• Головна
  • Перехід на новий календар: коли буде Різдво, Великдень, Покрова і Миколая
15:34, 13 червня 2023 р.

Перехід на новий календар: коли буде Різдво, Великдень, Покрова і Миколая

Перехід на новий календар: коли буде Різдво, Великдень, Покрова і Миколая

Православна Церква України з 1 вересня 2023 року перейде на новоюліанський календар для нерухомих свят. Отже, в ПЦУ відзначатимуть Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Покрову – 1 жовтня, Водохреще – 6 січня, а День Святого Миколая – 6 грудня. Відповідне рішення ухвалили 24 травня на Архієрейському Соборі.

«Рішенням Архієрейського Собору помісної Православної Церкви України під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 24 травня 2023 року затверджено Постанову про календарне питання, в якій визначено перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року», – йдеться у повідомленні ПЦУ на сторінці у Facebook.

Водночас Собор вирішив зберегти за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий календар. «Загальне вживання новоюліанського календаря, після затвердження цього рішення Помісним Собором, що скликається на 27 липня 2023 р., буде запроваджене з 1 вересня цього року, коли розпочинається новий церковний рік.

Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено», – кажуть у ПЦУ.

Святкування рухомого Великодня і прив'язаних до нього подій залишиться без змін. Трійцю святкуватимуть на 50-й день після Великодня.

Як коментують це рішення в ПЦУ?

«Питання календарної реформи давно дискутується і в суспільстві, і в Церкві. І ми бачимо, що з року в рік все більшим стає число прихильників переходу на оновлений, сучасний календар, яким вже давно користуються більшість Помісних Православних Церков.

З новою силою це питання постало внаслідок російської агресії. Нині юліанський календар сприймається як пов'язаний з російською церковною культурою... Тож прагнення збереження і утвердження української духовної ідентичності, захист від агресії «русского міра», вимагають від нас назрілого рішення – долучитися до більшості Помісних Православних Церков і запровадити у вжиток новоюліанський календар», – пояснюють у повідомленні ПЦУ.

Що думають з цього приводу чернігівці?

Василь Чепурний

Василь Чепурний, журналіст, громадський діяч:

- Насправді ми Різдво і раніше відзначали 25 грудня, тільки воно було відсунуте ...на 7 січня. У нас і так - Новий рік, тоді старий Новий рік. Отакий оксюморон (нефілологи хай глянуть у словник!) буде й надалі у формі старого і нового Різдва, хоча насправді народження/різдво є одне...

Але, власне, маємо бути з усім православним світом, бо то нам утовкмачували, що православіє тільки на Москві, а насправді православіє грецьке, грузинське, антіохійське, румунське тощо досить таки відрізняється від московського. І не тільки в календарі…

Лілія Дяченко

Лілія Дяченко

Лілія Дяченко, викладачка музики:

- Я нецерковна людина, з дитинства почувалася в церкві некомфортно, а трошки згодом розібралася з історією становлення релігійних обрядів (на поверхневому рівні, але достатньому для формування ставлення до всіх церковних канонів і свят). Для мене все це умовності, тимчасовості відповідно до політичних запитів. Тому особисто не вбачаю в цьому трагедії. З огляду на патріотичні почуття скоріше радує, що намагаємось відійти від московського головування в цих питаннях.

Взагалі набагато комфортніше почуваюся в католицьких храмах. Наш народ від часів прийняття християнства фактично живе в умовах двовір'я - релігійного дуалізму (поєднання язичництва та православ'я). Намішані традиції обох релігійних світоглядів, намішані обряди та накладені дні шанування православних святих на значимі події в язичницькій культурі. Це не випадковість, а свідоме загравання з народом, щоб схилити до нової релігії. Хоча і в наш час церква не припинила бути важелем політичних ігор, потужною зброєю впливу на людську свідомість.

О. Роман Кіник

О. Роман Кіник

О. Роман Кіник, настоятель храму Св. Катерини у м. Чернігів:

- Рішення Архієрейського собору є, але для тих парафій, які готові і хочуть перейти на новоюліанський календар. Хто ж не готовий чи немає бажання переходити, може залишитись на старому календарі.

Цікавилася Вікторія Сидорова

Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ПЦУ #свята #календар #церква #Трійця
Оголошення
live comments feed...