• Головна
  • Реабілітолог В’ячеслав Тітаренко: «Для чого потрібен масаж? Щоб бути щасливим!»
17:45, 16 травня 2023 р.

Реабілітолог В’ячеслав Тітаренко: «Для чого потрібен масаж? Щоб бути щасливим!»

Реабілітолог В’ячеслав Тітаренко: «Для чого потрібен масаж? Щоб бути щасливим!»

Відновлення. Це слово зараз в умовах війни набирає набагато більшого сенсу, ніж раніше. Ми всі потребуємо відновлення і психологічного, і фізичного, і душевного. Маємо слідкувати за власним здоров’ям і життєвою силою, щоб протистояти ворогові та непростим життєвим обставинам.

Сьогодні ми поговоримо про процедуру, яка пов’язана, перш за все, з відновленням фізичним. Хоча напевно, вона включає в себе й багато інших складових. Мова в цій статті піде про масаж. А експертом і нашим співрозмовником по цій темі буде В’ячеслав Тітаренко, реабілітолог, викладач ЧТУНТУ та засновник оздоровчо-реабілітаційного центру VIT. Отже, все, що ви хотіли знати про масаж у Чернігові, його типи, застороги, як не прогадати з вибором фахівця і багато-багато іншого – читайте в цьому інтервʼю.

«КЛІЄНТИ З-ЗА КОРДОНУ БЕЗ НІЯКОГО СОРОМУ МОЖУТЬ СПИТАТИ: «ЯКА У ВАС ОСВІТА І ЧИ Є У ВАС ДОКУМЕНТ, ЯКИЙ ЦЕ ПІДТВЕРДЖУЄ?», А У НАС ЧОМУСЬ ЦЕ НЕ ПРИЙНЯТО»

- Вітаю вас, В’ячеславе.

- Добрий день.

- Давайте почнемо з самого початку. Розкажіть, як починався ваш кар’єрний шлях, чому ви вибрали бути тим, ким ви стали? Чи це склалося якось само собою, чи ви з дитинства мріяли допомагати людям?

- Не можу сказати, що я з дитинства мріяв працювати в медицині. Мабуть, як будь-який хлопець в Чернігові, я мріяв про Чернігівське льотне училище, стати льотчиком, і бачив свою кар’єру саме там. Навіть намагався колись вступити до Суворовського училища, аби продовжити потім навчання уже в військовому напрямку. Але так склалося, що я потрапив у медичне училище.

Тоді набиралася група, як вона називалася, військові фельдшери для армії. В ті часи йшла війна в Афганістані, і в зв’язку з жертвами, які там були, війська потребували кваліфікованих інструкторів саме на полі бою.

- Ви вже скільки років практикуючий спеціаліст?

- Перший раз курси з масажу я завершив ще в 1991 році. Це спочатку було кілька років як хобі. І з 1999 року я вже почав професійно працювати масажистом.

- А що зараз в наших реаліях треба, щоб стати масажистом? Закінчити курси чи мати вищу освіту - закінчену, незакінчену?

- На даний момент є кілька напрямків, які пов’язані з роботою масажиста. Якщо ставити собі за мету допомогу людям, це напрямок роботи в медицині. Це потребує спеціальної освіти. Це або як мінімум повинно бути медичне училище, тобто середня медична освіта, або це бакалавр фізичної терапії.

- Давайте поговоримо, як знайти чи як обрати свого масажиста і що категорично не повинно бути на першому сеансі масажу? Про больові відчуття маю на увазі.

- Для того, щоб знайти свого масажиста, мабуть, треба спробувати їх кілька. Треба ж мати якийсь певний досвід, щоб було з чим порівняти. Тоді ви зможете його обрати.

- Ну давайте, напевно, розмежуємо, що буває лікувальний масаж, профілактичний, спортивний, естетичний та просто масаж для релаксу, правильно?

- Все, що ви назвали, всі ці напрямки, їх можна згрупувати по трьом основним напрямкам. Перший це те, про що ми казали, це лікувальний або напрямок реабілітації, це спеціальна освіта. Нема курсів, які могли б замінити базову освіту.

Наступний напрямок – це напрямок спортивного масажу. Це також дуже обширна сфера діяльності, бо спортивний масаж в різних видах спорту дуже відрізняється. Треба знати не тільки масаж, але ще треба знати добре специфіку певного виду спорту, з представниками якого ви будете працювати. Специфіка навантаження на м’язи, на суглоби, для того, щоб максимально ефективно працювати в цій сфері.

Інший напрямок – це СПА або естетичний напрямок, куди відноситься все інше. Тобто це і релакс, це і салони краси, напрямок корекції фігури, це косметичний напрямок. Зараз це все можна об’єднати одним словом естетика або СПА-напрямок. І профілактика, і оздоровлення – це все входить у це поняття.

- СПА-напрямок. І можна закінчити курси та отримати кваліфікацію такого спеціаліста? І працювати за напрямком?

- Так. Можна.

- Про етичні моменти масажу. Як правильно, щоб чоловіка масажувала жінка? Чи є якісь тут нюанси? Чи все це забобони? Ну щоб була, знаєте, правильно направлена енергія, то треба, щоб були різні гендери…

- Я вважаю, що це забобони. Все ж в голові людини. Тому неважливо, хто вам робить масаж, чоловік або жінка. Важливо, щоб це був професійний фахівець.

- Три питання, щоб обрати собі кваліфікованого масажиста.

- Я б не сказав, що якісь конкретні три питання дадуть вам змогу зрозуміти, це фахівець чи ні. Є ж люди, які досить професійно вміють розмовляти. Тобто декому, як то кажуть, дано вміння продавати. Але хороший продавець чогось – це не є ще фахівець. Тобто фахівець він може бути в сфері продаж, реклами і так далі. Але чи він майстер – насправді це так не завжди можна зрозуміти. Які питання ставити? Завжди потрібно логічно. Я стикався з тим, що були люди з-за кордону на масажі. Вони без якихось там претензій і без ніякого сорому можуть поставити питання: «Яка у вас освіта і чи є у вас документ, який це підтверджує?» У нас чомусь це не прийнято.

- Тобто, перше ми питаємо про освіту.

- Якщо людина каже, що буде вас лікувати, то логічно, якщо ви не знаєте нічого взагалі про цю людину, запитати, яка в неї освіта. Є чітка відповідь: «У мене середня медична освіта та курси спеціалізації». Або: «Я бакалавр з фізичної терапії». Все зрозуміло.

- Чи безпечно ходити до масажиста, який приймає вдома?

- В принципі, безпечно і це не є неправильно, я б так сказав. Проблема не в тому, де він приймає. Вдома можна обладнати кабінет, який буде обладнаний згідно певних вимог з точки зору і технічного забезпечення, і санстанції. Там можна приймати. Але людина, яка, згідно законодавства, надає будь-які послуги і отримує гроші, вона повинна сплачувати податки. Тобто вона повинна бути зареєстрована як суб’єкт підприємницької діяльності, те, що раніше називалось, зараз як мінімум це ФОП. НУ це не є проблема, і це не коштує зараз якихось там непідйомних податків. Ще працюючи в лікарні колись, я вже працював. Але я виїжджав тоді більше на дім до пацієнтів, і я лікував, я отримував гроші, я вже тоді оформив документи приватного підприємства, і я бачив свій подальший шлях і розвиток. І на сьогоднішній день я маю результат.

Реабілітолог В’ячеслав Тітаренко: «Для чого потрібен масаж? Щоб бути щасливим!», фото-1

«КОЛИ ЇМ РОБИШ ТАКИЙ МЯКЕНЬКИЙ МАСАЖ, ТО ТАК, ЇМ ТРОХИ БОЛЯЧЕ, АЛЕ ВСЕ Ж ПРИЄМНО»

- Давайте повернемося до самого такого прекрасного процесу, як масаж. Чи повинно боліти під час масажу? Якісь неприємні відчуття – це допустимо чи це категорично не ок, якщо боляче людині під час масажу? Давайте конкретизуємо питання. Вона прийшла на лікувальний масаж, в неї якісь проблеми зі спиною (сидячий спосіб життя, остеохондроз), і вона хоче покращити своє самопочуття, спина в неї вже болить і під час масажу в неї болить…

- Ну, це достатньо обширна тема. Будь які підручники, довідники з масажу, рівня допущених Мінздравом або Міносвіти як учбовий посібник, будь-де написано, що больові відчуття під час масажу це є помилка, це неправильно. До виконання тих чи інших масажних прийомів є методичні рекомендації. У всіх підручниках написано: якщо боляче – то це неправильно. Є помилки під час виконання, або техніки, або це помилки під час побудування методики масажу. Є поняття техніки – як виконується прийом, або методика – як ці прийоми потім комбінуються для того, аби здійснити певний вплив. І не повинно бути дуже боляче. Больові відчуття, дискомфорт – може бути, особливо якщо є певні проблеми. Але ж є певні принципи здійснення впливу. Якщо ви їх дотримуєтеся, то ви зводите больові відчуття до мінімуму.

Тобто я визначаю больові відчуття як біль, який спортсмени відчувають іноді на наступний день після навантаження – як «крепотура». І коли їм робиш такий масаж м’якенький, то так, їм трохи боляче, але все ж приємно. От біль повинен бути такий. Людина визначає його як: «Я не терплю надмірним зусиллям цей біль». Це больові відчуття дуже помірні. Якщо сильний біль – то вже інше. Є певні методики впливу. Деякі з них прийшли до нас, наприклад, з нетрадиційної медицини, китайської медицини, при виконанні яких все ж-таки больові відчуття є. Але в масажі є певні механізми, які дозволяють запобігти сильним больовим відчуттям.

- Тобто, якщо хрустять суглобчики, вони не повинні хрустіти?

- Ну, по-перше, якщо це хрустіння суглобами, як ви кажете, є таке поняття як мануальна терапія, але то це інший напрямок. Це вже не є масаж, це певні маніпуляції, які впливають на співвідношення двох кісток за рахунок впливу на суглоби. Якщо це стосується особливо хребта, то це не така вже й безпечна процедура, як іноді думають.

- Щодо здоров’я самого масажиста. Як підтримувати себе в тонусі? Чи обов’язково займатися спортом, давати собі навантаження? Бо це ж нелегка робота – робити маніпуляції.

- Логічно, що робота масажиста це все ж фізичний труд, і в цьому випадку дуже важливо володіти технікою масажу. Якщо навести приклад із спорту, якщо важкоатлет погано володіє технікою підйому штанги, то навіть невеликою масою може собі надірвати спину. Логічно ж? Логічно. Але якщо він дуже добре володіє технікою, то навіть велику вагу він може підіймати. Так і в роботі масажиста. Якщо ви володієте технікою, то ви не спричиняєте перевантаження суглобів, які потім страждають.

- Тобто техніка це первинно Не обов’язково, щоб у масажиста була така інстаграмна фізична підкачана форма, щоб робити масаж, а достатньо знати техніки і розподіляти навантаження?

- Правильно.

- Давайте поговоримо про реабілітацію. Це зараз дуже актуальна та злободенна тема. Чи є у нас щось в Чернігові, що допомагає реабілітувати воїнів? Якісь центри, де збираються спеціалісти, чи, можливо, вони ходять у воєнний шпиталь і їм допомагають?

- Основний напрямок шпиталю – все ж лікування. Не знаю, чи є там реабілітаційне відділення. Наскільки я знаю, у нас був центр на базі лікарні залізничного транспорту, біля вокзалу вона там знаходиться. Там був центр ще за часів ветеранів АТО, і там є напрямок для реабілітації. В Чернігові є кілька центрів, які загалом займаються реабілітацією, є в нас такий напрямок. У нас за минулий рік було декілька чоловік, які після отриманих поранень проходили в нас реабілітацію.

Реабілітолог В’ячеслав Тітаренко: «Для чого потрібен масаж? Щоб бути щасливим!», фото-2

- Щоб стати реабілітологом, скільки треба витратити часу на навчання?

- Люди, які працюють в сфері медицини та реабілітації, навчаються все життя в принципі. Але щоб отримати спеціальну освіту й працювати в цій сфері, це мінімум 4 роки. Це кафедра у нас є в університеті, де я викладаю, кафедра фізичної терапії та реабілітації. Тобто ви отримаєте диплом бакалавра з фізичної терапії і можете працювати асистентом фізичного терапевта або асистентом ерготерапевта.

- А хто такий ерготерапевт?

- Це один з напрямків реабілітації. Є фізична терапія, є ерготерапія

«ЯКЩО МОВА ЙДЕ ВСЕ-ТАКИ ПРО ЛІКУВАННЯ Й РЕАБІЛІТАЦІЮ, ТО ЛЮДИНА ПОВИННА МАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ ЛІКАРЯ»

- У яких випадках масаж протипоказаний?

- Є певний перелік протипоказань до масажу. Вони діляться на певні групи. Умовно кажучи, є абсолютні протипоказання, коли не можна в будь-якому випадку.

- Це які?

- Наприклад, злоякісні пухлини. Наприклад, стани з гострої недостатності серцево-судинної , печінкової, ниркової, певні інфекційні хвороби, туберкульоз відкрита форма, захворювання крові, коли змінюється згортання крові і так далі. Тобто це ті стани, коли не можна в будь-якому випадку. А є відносні протипоказання, тобто є відносно часу, а є відносно місця. Якщо в людини, наприклад, є варикозні вени на нижніх кінцівках з вузлами, з тромбами, то нижні кінцівки масажувати не можна, але, наприклад, комірцева ділянка масажується. Тобто не можна на певну ділянку тіла.

Відносно часу це коли період хвороби не дозволяє на даний момент часу робити масаж, але потім – можливо. Наприклад, той же бронхіт. Загострення хронічного бронхіту, підвищена температура тіла – це протипоказання до масажу. Але коли температура стабілізувалася, прийшла в норму, то потім призначають масаж для покращення відхаркування. Тоді масаж робити можна. Це протипоказання відносно часу.

Реабілітолог В’ячеслав Тітаренко: «Для чого потрібен масаж? Щоб бути щасливим!», фото-3

- Це все може сказати людині масажист чи їй спочатку треба йти до терапевта? Щоб терапевт повністю діагностував здоров’я і потім сказав, чи можна людині ходити на масаж.

- Юридично правильно, якщо мова йде все-таки про лікування й реабілітацію, то людина повинна мати консультацію лікаря. Бо це не функція масажиста або навіть реабілітолога визначати в повному обсязі все це. Кожен повинен займатися, як-то кажуть, своїм ділом. Це діло лікаря, по-перше, визначити діагноз, по-друге, визначити, наприклад, план лікування або реабілітації.

- Просто так, якщо там людина щось собі придумала, якусь грижу, наприклад, і ходить каже:» У мене грижа» без рекомендації, без діагностики, то все це не буде працювати, і взагалі масажисту не треба братися за такий випадок?

- Треба розуміти, що якщо масажист береться за такий випадок, то він буде нести повну відповідальність, якщо щось станеться. Знову ж-таки, якщо людину ніщо не турбує, але вона знає, що в неї грижа, це ще не привід іти до лікаря. Тобто наявність грижі це не є приговор фактично, це є просто факт. Це дуже така неоднозначна ситуація. Не завжди наявність грижі дає певну клініку.

- А наскільки корисний масаж при інсультах?

- В реабілітації післяінсультного стану провідним фактором є реабілітація рухова. Тобто кінезіотерапія, лікувальна фізкультура. По-різному називають. Відновлення руху – це певні заняття. Масаж в тому числі допомагає запобігти процесам атрофії, коли людина ще знерухомлена.

«ЛЮДИНА В ОДНОМУ ВИПАДКУ НЕ МОЖЕ ЧОГОСЬ НАВЧИТИСЯ – ЯКЩО ВОНА ЦЬОГО НЕ ХОЧЕ, ВСІ Ж НАВЧИЛИСЯ ЛОЖКОЮ ЇСТИ»

- Ви навчаєте у себе масажистів в вашому оздоровчому центрі. Розкажіть коротко про програму, скільки відбувається навчання і як ви берете: всіх охочих, хто приходить до вас, чи ви зразу можете побачити людину і зрозуміти, що ні, все-таки бути масажистом – це не її.

- Почну з програми. Програма «Повний курс масажу» розрахована на 20 занять. Кожне заняття це три години. Тобто стандарт освіти – це на одну годину теорії дві години практики. Перший блок – це перші шість занять, це як раз вивчення техніки масажу. Це дає змогу людині зрозуміти, як їй правильно виконувати певні масажні прийоми, аби, по-перше, не нашкодити собі, по-друге не нашкодити людині.

Наступний блок – це методика масажу різних частин тіла. Тобто ми розповідаємо: спина – які там є кістки, які є м’язи, розташовані там лімфатичні вузли і як, яким чином далі виконувати масаж. Тобто які прийоми логічно використовувати і в якій послідовності. Це як розставити правильно слова в реченні, щоб там була якась думка, а не набір слів. Далі вісім тем напрямку вже спеціалізованих масажів, які вже виконуються з певною метою. Такі теми, наприклад, як остеохондроз або дегенеративні зміни міжхребцевих дисків. Це те, що в народі називають «відкладення солей», коли потім розповідають про наявність гриж, де там «випадіння дисків». Знову ж-таки в лапках, бо диски нікуди не випадають.

Це і масаж при бронхітах. Тобто це напрямок лікувальний, але я все ж-таки даю ці теми на курсах людям, які не мають базової освіти спеціальної, тому що люди повинні загалом розуміти, що відбувається в організмі людини при таких захворюваннях, чому виникають певні проблеми з хребтом. Це саме для того, щоб люди, які будуть працювати масажистами потім, розуміли, чого не слід робити, перш за все. От це з точки зору як раз убезпечити майбутніх фахівців від необдуманих дій.

- Ці ваші 20 занять, на який проміжок часу вони розраховані?

- Зазвичай це по півтора-два місяці.

Реабілітолог В’ячеслав Тітаренко: «Для чого потрібен масаж? Щоб бути щасливим!», фото-4

- На якому етапі буває так, що ви розумієте, що людина погано засвоює матеріал, що ну не буде з неї масажиста. Як ви реагуєте на такі кейси? Чи даєте ви ваш диплом, сертифікат чи ні, чи можливо у вас такого не було в вашій практиці?

- Не можна сказати, що ця людина не буде кимось. Все від неї залежить. Людина в одному випадку не може чогось навчитися – якщо вона цього не хоче. Ну, всі ж навчилися ложкою їсти.

- Тобто такого жорсткого відбору нема, відсіювання? Головне – це бажання і наполеглива праця?

- Звісно. У нас є додаткові послуги, тобто люди приходять і навчаються, в час, коли нема занять, вони можуть приходити і практикувати. Якщо хтось розуміє, що трошки відстає, декому треба більше, наприклад, практичних занять, щоб оволодіти певною руховою навичкою. Вони домовляються між собою і ми дозволяємо їм приходити й тренуватися. І коли вони вже трошки позаймалися, вони один одному підказують, як що правильно робити. Якщо людина на собі відчуває, як це виглядає, це теж дуже важливо.

- Як розпізнати нефахового масажиста?

- Я розумію, як розпізнати. Я можу розпізнати його навіть на етапі, коли він підходить до масажного столу. Якщо він не так підійшов, я можу зрозуміти. Якщо людина працює в якійсь сфері, досягла певних професійних висот, то ця людина зразу розгледить новачка. Це в двох словах не розповіси.

Будь-який масажний прийом – це дія. Як будь-яка дія, як, наприклад, вправа на фізичній культурі в школі, вимагає правильного вихідного положення. Якщо людина неправильно стала у вихідне положення, зрозуміло, що будь-яку вправу вона буде робити погано чи зовсім не зробить. Логічно? Ось те ж саме в масажі. Якщо людина неправильно стала у вихідне положення для початку, ну не може вона зробити.

- Але це ви бачите вже як фахівець, як експерт… А людина, яка прийшла на масаж, вона тільки може орієнтуватися на свої відчуття чи біль? Ось перший пункт ми зазначили на початку бесіди, що це запитати про освіту, далі орієнтуватися по своїм відчуттям по болю…

- Ну далі, особливо якщо людину щось турбує, людина має спитати, що з нею будуть робити. Були такі випадки, коли каже: «Ну я там лежу, масаж роблять, а потім раз – різкий ривок або удар, і все захрустіло несподівано». А людина не готова була до цього і вона не хотіла, щоб їй це робили. То треба чітко розуміти, що треба робити.

- Давайте про такі неприємні речі, що існують випадки, коли людина може померти під час масажу. Чи були такі випадки у вашій практиці?

- У моїй практиці – ні. Погіршення стану було, від цього не застрахований ніхто.

- Стосовно летальних випадків, коли масаж може закінчитися смертю. Що таке має трапитися, щоб людина померла прямо на масажному столі?

- Колись дуже давно, ще за часів радянського союзу, я читав про те, що був випадок, коли людина достатньо похилого віку, яка мала відношення до медицини, лікар, він помер під час масажу, тому що у нього відірвався тромб. Ну але ж це один випадок там на якісь мільйони. Не так давно, кілька років тому, в Чернігові стався такий випадок, коли жінка померла. Знову ж-таки, якщо розбирати тут юридичні нюанси, вона ж померла не від масажу. Вона померла від того, що людина яка виконувала масаж, почала використовувати маніпуляції, які вона не мала права робити, по-перше, а по-друге у людини були протипоказання для таких маніпуляцій.

- Чи є етика у масажистів професійна? І які там три основні пункти?

- Є певні етичні норми. Три основні чи не три, не знаю, але з таких норм, по-перше, - ніколи не обговорювати своїх клієнтів. Тобто треба зберігати, ну, є лікарська таємниця, таке поняття, ну й для масажиста це теж певним чином відноситься. Не робити те, чого ти не вмієш робити, що не маєш права робити.

- Тепер давайте про хороше. Ми знаємо, що ви з вашою дружиною познайомилися у вас на навчанні. Розкажіть про це більш детальніше.

- Так, вона була в нас на навчанні. У мене тоді, ще не було «нас». Були курси по масажу, вони ще не називалися школою, то був ще шлях до школи. Ну і після закінчення навчання їй було цікаво і вона навіть приходила на масаж з метою відчути на собі, як я це роблю, щоб аналізувати і певним чином рости в цій сфері. Ну поступово спілкування вийшло вже за рамки масажного кабінету і потім наші відносини переросли у щось трохи більше, ніж просто професійні.

- Тобто спочатку ви були у відносинах вчитель і учень, потім у вас склалися стосунки, а потім вже справа вашого життя, так?

- Так.

- Ну це дуже романтично. Така хороша історія, хочеться завершити на такій позитивній класній ноті про те, що кохання завжди перемагає і надає сил і натхнення.

- Хочу сказати, що наша пара не єдина, яка народилася на наших курсах. Є кілька пар, які з’явилися саме на курсах. Я так уже не можу зараз відслідкувати їх всіх, але є там відносини людей, вони тривали роки і тривають, мабуть. Я вже давно не спілкувався, не бачив, не зовсім розумію, де вони зараз, тим більше в контексті останнього року.

- Тобто зараз ваш оздоровчо-реабілітаційний комплекс – ще й сімейний бізнес, так? І ваша дочка теж займається?

- Так, теж вона закінчила нашу кафедру, вона також є бакалавр з фізичної терапії. Але вона займається більш організаційними питаннями.

- На що людині масаж?

- Для того, щоб бути щасливою.


Спілкувалась: Катерина Агієнко
Відео: Павло Мельник
Монтаж: Іван Матвєєв

Макіяж, зачіска: Юлія Надточійyulia_nadtochiy, тел. 063 563-00-86
Локація: Pasta Basta

* * * 
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#В’ячеслав Тітаренко #реабілітолог #масажист #масаж #інтервʼю
Оголошення
live comments feed...