• Головна
  • Чернігівські волонтери власноруч виготовляють бойових «птахів» та просять долучитися до великого збору
15:01, 5 січня

Чернігівські волонтери власноруч виготовляють бойових «птахів» та просять долучитися до великого збору

Чернігівські волонтери власноруч виготовляють бойових «птахів» та просять долучитися до великого збору

Об’єднання добровольців «Бо Можемо» відкрили великий збір, який триватиме до перемоги. Його мета – зібрати кошти на комплектуючі для FPV дронів, з яких волонтери самостійно виготовляють бойових «птахів». Ми поспілкувалися зі співзасновником громадської організації Андрієм Галюгою, та дізналися, як просувається збір, в чому його особливість, та як чернігівці збирають техніку для наших захисників.

«ЗАРОБЛЯТИ НА АРМІЇ НЕ ВИЙДЕ, ТІЛЬКИ ЯКЩО Є КОНТРАКТ З УКРОБОРОНПРОМОМ ЧИ ГЕНШТАБОМ АБО МІОБОРОНИ»

У жовтні на сторінці Андрія Галюги у Facebook з’явився пост про відкриття великого збору на матеріали для дронів. Проте, чоловік говорить, що робота над обладнанням розпочалася раніше – у червні. Мета цього збору доволі проста, але водночас надзвичайно важлива. Співзасновник ГО «Бо Можемо» пояснює:

Андрій Галюга, Фото з особистої сторінки у Facebook

Андрій Галюга, Фото з особистої сторінки у Facebook

- Ми самостійно збираємо FPV дрони під різні задачі. Здебільшого, ми займаємося виготовленням дронів, які використовуються у вигляді одноразового боєприпасу, який летить в один кінець. Вони необхідні для знищення техніки та живої сили противника.

Волонтери виготовляють «птахів» без жодних націнок. Усі зібрані кошти йдуть лише на комплектуючі, які доводиться замовляти з-за кордону, адже так дешевше. Волонтери навіть відправку військовим оплачують за власний рахунок.

- Жодних націнок, заробітних плат та інших речей, які формують додаткову вартість, окрім суми комплектуючих, у нас немає.Заробляти на армії не вийде, лише тільки якщо є контракт з Укроборонпромом, чи генштабом або міноборони. Але якщо ти людина, яка хоче наживитися на солдатах, то це не чесно, так не має бути. Мають бути життєві принципи: «хліб» і армія. Або так, або ніяк, – говорить Андрій Галюга.

В той час, коли інші можуть продавати залізних «птахів» за 17-20 тисяч гривень, вартість одного 7 дюймового дрону від чернігівських волонтерів сягає 10-12 тисяч гривень. Кінцева сума залежить тактично-технічних характеристик, задачі, на яку має бути налаштована техніка, та курсу валют.

- Всі ці люди, які продають готові дрони, виставляють велику вартість, – продовжує волонтер. – Дехто збирає гроші на ці дрони, купує з націнкою, формуючи заробіток тій людині. Я розумію, що треба щось їсти, але вистачає багато форм зайнятості, де людина зможе працювати не заробляючи на війську. 3 дрони з націнкою коштують як 5 наших.

«ДІВЧИНКА ВІДДАЛА НА FPV ДРОН ГРОШІ, ЯКІ НАКОЛЯДУВАЛА, ЗАМІСТЬ ТОГО, ЩОБ КУПИТИ СОБІ ВЕЛОСИПЕД ЧИ ЛЯЛЬКУ»

Попри те, що «птахи» від «Бо Можемо» обходяться дешевше, збір просувається доволі важко. Співзасновник громадської організації запевняє, що люди намагаються абстрагуватися від реальності, не бачити погане та уникати війни.

- Раніше, коли було в тренді волонтерити, все йшло легше, але коли це перетворилося у цілодобову безкоштовну роботу, то все почало просідати. Людина завжди обирає легший варіант, простіше сказати «я не бачу». Ось навіть приходять у Катеринку на похорон, швиденько вкинули квіти, і на роботу. Яка може бути робота, що не дозволить пом’янути близьку людину? Але ж справа не в роботі, люди не хочуть бачити погане, їм хочеться позитиву. Тому збір просувається тяжко. Жодні аргументи, фотографії не викликають такого ефекту, як було раніше, – пояснює чоловік.

Волонтер стверджує, що заважають просуванню збору на комплектуючі для дронів великі фонди, які добре вкладаються в рекламу. В цьому і є основна відмінність «Бо Можемо» – всі донати повністю йдуть на зазначену мету. Андрій Галюга говорить:

- Якщо ти жертвуєш фонду на закупівлю дронів, то маєш розуміти, що на саму закупівлю піде менший відсоток від пожертви. Адже вони роблять рекламу, витрачають на заробітну плату. Наш плюс в тому, що всі 100% донату йдуть саме туди, куди треба. Це вибір кожного, але в людей зараз не так багато коштів, щоб витрачати на годування когось та підтримки сумнівного «економічного фронту». Якщо говорити про наш збір, то всі кошти йдуть виключно на комплектуючі, інших затрат немає.

До збору коштів на потреби військових доволі часто долучаються діти, які віддають свої кишенькові, чи самостійно зароблені гроші. Саме така ситуація надихнула нашого волонтера.

- Дівчинка Богдана, віддала гроші, які наколядувала, на FPV дрон, замість того, щоб купити собі велосипед, чи ляльку. Це викликало відчуття сюрреальності. Коли хтось їде у Буковель, дитина донатить на смерть. Але я був радий, що діти у 8 років вже розуміють, що важливо, а що ні, на відміну від деяких дорослих. Коли мій товариш заскрінив лист своєї доньки де написано: «Я бажаю перемоги», я відповів: «А моя плете сітки». Тобто хтось бажає, а хтось задля перемоги працює, – розповідає волонтер.

Оскільки великий збір Об’єднання добровольців «Бо Можемо» просувається важко, організаторам доводиться створювати різноманітні розіграші, які збільшують кількість донатів. Але сам Андрій Галюга не схвалює подібні дії. Він пояснює:

- Це викликає певну ігрову форму та частково дитяче сприйняття мети. Людина не ловить саму суть. Можна розігрувати гномів, чи ще щось, але вони розігруються між людьми, які донатять і без того. Інше питання – от для чого вам у хаті тубус від РПГ? Поставити туди квіти? Ви не надивилися на смерть? Не надивилися на смертельні залізяччя, якими був усіяний Чернігів та околиці? Ці розіграші приносять донати, але це тимчасово, і часто людина просто не розуміє мети. Що можна розіграти, щоб дати людям врешті-решт зрозуміти, що в країні війна?

«ГРУПКОЮ МОЖНА ГУЛЯЮЧИ ЗІБРАТИ 4 ДРОНИ ЗА ДЕНЬ»

З червня волонтерам вдалося зібрати на комплектуючі для дронів понад 500 тисяч гривень, тобто було створено більше 50 «птахів». Іноді матеріали обходилися дешевше, а бувало, що й безкоштовно. Андрій Галюга стверджує, що процес доволі простий, тому до виготовлення долучаються люди різних професій – від бухгалтера до фотографа.

- У нас цим займаються і хлопці, і дівчата, – ділиться волонтер. – Це звичайні люди, які не мають професійної освіти в галузі електроніки, чи оборони. Є декілька техніків, але вони займаються прошивкою та роботою, яка потребує відповідних фахових знань. Стосовно швидкості роботи, все залежить від наявності комплектуючих. Якщо брати ті, що є зараз, то групкою можна гуляючи зібрати 4 штуки за день.

Щоб навчитися виготовляти FPV дрони необхідно трохи часу, багатенько інформації та терпіння, оскільки не все виходить з першого разу. Доказом цього стали волонтери «Бо Можемо». Андрій Галюга згадує:

- Вийшло все не одразу, ми до цього довго готувалися, обговорювали з військовими, що конкретно їм потрібно. Ми співпрацювали зі спеціалістами з військових частин. Вони все пояснювали, адже на той час розмаїття інструкцій було менше. Виходило не все, але катастрофічних помилок ми не допускали. Ми досі кожного дня вчимося, покращуємо наші дрони і навички. В мережі гуляє безліч відео інструкцій. Іноді військові нас коригують, вказують, що їм потрібна інша частота, чи відеопередавач, які краще підійдуть на певному напрямку

«КОЛИ ПЕРЕДАЄШ ХЛОПЦЯМ РЕЧІ, ЯКІ РЯТУЮТЬ ЖИТТЯ ЧИ ДОПОМАГАЮТЬ БОРОТИСЯ З ВОРОГОМ, ТО ВОНИ РОЗУМІЮТЬ, ЩО НЕ ЗАБУТІ, ЩО ЇХ ПІДТРИМУЮТЬ»

Запит на дрони величезний, оскільки один оператор за день використовує від 6 до 10 «птахів». Тому кінцевої суми збору від «Бо Можемо» не існує.

- Збір триватиме до перемоги. Про дрони раніше ми не знали нічого. І тут за рік революція в технічній галузі і стратегії ведення війни. Але не тільки в нас, окупант теж розуміє цінність цього. Ми можемо переформатуватися на пристрої електронної боротьби, якщо за запитами військових вони будуть більш потрібні ніж FPV, але збір не закриватимемо.

Наша робота – це лише крапля в морі, бо якщо за день «з’їдається» до 10 дронів, то вся наша робота звелася лише до 5 днів війни і то одного взводу, а вона триває набагато довше. Але коли приїжджаєш до хлопців, і передаєш їм речі, які рятують життя чи допомагають боротися з ворогом, то вони дивляться і розуміють, що вони не забуті, що їх підтримують. У них є величезний запит на справедливість, бо як це так, коли одні розважаються, святкують, вони сидять у багнюці, поранені, чи з відмороженням, а хтось взагалі не повернувся. Мотивація у військових просідає, тому ця підтримка необхідна, – пояснює волонтер.

У пості Андрія Галюги про початок великого збору вказано, що кошти підуть на виготовлення дронів для 1-ї танкової бригади, але чоловік зазначає, що «Бо Можемо» готові допомогти всім нашим захисникам.

- Для мене всі військові однакові, ми робимо не лише для знайомих бригад, – говорить чоловік. – Я розумію, що через певний час я також буду серед них. І я хочу щиро вірити, що тоді хтось зробить те саме для мене лише тому, що я ношу піксель. Тому замовити дрон може хто завгодно. Якщо людина звернеться, напише з якої він бригади, з якого батальйону, на якому напрямку працює, і що йому потрібно – наші «технарі» поспілкуються з їхніми операторами, і тоді все піде в роботу.

Кожен українець має працювати на перемогу. Мріяти – це замало, необхідно діяти, щоб допомогти військовим прогнати ворога з нашої землі, адже війна досі триває. Найменше, що можна зробити – це задонатити. Тож не будьте байдужими, та вкладіться у майбутню перемогу, щоб не мовчати, коли онуки запитають: «А що ти робив під час війни?».

Тож, закликаємо Вас задонатити на цей збір, адже один такий дрон здатний знищити дороговартісну техніку та живу силу ворога.

Посилання на банку: https://send.monobank.ua/jar/7RA4iHWjkE
Номер картки банки: 5375 4112 0927 8261

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#FPV #дрони #збір #військові #армія #Бо Можемо #Чернігів #Андрій Галюга #волонтери
Оголошення
live comments feed...