• Головна
  • Не лише театр: як постраждала будівля Господарського суду (ФОТО)
13:18, 22 серпня 2023 р.

Не лише театр: як постраждала будівля Господарського суду (ФОТО)

Ракетна атака росіян на Чернігів 19 серпня 2023 року стала великим потрясінням для всіх нас. Розбитий Драмтеатр, пошкоджені будинки в радіусі кількасот метрів від епіцентру вибуху, понад півтори сотні поранених, семеро загиблих, серед яких зовсім маленька дівчинка...

У цей чорний день поміж інших жахіть Україна побачила страшні кадри з камери відеоспостереження, де стрімка вибухова хвиля несе шквал полум'я через площу на будівлю колишнього готелю “Десна”. Обпалені стіни, зруйнована покрівля, покручені двері, вирвані віконниці, вибиті шибки — такий вигляд тепер має будівля зовні.

Ми завітали до Господарського суду Чернігівської області, що займає більшу частину пошкодженої будівлі, щоб зсередини побачити наслідки російського військового злочину.

Не лише театр: як постраждала будівля Господарського суду (ФОТО), фото-1

У понівеченому, але вже чисто прибраному суді нас зустріла прес-секретарка суду Юлія Гуринець.

Пані Юліє, чи знаходився у приміщенні на момент ракетної атаки хтось з працівників суду?

На момент ракетної атаки 19 серпня у приміщенні не було нікого ані з працівників апарату, ані з суддів, бо це був вихідний день. Можна сказати, ми всі “народилися у сорочці”. Але працівники служби судової охорони, що несли цього дня цілодобове чергування, знаходилися на робочих місцях. На щастя, обійшлося без загиблих.

Яких пошкоджень загалом зазнала будівля? На відео та фото з місця події було видно, що окрім руйнувань від вибухової хвилі та влучання уламків, також сталася пожежа.

Горів дах. Коли ми прийшли у неділю на толоку, щоб прибрати приміщення, якихось явних слідів пожежі саме в кабінетах я не бачила. А от підтьоки води після гасіння пожежі були, у нас багато де мокрі стелі й стіни. У багатьох кабінетах попадала стеля, десь тріснули стіни, є дірки від уламків. Цілих дверей у нас тепер майже нема, все пошкоджене. Те саме з віконними рамами. Шибки багато де повилітали, все навкруги було у друзках скла. У деяких кабінетах зі стін повідпадала цегла, ми знаходили її прямо на робочих столах працівників. Символічно, що статуя Феміди, яка стоїть у коридорі на другому поверсі, абсолютно ціла й неушкоджена.

Поруч з вами знаходиться багато потенційних мішеней для російських терористів, локація м'яко кажучи небезпечна. Тому під час повітряної тривоги необхідно убезпечувати себе та відвідувачів. Чи є в приміщенні укриття?

У тій частині будівлі, що передана в користування Господарському суду Чернігівської області, приміщення під укриття нема. Щодо будівлі в цілому — тут є велике підвальне приміщення. На жаль, воно нам не належить, ми не маємо права ним користуватися й, відповідно, не можемо облаштувати там укриття. Приміщення в тій частині, де розташовано суд, належить Державній судовій адміністрації України. А інша частина — власність територіальної громади області, що знаходиться на балансі КП “Діловий центр” Чернігівської обласної ради. Підвальне приміщення, очевидно, має комерційне призначення. Там знаходиться декілька непрацюючих нині й зачинених закладів громадського харчування, а також квест-кімнати, що теж зачинені у тривогу.

Що ж робити, коли лунає тривога та летять ракети? Куди подіти понад 70 працівників апарату, суддів та відвідувачів?

Відповідно до наказу керівництва суду, під час повітряної тривоги діяльність нашої установи зупиняється, і всі працівники суду, судді, апарат та учасники судового процесу мають покинути приміщення й переміститися до бомбосховищ, які знаходяться у приміщенні Апеляційного суду або колишнього Національного банку. Тобто фактично треба вийти на вулицю й подолати певний відрізок шляху. Нас врятувало те, що ракетна атака сталася у вихідний.

Чи можна зараз хоча б приблизно підрахувати збитки, завдані російськими терористами?

На це потрібен час. Зараз працюють експерти, оглядають пошкодження. Сьогодні, наприклад, оглядали наш дах. Там згоріли дерев'яні перекриття, зірвало покриття, тож потрібно робити все наново. Але якщо говорити загалом, то наразі нема ані суми збитків, ані остаточних висновків щодо придатності приміщення до подальшої експлуатації.

Сьогодні колектив суду на робочих місцях. Але чи будете й надалі працювати так, як до ракетної атаки? Чи це безпечно?

В неділю ми вийшли на толоку, щоб хоч якось привести приміщення до ладу, прибрати скло та частини фасаду, які було зруйновано, щоб вони не сипалися на голови перехожим, що проходять повз приміщення, й не становили для них небезпеки. А наскільки будівля буде придатна для використання й чи зможе суд тут функціонувати тут надалі — буде видно з часом. Зараз працівники суду намагаються власними зусиллями відремонтувати що можуть: забити вікна, полагодити двері, щоб зачинялися.

(у цей момент до розмови доєднався голова суду, Микола Віталійович Фесюра)

Пане Миколо, наступного дня після трагедії колектив суду зібрався на толоку. Яким було перше відчуття, коли наживо побачили руйнування?

Найперше й найголовніше — біль за людей, які загинули та постраждали під час атаки. А сама будівля... Знаєте, було таке відчуття, як у приказці: “Не на тих напали!”. Це для нас вже не вперше. Приміщення постраждало напочатку повномасштабного вторгнення, коли російські військові злочинці поцілили ракетою у кінотеатр ім. Щорса. Але тоді для нас ситуація була трохи кращою, а зараз руйнування більші. У будь-якому випадку, все відбудуємо, відремонтуємо. Влаштували “недільник”, на який зібрався майже весь колектив. Прибрали що могли, відламали те, що не до кінця відламалося, закрили те, що могли закрити, забили те, що могли забити. А зараз оцінюємо збитки і намагаємось з'ясувати, яким чином нам запустити роботу суду. Маю надію, що за цей тиждень якось приведемо все до ладу й будемо повноцінно працювати. Чернігівці пережили не найкращі часи напочатку повномасштабного вторгнення, а зараз моральний дух високий, не зважаючи ні на що. Ми з гідністю прийняли новий виклик кацапів. Хочу висловити співчуття родинам загиблих, побажати якнайшвидшого одужання пораненим, а нам усім — триматися й підтримувати один одного. Це зараз головне.

Спілкувалася Ольга Мелашенко
Фото авторки та прессекретарки суду
Чернігівська Медіа Група


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Господарський суд #ракетна атака #центр Чернігова #пошкоджена будівля
Останні новини
Оголошення
live comments feed...