• Головна
  • У селі Ваганичі на Чернігівщині люди й досі користуються дорогою збудованою меценатом понад 100 років тому
12:14, 8 лютого

У селі Ваганичі на Чернігівщині люди й досі користуються дорогою збудованою меценатом понад 100 років тому

У селі Ваганичі на Чернігівщині люди й досі користуються дорогою збудованою меценатом понад 100 років тому

Завдяки декільком поколінням меценатів та громадських діячів, дворян, вихідців з Польщі – роду Євреїнових тільки одному селі Ваганичі, що на Городнянщині (Чернігівська область) побудовані: церква та придбане відповідне оснащення, парафіяльне училище для сільських дітей, помешкання для вчителів, народна бібліотека – читальня, яка вважалась однією з перших закладів подібного типу на території Чернігівщини з постійним поповненням фонду, госпіталь, організовані перші метеорологічні пункти спостереження, закладений парк у центрі села та навіть зберіглась дорога, збудована понад 100 років тому, якою й сьогодні ходять ваганичани та ще багато іншого. При чому все це будувалось-купувалось-утримувалось, як правило, власним коштом та на власній землі цього знатного роду.

Про це повідомляє «Чернігівщина туристична».

Микола Миколайович Євреїнов – представник шостого, останнього покоління Євреїнових у цьому селі - все своє життя, крім років навчання, прожив у Ваганичах, де працював земським лікарем та як і його предки, опікувався потребами громади, особливо переймався питаннями народного здоров’я та народної освіти. Протягом декількох років він виконував обов’язки земського лікаря безкоштовно, що дало змогу земській управі зібрати кошти на облаштування житла для лікаря і фельдшера у селі. На повітових земських зібраннях неодноразово підіймав питання щодо потреби покращення роботи земських шкіл, багатьма з яких разом з дружиною опікувався та допомагав матеріально, наполягав на збільшенні платні вчителям та проведенні загальноосвітніх курсів для вчителів Чернігівської губернії, започаткуванню стипендій для кращих учнів та ін.

У народній бібліотеці-читальні села, де він був завідувачем, завдяки власним коштам та пожертвам було зібрано близько 1,5 тис. книг з багатьох галузей знань, в т.ч. з метеорології, геології, мінералогії, а також тогочасних періодичних видань, наприклад, журналів «Сельский вестник», «Церковно-приходская школа», «Малютка», «Вестник трезвости», «Нива», «Новь», «Образование», «Вокруг света» та ін. Нею користувалось понад 300 абонентів – жителів Ваганичів та 12 навколишніх сіл. Бібліотека М.М. Євреїнова була організована за всіма правилами: на кожній з книг був наклеєний типографський ярлик із зазначенням інвентарного номера, відділу, прізвища власника та печаткою власника бібліотеки. Крім цього протягом всього життя він збирав й особисту бібліотеку, в основному медичного спрямування, яку подарував рідному селу, попрохавши, щоб її назвали на честь його матері - Олімпіади Іванівни Євреїнової, а також передав новому лікарю все медобладнання та інструменти, які купував знову ж таки власним коштом.

Подальша доля останнього представника цього роду у Ваганичах - Миколи Миколайовича Євреїнова трагічна: він був застрелений невідомим у своєму будинку у 1918 р. Його бібліотека частково втрачена, частково знищена. Після ІІ світової війни книги з його бібліотеки, які були передані у бібліотеку в Городню, були вилучені з бібліотечного фонду як застарілі. На сьогодні лише декілька з них зберігаються у приватних зібраннях. Подальша доля його власного унікального зібрання медичної літератури невідома. На пагорбі, на місці храму, в будівництво і оснащення якого вкладали кошти всі покоління роду Євреїнових, та їхнього фамільного склепу, зруйнованих вщент у 50-х роках ХХ ст., збудована школа. Зберігся, на правду, його родинний будинок, де тривалий час знаходилась сільська бібліотека, а нині – сільський клуб, ще - приміщення земської школи і лікарні та чудовий «Ваганицький» парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення.

За матеріалами відділу наукової інформації та бібліографії Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#село Ваганичі #дорога #меценати #історія #Чернігівщина
Останні новини
Оголошення
live comments feed...