• Головна
  • Нашестю мишей кінець - чернігівські науковці створили унікальний препарат, які його особливості та де придбати
17:52, 11 січня

Нашестю мишей кінець - чернігівські науковці створили унікальний препарат, які його особливості та де придбати

Минулого року мережу сколихнули численні відео, зроблені нашими військовими, з засиллям мишей у окопах та бліндажах. Спасінням від нашестя гризунів став препарат “Антимишин”, розроблений чернігівськими науковцями. Цей мікробний препарат, що має вбивчий вплив на мишей, на відміну від хімікатів, працює за будь-якої погоди та є абсолютно нешкідливим для людини. Втім робити закупівлі диво-препарату держава не поспішає, і на позиції “Антимишин” потрапляє, виключно завдяки волонтерам.

Детальніше про препарат “Антимишин” та процес його створення ми розпитали у однієї з його розробниць, завідуючої лабораторією пробіотиків Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН Наталі Кравченко.

Нашестю мишей кінець - чернігівські науковці створили унікальний препарат, які його особливості та де придбати, фото-1

Пані Наталю, коли й як було розроблено “Антимишин”?

– Це сталося ще у в нульових і відбулося фактично випадково. У нас в інституті є віварій, у якому тоді жило багато кролів, морських свинок і мишей. Так співпало, що миші на той час почали масово хворіти та гинути. Після розтину мишей та мікробіологічних досліджень було виділено бактерію-збудник хвороби: Salmonella enteritidis var. Issatchenko. Але багато часу пішло на те, щоб це довести. Також потрібно було перевірити, чи він безпечний для сільськогосподарських тварин. Тому у масове виробництво препарат потрапив тільки через сім років. Він добре зарекомендував себе у сільському господарстві, але повномасштабна війна виявила ще один важливий напрям для застосування “Антимишину”.

У чому специфіка цієї бактерії? Як вона діє на мишей?

– Потрапляючи в організм миші, вона викликає геморагічне ураження шлунково-кишкового тракту, миша на короткий проміжок часу стає гіперактивною, а потім слабне та за 3-5 діб гине. Причому ця бактерія передається через сечу та фекалії гризуна, тому одна хвора миша може заразити цілу колонію. Також серед мишей є явище канібалізму, вони один одного гризуть та можуть з'їдати і це ще один спосіб передати бактерію. Інфекція від декількох заражених мишей може розповсюдитися на 1-2 кілометри. Для людини цей препарат безпечний, але, звісно, варто уникати контакту зі слизовими, ранами та подряпинами.

Нашестю мишей кінець - чернігівські науковці створили унікальний препарат, які його особливості та де придбати, фото-2

- Часто бійці у бліндажах тримають котиків, які їм і друзі та розрада, і професійні ловці мишей. Якщо кіт спіймає і з’їсть мишу, інфіковану вашим препаратом, він може постраждати?

- “Антимишин” вбивчий лише для гризунів. Тож нічого страшного з котом або песиком, що з'їв інфіковану мишу, не станеться. Максимум — незначний розлад травлення. Для того, щоб “Антимишин” нашкодив великій тварині, його треба було б з'їсти значно більшу кількість.

Наскільки безпечно використовувати “Антимишин” в умовах тісного простору, бліндажа або окопу, де миші буквально бігають у воїнів по головах? Ви сказали, що миші напочатку дії препарату агресивні, вони в такому стані, напевно, можуть кусатися.

– Вони дійсно можуть кусатися, але заразити людину все одно не можуть бо ця бактерії не несе загрози для людини. Але треба обов'язково дотримуватися санітарно-гігієнічних правил при розкладанні препарату. Робити це виключно у рукавичках, розкладати по норах паперові пакетики з “Антимишином” у достатній кількості, перевіряти, чи з'їдено, та за потреби докладати. Миші цей препарат їдять охоче, і якщо будуть ситі, то людей не кусатимуть.

- Чому взагалі виникла така проблема з мишами? Через активні бойові дії, які призвели до спустошення полів та від'їзду людей? Чи, можливо, є ще якісь причини, не пов'язані з цим?

- Подібні нашестя насправді відбуваються періодично, певними циклами. У 2022 році, наскільки ви пам'ятаєте, такої проблеми з мишами не було, а у 2023-му вона виникла, війна просто співпала з цією фазою циклу. Друга причина — біля військових є харчі, і вони приманюють гризунів. Як ви сказали, поля спустошені, люди виїхали. І миші шукають, чим поживитися й де зігрітися, а біля людей завжди тепло й ситно.

- Думаю, багато з наших читачів зацікавляться цим препаратом. Чи можна «Антимишин» придбати десь у магазинах Чернігова? Або ж хоча б замовити його безпосередньо у вас в інституті мікробіології?

- Його можна придбати безпосередньо у нас.

- Чи є масовий попит від Збройних Сил на “Антимишин”?

- Державного замовлення нині немає. Зараз ми виконуємо замовлення волонтерів і через них передаємо препарат на фронт. Взагалі це почалося місяці зо два тому, і ми вже знаємо про певні результати. Попит є, значить, воно діє.

Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 97. Контактні телефони:04-622-3-17-49; 04-622-3-21-57.

Ольга Мелашенко

Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
##ЗСУ #миші #мікробіологія #антимишин
Останні новини
Оголошення
live comments feed...