• Головна
  • У чому небезпека вірусу папіломи людини, і як привитися у Чернігові
16:24, 15 січня

У чому небезпека вірусу папіломи людини, і як привитися у Чернігові

Вірус папіломи людини (ВПЛ) є надзвичайно поширеним і підступним. Він здебільшого передається статевим шляхом і може спричинити онкологічні захворювання як у жінок, так і чоловіків.

Що таке ВПЛ, та як убезпечитися від цього вірусу, розповіла нашій редакції лікарка, акушерка-гінекологиня приватної чернігівської клініки “OkClinic”, консультантка з вакцинації проти ВПЛ Ірина Лазарєва. Клініка є членом Української асоціації кольпоскопії та цервікальної патології.

Ірина Лазарєва

Ірина Лазарєва


ВПЛ – від безсимптомного перебігу до онкології

За словами пані Ірини, більшість людей інфікуються ВПЛ невдовзі після початку статевого життя. Як вважають медики, половина сексуально активних осіб у певний момент життя можуть мати ВПЛ – й інфікування може відбуватися повторно.

Основний шлях передачі вірусу – статевий, але він може поширюватися через побутові предмети, а також від матері до дитини під час пологів. ВПЛ не передається через рідини, а під час контакту шкіра до шкіри. Проникаючи в клітини епітелію, ВПЛ порушує процеси ділення й активує патологічне розростання клітин, може спричиняти розвиток папілом, кандилом, бородавок.

Найбільш вірус ВПЛ небезпечний для шийки матки у жінок, потрапляючи на слизову, він активно розвивається, у багатьох випадках спричиняючи патологічні зміни. Тривале перебування вірусу в організмі жінки може призводити до дисплазії та раку шийки матки. Безсимптомний перебіг інфікування є причиною того, що більшість людей навіть не здогадуються, що заражені вірусом папіломи людини.

«Найчастіше ВПЛ не виявляє симптомів, через це особливо важливими для жінок є щорічні профілактичні огляди в гінеколога. Жінкам щорічно необхідно робити цитологію, а її відхилення від норми можуть свідчити про патологічні зміни, спричинені ВПЛ, – зазначає лікарка Ірина Лазарєва, – Звичайний скринінг під час профілактичного огляду може виявити необхідність подальшого обстеження. Власне, ВПЛ виявляють через комплексне дослідження на ВПЛ, через ПРЛ-реакцію. До речі, така ж методика застосовується і для виявлення коронавірусу.»

ВПЛ має велику кількість штамів – розрізняють до 100 видів, серед них виділяють низько-, середньо- і високоонкогенні. Найбільші ризики онкозахворювань мають штами 16 і 18. Саме ці два типи ВПЛ спричиняють 70% випадків раку і передракових уражень шийки матки. Є також фактичні дані про зв'язок ВПЛ з онкологічними захворюваннями ануса, вульви, піхви, пеніса та ротоглотки. Загалом десь 14 штамів ВПЛ можуть спричиняти онкологічні хвороби. Ірина Лазарєва наводить статистику, що 80% онкологічних захворювань шийки матки в жінок викликані саме ВПЛ, також 86% раку вульви та піхви, 92% раку ротоглотки, 63% раку пенісу. ВПЛ впливає на жінок і чоловіків, хоча в жіночому організмі вірус проявляється більш активно.

"Якщо імунітет не порушений, то ВПЛ виводиться з організму від кількох місяців до 2 років після інфікування. У 9 із 10 випадків імунна система організму здорової людини може подолати цей вірус", – говорить Ірина Лазарєва.

Водночас у деяких випадках інфікування сприяє розвитку злоякісних новоутворень. Крім цього, паління, алкоголь, хронічні стреси, гормональні зміни під час вагітності чи менопаузи в жінок, погана екологія можуть бути додатковими чинниками, що посилюють негативну дію ВПЛ. Лікування від цього вірусу взагалі немає, а тому вважається, що найкращим способом попередження інфікування ВПЛ є вакцинація.


Вакцинація проти ВПЛ найбільш ефективна в підлітковому віці

Тривалий час було прийнято вважати, що вакцина проти папіломавірусу рекомендована виключно дівчатам. Проте в деяких країнах це щеплення вже проводиться також і хлопчикам, наприклад, у США, Великобританії та Ізраїлі. Адже хлопці в подальшому можуть бути носіями інфекції.

Щеплення проти ВПЛ захищає дівчат від розвитку раку шийки матки, а дівчат та хлопців – від раку порожнини рота і горла, статевих органів та ануса. Загалом вакцину можна вводити як до, так і після початку статевого життя, а курс імунізації може складатися з двох або трьох щеплень. У країнах ЄС щеплення від ВПЛ входить до державних програм. Через це в Україні рівень захворювань, викликаних ВПЛ у 2,5 разів вищий, ніж у країнах Європейського Союзу.

"В Україні щеплення проти папіломавірусу належить до переліку ‎рекомендованих, тому вакцину потрібно купувати самостійно в аптечній мережі (вартість коливається в межах 4-6 тис. грн). Наразі в державі зареєстровані три вакцини, хоча на ринку присутні дві: одна з них – “Церварікс” ефективна проти штамів 16 та 18, інша – “Гардасил” – проти штамів 6,11,16 та 18",– зауважує Ірина Лазарєва.

Лікарі вважають, що найкраще вакцинацію все-таки робити до початку статевого життя. Дві дози вакцини рекомендовано робити дітям 9-14 років з інтервалом у 6 місяців. Але можна вакцинуватися і пізніше, але доведеться зробити три дози з інтервалом у 2 і 6 місяців. Загалом, три дози вакцини рекомендовано робити:

  • людям від 14 до 26 років.
  • людям віком від 9 до 26 років з ослабленим імунітетом.

Як жінкам, так і чоловікам бажано щепитися до 26 років, оскільки в старшому віці вакцинація може бути не такою ефективною. Втім, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення. За словами Ірини Лазарєвої, у старшому віці варто зробити дослідження на наявність ВПЛ, а потім робити щеплення.

Щоб щепити дитину проти ВПЛ, або щепитися самому потрібно звернутися до сімейного лікаря. Також це можна зробити в приватних клініках. Ірина Лазарєва зазначила, що чернігівці роблять щеплення проти ВПЛ, але не так багато, як належало б для ефективної профілактики раку шийки матки.

“Дехто не поінформований про можливість щеплення проти ВПЛ, когось відлякує фінансова складова. Хоча знайти точну статистику про кількість провдених щеплень від ВПЛ як в Чернігівській області, так і межах країни складно, оскільки вакцинація є рекомендованою”, – зауважила Ірина Лазарєва. Водночас лікарка зазначила, що свою старшу дитину вона щепила, аби уникнути проблем зі здоров'ям у дорослому віці.

Аби запобігти небезпечному впливу ВПЛ, в якості профілактики варто проходити щорічні скринінги в лікарів, особливо це стосується жінок. Якщо людина сексуально активна, то слід правильно використовувати презерватив, хоча бар'єрний метод контрацепції не може повністю убезпечити від ВПЛ. Також від вірусу можуть убезпечити взаємно моногамні відносини, що означає мати секс з одним статевим партнером, якому ви довіряєте, і для якого ви також є єдиним партнером.

Автор: Ірина Синельник
Сайт
0462.ua


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ВПЛ #вірус папіломи людини #Ірина Лазарєва #рак шийки матки #онкологія #щеплення проти ВПЛ #щеплення #щеплення проти ВПЛ Чернігів #Чернігів
Останні новини
Оголошення
live comments feed...