В музее вспоминали, как Чернигов поднимался из руин

В Черниговском историческом музее имени В. В. Тарновского в рамках традиционных музейных встреч состоялось тематическое мероприятие "Они восстанавливали разрушенный город".

На встречу со студентами Института истории этнологии и правоведения имени А. Лазаревского и Черниговского кооперативного техникума в музей пришли ветераны-строители, участники восстановления Чернигова Анна Федоровна Мельниченко, кавалер орденов Октябрьской революции и "Знак почета", которая после окончания в 1945 году школы ФЗО всю жизнь проработала на восстановлении и строительстве Чернигова, Лидия Александровна Лаевская, бригадир ПМК-82, которая на восстановлении и строительстве Чернигова освоила все строительные профессии - маляра, штукатура, каменщика, плиточника, Ольга Никифоровна Кугмерова, кавалер орденов Трудового Красного Знамени, "Знак почета "еще ученицей черниговской школы № 7 участвовала в расчистке улиц, парков и скверов родного города.

Затаив дыхание присутствующие смотрели хронику военных лет - боев за Чернигов в сентябре 1941 и 1943 годов, фотографии времен оккупации, страшных разрушений и постепенного восстановления города в послевоенное время.

Разрушенный на 70% в годы Второй мировой войны Чернигов в первые годы после изгнания нацистов  восстанавливали женщины и подростки - их мужья и родители находились на фронте.

Превращенный в сплошную руину город надо было очистить от обломков разрушенных домов и фундаментов, строительного мусора и грязи, расчистить и проложить новые улицы, аллеи, скверы, подготовить площадки для нового строительства.

"Не менее 25 часов ежемесячно работать на восстановлении города сверх основной работы" - под таким лозунгом выходили женщины на улицы родного города. В феврале 1944 года городские власти определили 44 объекта первоочередного восстановления. В частности, электростанцию, ТЭЦ, водонасосную станцию, водопровод, завод "Октябрьский молот", фабрику первичной обработки шерсти, кинотеатр имени Щорса, административные и жилые дома. Работницы и служащие предприятий и учреждений, домохозяйки, студенты, школьники подготавливали эти разрушенные сооружения к восстановлению, многие из них осваивали профессии каменщиков, штукатуров, плотников, маляров.

Постановлением СНК СССР и ЦК ВКП (б) от 22 февраля 1946 года "О восстановлении Чернигова" утвердили план восстановления и реконструкции города на 1946-1950 годы, но работа на некоторых объектах продолжалась до начала 60-х годов.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
116 просмотров в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
ПОЗИЦІЯ
Юлія Тимошенко лідирує у президентському рейтингу, срібло у Володимира Зеленського. А Петро Порошенко отримує третє місце. У другому турі виборів Тимошенко зі значним відривом перемагає і Зеленського і Порошенка. Такі дані фіксує всеукраїнське анкетування, яке провели протягом лютого. В ході дослідження зібрано 2,5 мільйони анкет по всій Україні. «Сьогоднішні результати, 31% у Юлії Тимошенко, – це є фактично прогнозне опитування, яке робить кожна соцкомпан...
Криминал
Чоловіка з Мени, який вбив власного брата, судитимуть на Чернігівщині. 50-річному чоловікові загрожує 15 років позбавлення волі. Про це повідомляє прес-служба Чернігівсьої обласної прокуратури. Через конфлікт, що виник між братами, обвинувачений встромив ніж у груди свого родича. Потім перетягнув тіло із кухні, де саме і трапився злочин, до спальної кімнати. Там і залишив помирати потерпілого. Чоловік помер внаслідок великої крововтрати.
Экология
У Чернігівській області розпочнуть створення так званих  «зелених шляхів», повідомили в Чернігівській облдержадміністрації. За задумом, реалізація такого проекту сприятиме розвитку місцевого господарства та підприємницької діяльності. Першим таким проектом в області буде «Чернігівське Полісся» у Козелецькому районі. Проект поєднає спільними екологічними маршрутами парк природи «Беремицьке», Міжрічинський регіональний ландшафтний парк, Остерський краєзнавчи...
Общество
У 677 чернігівських школярів запитали про те, яку мову вони вважають для себе рідною - 41,6% обрали і українську, і російську мови одночасно. Про це йдеться у матеріалі мовознавиці Лариси Масенко для "Радіо Свобода". Лише українську вважають рідною 32,7% опитаних учнів, лише російську – 19,6%. Іншу – 3,8%. Ще 2,3% опитаних - не визначились. "У повсякденному вжитку чернігівських школярів абсолютно домінує російська мова. Українською говорить лише 2% старшок...
Общество
Дорога від села Куковичі до траси Мена-Макошине вкрилася тріщинами. Її вже ремонтували менше року тому, повідомляє інтернет-видання "Менщина". У червні минулого року Прат "ШРБУ №82" виконувало поточний середній ремонт окремих ділянок дороги. На нього виділили 1 мільйон 341 тисячу гривень із державного бюджету. Дорога від села Куковичі до траси Мена-Макошине - місцевого значення, вона перебуває на балансі Чернігівської ОДА.
Криминал
Майже 100 патронів калібру 30 міліметрів знайшли правоохоронці у схроні поруч із військовою частиною в Чернігівській області. Схрон облаштували неподалік у лісі. Про це повідомили в управлінні СБУ в Чернігівській області. Зі схованки дістали набої до артилерійських гармат, які встановлюють на бойових машинах. Такі набої використовують для ураження броньованих цілей. Набої передали на експертизу. Наразі правоохоронці відкрили кримінальне провадження, триваю...
Культура
Від грудня минулого року в управлінні культури почали робити узагальнену афішу культурних заходів у Чернігові - куди піти цього тижня. Якщо якоїсь події у календарі нема –  звертайтеся до Управління культури та туризму Чернігівської міської ради і пропонуйте. Зараз афішею займаються працівники Інформаційного центру Чернігівська міська централізована бібліотечна система та міського Туристично-інформаційного центру.
Общество
На дорогах загального користування державного значення в межах Чернігівської області на період з 11 березня по 27 квітня буде обмежено рух вантажного транспорту. Про це повідомляє Служба автомобільних доріг у Чернігівській області. Такі обмеження впроваджують з метою збереження та попередження руйнувань автомобільних доріг під час весняного відтавання ґрунтів земляного полотна. Вагою понад 20 тон і навантаженням на вісь понад 7 тс на наступних ділянках дор...
Криминал
В Черниговской области на задержали мужчину, который после ссоры пытался сжечь в доме жену и ее подругу, сообщили в УНИАН со ссылкой на правоохранителей. Проводится досудебное расследование в уголовном производстве по факту покушения на убийство двух человек. Установлено, что житель одного из населенных пунктов Срибнянского района, находясь в состоянии алкогольного опьянения, после семейной ссоры с женой попытался убить женщину и ее знакомую. С этой целью...