• Головна
  • Як отримати пенсію після 60 років, та які документи необхідно надати
16:06, 10 грудня 2023 р.

Як отримати пенсію після 60 років, та які документи необхідно надати

Як отримати пенсію після 60 років, та які документи необхідно надати

Наступного року мені виповнюється 60. За яких умов я буду мати право на пенсію та які документи потрібно надати в сервісний центр Головного управління Пенсійного фонду?

Олена Іваненко, с. Новоселівка

У Головному управління ПФУ в Чернігівській області нам надали розгорнуту відповідь. Переконані, що ця тема цікавить багатьох читачів. Отже, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року на пенсію за віком мають право особи після досягнення пенсійного віку – 60 років, за наявності страхового стажу не менше 31 року. Якщо людина, якій виповнилося 60 років у 2024 році, має менше 31 року необхідного страхового стажу, вона матиме право на призначення пенсії після досягнення віку 63 роки за наявності не менше 21 років страхового стажу. Мінімально необхідний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії у 65 років – 15 років.

За призначенням пенсії за віком можна звертатися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Якщо заяву про призначення пенсії за віком буде подано не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, пенсію буде призначено з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Якщо звернення за пенсією буде пізніше – пенсію призначать з дати звернення за нею.

Перелік основних документів, які подаються для призначення пенсії:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
  • документи про страховий стаж – трудова книжка, диплом (денна форма навчання), військовий квиток тощо;
  • довідка про заробітну плату за 60 місяців підряд до липня 2000 року (за бажанням пенсіонера);
  • документи, які засвідчують особливий статус особи (за наявності).

Як подати документи?

У Пенсійному фонді України впроваджено екстериторіальний принцип обслуговування громадян: заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати до будь-якого сервісного центру обраного головного управління Пенсійного фонду України або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Фонду (portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Для зручності людей, які бажають подати заяву на призначення пенсії, але не мають можливості отримати кваліфікований електронний підпис, щоб подати заяву дистанційно, на вебпорталі електронних послуг Фонду реалізовано можливість оформлення пенсії за допомогою Дія.Підпису. Для цього потрібно бути зареєстрованим користувачем мобільного застосунку Дія, активувати Дія.Підпис та підготувати скан-копії необхідних документів.

Пенсія за віком з дня, наступного за днем досягнення віку 60 років, може призначатись автоматично (без звернення особи), якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку, інші документи про стаж).

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
  • достроково – особам, які мають особливий статус, зокрема багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих, громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (частина перша статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
  • із зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІI “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

ВАЖЛИВО

Розмір пенсії за віком визначається для кожного пенсіонера індивідуально і залежить від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Із введенням поняття “страховий стаж” з 1 січня 2004 року вже не важливо, скільки людина фактично працювала, значення має те, протягом якого періоду і скільки сплачував роботодавець за неї до Пенсійного фонду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Пенсія #пенсійний вік #документи #стаж
Оголошення
live comments feed...