566
Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Будували майже 50 років, а втратили за день: 80-річному чернігівцю, який лишився без житла, встановили модульний будинок Після роботи відбудовують оселі, а на вихідних розбирають завали: як волонтери допомагають чернігівцям і як долучитися (ФОТО) Влаштували спостережний пункт і сушили снаряди: пенсіонерки із Чернігова, які допомагали військовим, залишилися без житла
Останні новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...