• Головна
  • Найбільш гучні судові справи 2022 року на Чернігівщині
13:55, 17 січня 2023 р.

Найбільш гучні судові справи 2022 року на Чернігівщині

Найбільш гучні судові справи 2022 року на Чернігівщині

Російські військові, котрі вбивали та катуваннях мирних жителів. Люди з психічними розладами, один з яких позбавив життя власну матір, другий – незнайомку на вулиці. А ще засуджені за злочини суддя, поліцейський і посадовець ДСНС. Ми підготували для вас інформацію про найбільш резонансні судові справи минулого року, що розглядалися в нашій області.

1. Танкіст, що влучив у багатоповерхівку в Чернігові

Оператор-навідник ВЧ 41659 35-ї бригади у складі 41-ї армії ЗС РФ Михайло Куліков засуджений до 10 років позбавлення волі та стягнення процесуальних витрат на суму 26 тис. грн за порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Суд встановив, що засуджений перетнув державний кордон і перебував на території України, де 26.02.2022 отримав наказ розвернути башту танка та здійснити прицільний постріл по житловому багатоповерховому будинку, який був у зоні прямого враження. Засуджений розвернув башту танка, зарядив танкову гармату осколково-фугасним снарядом калібру 125 мм і здійснив прицільний постріл по багатоповерховому житловому будинку. Цей об’єкт не є військовою ціллю. Це є порушенням ст. 52 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол І), від 08.06.1977, та інших документів щодо законів і звичаїв ведення війни на суходолі.

Росіянин стверджував, що він є військовослужбовцем і зобов’язаний беззаперечно виконувати накази командира. Однак суд не взяв до уваги цей довід. У вироку зазначено, що, згідно з ч. 2 ст. 41 КК України, наказ або розпорядження є законними, якщо вони віддані відповідною особою в належному порядку та в межах її повноважень і за змістом не суперечать чинному законодавству та не пов’язані з порушенням конституційних прав і свобод людини та громадянина. Таким чином, виконанню підлягає тільки законний наказ.

Відповідно до положень Женевської конвенції від 12.08.1949 цивільні об’єкти не повинні бути об’єктом нападу або репресій. Засуджений у суді підтвердив, що обстріляний ним багатоповерховий житловий будинок стояв осторонь, військовослужбовців чи військової техніки він не бачив, відтак у нього не мало бути сумнівів, що будинок є цивільним об’єктом. 02.11.2022 року Чернігівський апеляційний суд підтвердив законність вироку суду першої інстанції російському танкісту Михайлу Кулікову за вчинення воєнного злочину.

2. Жорстоке вбивство дівчини в Семенівці (справа № 744/48/21)

Улітку 2022 року Чернігівський апеляційний суд оголосив вирок мешканцю Семенівської громади Олександру Самойленку за вбивство молодої дівчини влітку 2020 року. Юлія Строкіна навчалася в Одесі в медуніверситеті, була єдиною дитиною в батьків. 26 липня 2020 року, коли дівчина поверталась додому після прогулянки з подружками, обвинувачуваний перестрів її на вулиці Семенівки і завдав сім ударів лезом ножа в ділянку обличчя, шиї та лівої руки, удари твердим тупим предметом. Після чого залишив Юлію на місці події.

Закривавлену дівчину знайшов її хлопець. Він викликав поліцію та швидку. Але врятувати потерпілу не вдалося, вона померла від крововтрати в лікарні. Підозрюваного у вбивстві затримали через два тижні. Він сім років перебував на обліку в лікаря-психіатра. У вбивстві звинуватили сина директорки районної бібліотеки, за адресою закладу виявили речі та ніж зі слідами крові. У судовому засіданні молодик своєї вини не визнав та заявив, що в момент злочину перебував у приміщенні Семенівської центральної районної бібліотеки, де його замкнула мати. І там він перебував 25, 26 та 27 липня. Загиблу дівчину він не знав і стверджував, що її вбив хлопець через ревнощі. Утім зібрані докази та проведені експертизи свідчили зовсім про інше.

Суд першої інстанції визнав чоловіка винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого п. 7 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України і призначив покарання у вигляді 15 років позбавлення волі. Прокурор оскаржив вирок, вимагаючи більш суворого покарання. Чернігівський апеляційний суд дав убивці максимально можливий термін – довічне позбавлення волі.

3. Суддя-хабарник (справа № 991/2196/22)

За підозрою в отриманні 20 тис. дол. хабаря детективи НАБУ затримали суддю Чернігівського окружного адміністративного суду. Гроші суддя одержав за винесення рішення в адміністративній справі на користь позивача. Хабар він одержав двома траншами: 7 тис. дол. авансом до винесення потрібного рішення і 13 тис. дол. – за фактом виконаної домовленості. Колегія суддів Вищого антикорупційного суду затвердила угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором Спеціальної антикорупційної прокуратури та підозрюваним.

Cуддю Чернігівського окружного адміністративного суду визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України. Йому призначено покарання – 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в судових і правоохоронних органах на 3 роки, без конфіскації майна.

Утім на підставі ч. 2, 3 ст.75 КК України вказана особа звільнена від відбування основного покарання (5 років позбавлення волі) з іспитовим терміном тривалістю 3 роки. Також на неї покладено обов’язки: періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 998 800 грн змінено на запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 278 800 грн. За вказівкою обвинуваченого та зі згоди заставодавця, сума, на яку зменшено заставу, а саме 720 тис. грн, буде перерахована на підтримку ЗСУ.

4. Смертельна аварія під Брусиловим

7 грудня 2021 року близько 8-ї ранку на трасі біля Чернігова в районі села Брусилів маршрутка Mercedes Sprinter з пасажирами зіткнулася з фурою. Унаслідок аварії загинули 14 людей, четверо травмувалися. Маршрутка їхала з Борзни до Чернігова. Фура ж їхала порожньою на загрузку вантажу до Мени.

30 листопада 2022 року в Чернігові суд оголосив вирок Сергію Карповцю, водію фури: 9 років ув’язнення та 3 роки позбавлення права керувати транспортними засобами. Згідно з експертизами, проведеними після ДТП, у фури були несправності з гальмівною системою і понаднормово зношена частина шин. Водій фури Сергій Карповець свою провину визнавав від самого початку розгляду справи та казав, що повідомляв керівництву про ці проблеми. Також він просив вибачення в усіх потерпілих. Після оголошення вироку сказав: «Не заперечую. Понесу покарання добросовісно».

Також суд постановив задовольнити частину цивільних позовів потерпілих і стягнути з ПП «Інтер-пасс-авто», в якому працював Сергій Карповець, 4 млн грн моральної шкоди потерпілим. Майже 20 тис. грн за процесуальні витрати та 90 тис. грн стягнути з обвинуваченого на правову допомогу потерпілим.

5. Вбивство матері (справа №751/1654/22)

У Чернігові на початку липня 2021 року в лісопосадці, неподалік від свого будинку, в ямі знайшли тіло 69-річної Ольги Варфоломіївни Гришко. Її руки та ноги були пов’язані мотузкою, а голова розбита та обмотана поліетиленовим пакетом. На трупі були колото-різані рани. Покійна жила у приватному будинку. Про її зникнення заявила дочка – 41-річна Світлана. З 30 червня вона не могла додзвонитися матері, тому вирішила навідатися до неї додому. Як з’ясувалося пізніше, Ольгу Варфоломіївну жорстоко вбив її син – 46-річний Андрій Гришко. Сталося це ввечері 29 червня.

Андрій Гришко близько трьох місяців переховувався від слідства. Його дії були кваліфіковані як кримінальне правопорушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст.115 КК України («Умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю»). На суді обвинувачений своєї провини не визнав. Він розказав, що майже 30 років проживав зі своєю матір’ю. Взаємини у них були складні, виникали сварки. Близько 23-ї години 29.06.2021 він вийшов на вулицю подихати повітрям, а мати залишалася в будинку. Через деякий час повернувся, але матері вже не було. У помешканні все було забруднено кров’ю.

За його версією, це приходили незнайомці, яким він завадив викрасти його автомобіль, і скоїли вбивство його матері. Він зачинився в будинку та думав, що робити. Потім прибрав сліди крові, щоб уникнути затримання. До правоохоронних органів не звертався, родичам не телефонував. Уранці зібрав особисті речі та поїхав до Києва. Через два-три тижні повернувся в Чернігів і винайняв квартиру.

На суді як свідок виступив житель мікрорайону, де жив Гришко, і розповів, що наприкінці червня 2021 року близько опівночі він повертався додому та зустрів чоловіка високого зросту, який віз господарський візок, прикритий ганчір`ям. Приблизно через тиждень він дізнався про вбивство людини і зателефонував до поліції, розповів про незнайомця з візком. Свідок добре запам’ятав цього чоловіка, оскільки той підсвічував собі дорогу ліхтарем.

Згідно з висновком судово-психіатричного експерта, у Андрія Гришка є психічний розлад, проте він міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. Також зазначається, що до 22.03.2000 він перебував на обліку в лікаря-психіатра та періодично лікувався в стаціонарі психоневрологічної лікарні. Суд постановив визнати Андрія Гришка винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого п. 4 ч. 2 ст. 115 КК України, та призначити покарання – 15 років позбавлення волі.

6. Поліцейські-злодії

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури працівника поліції визнано винним у незаконному проникненні до житла та перевищенні службових повноважень, що призвело до тяжких наслідків (ч. 2 ст. 162, ч. 2, ч. 3 ст. 365 КК України).

Прокурори довели, що у квітні 2022 року обвинувачений, обіймаючи посаду інспектора відділу районного управління поліції області, спільно з двома колегами проник на територію приватного домогосподарства в одному з селищ. Він мав намір незаконно проникнути до житлового будинку, тому вистрілив у навісний замок міжкімнатних дверей. Куля пробила двері та потрапила в живіт господареві. Від отриманих тілесних ушкоджень той помер у лікарні.

Колишнього патрульного засудили до 5 років ув’язнення. Двом поліцейським, які перебували на місці події, за приховування тяжкого злочину присудили 4 роки позбавлення волі з випробувальним строком. Також їм забороняється в наступні 2 роки обіймати посади в органах Нацполіції.

7. Посадовець ДСНС вимагав хабар у підприємця (справа № 748/1997/21)

Суддя Чернігівського районного суду винесла вирок у справі жителя Чернігова Володимира Івановича Гребельного, начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чернігівського райуправління ДСНС. Гребельний обвинувачений у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України («Отримання неправомірної вигоди у значному розмірі»). Суть справи в тому, що посадовець вимагав хабар у представника ФОПу, що винаймає приміщення під пилораму на території колишнього СТОВ у селі Пакуль Чернігівського району.

На суді підприємець, який проходив як свідок, розповів, що Гребельний здійснив візит на пилораму 10 червня 2022 року і повідомив, що хоче поспілкуватися з власником. Призначив зустріч на перехресті біля сіл Ковпита – Ведильці. Гребельний повідомив про певні порушення в роботі пилорами. Якщо їх не усунути – підприємство доведеться закрити.

Але проблему можна вирішити, якщо допомагати фінансово – раз на рік по 10 тис. грн. Свідок зрозумів, що гроші треба платити, щоб уникнути перевірок з боку ДСНС. Підприємець записав цю розмову на телефон. Оригінал запису зберіг, а копію надав співробітникам поліції. Свідок і Гребельний домовилися про передачу грошей. На даний час вирок оскаржується в Чернігівському апеляційному суді.

Матеріал підготовлений за сприяння юристів адвокатського бюро «Миланич та партнери». Адреса бюро: м. Чернігів, проспект Перемоги, 87, офіс 215. Звертайтеся телефоном 068 865-99-51 або пишіть на електронну пошту: milanich.[email protected].

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#судові справи #найгучніші судові справи #судові справи 2022 року
Оголошення
live comments feed...