• Головна
  • Зуби мудрості: у якому віці з’являються та коли їх не треба видаляти
Новини компаній
11:10, 27 вересня 2023 р.

Зуби мудрості: у якому віці з’являються та коли їх не треба видаляти

Новини компаній
Зуби мудрості: у якому віці з’являються та коли їх не треба видаляти

Невідомо, чому зуби мудрості отримали саме таку назву. Можливо, це пов’язано з віком, коли вони починають прорізатися, доросла людина стає мудрішою. Прорізування зубів мудрості часто супроводжується болем, який змушує звернутися до спеціаліста. Ми поспілкувалися з лікарем-стоматологом ортодонтом стоматологічної клініки «ВІТАДЕНТ ЦЕНТР» Олександром Кінішенком та дізналися, чи у всіх є зуби мудрості, в якому віці вони починають формуватися, коли потрібно видаляти ці зуби.

- Пане Олександре, чи у всіх людей з’являються зуби мудрості?

- Ні, не у всіх. Зуби мудрості – це комплектні зуби. Взагалі людина повинна мати 20 тимчасових зубів і 32 постійних. «Вісімки» – те, що ми називаємо зубами мудрості, насправді закладаються не у всіх людей. Пов’язано це з тим, що ми, як вид ссавців, у процесі розвитку починаємо їх втрачати. У деяких людей всі «вісімки» відсутні, в когось немає одного чи двох. Але одночасно ми стикаємося і з тим, що в людини можуть бути не тільки зуби мудрості, а й надкомплектні: так звані «дев’ятки», інколи навіть і «десятки».

Історія з зубами мудрості почалася дуже давно. Є різні теорії, але мені імпонує наступна: десь приблизно 3 мільйони років тому неподалік нашої планети був грандіозний вибух наднової зірки. І на землю випав потік радіовипромінювання, що призвело до іонізації, завдяки якій кількість блискавок, що досягали земної поверхні, різко зросла. У зв’язку з цим ліси почали вигорати і наш предок був змушений спуститися з дерев і вийти в савани. Але на чотирьох кінцівках стало не зручно, тому що треба було піднятися, оглянути місцевість і якось себе убезпечити. Насправді таких факторів багато, і всі вони привели до того, що людина з чотирьох почала ходити на двох кінцівках. При цьому виникли різні морфологічні зміни. У нас змінилися череп, хребет, постава, таз, ноги, руки. Разом з цим змінилася щелепа. Якщо подивитися на тварин, які досі ходять на чотирьох кінцівках, у них досі щелепи витягнуті вперед. А у людини обличчя вже виглядає по-іншому. Якщо раніше та кількість зубів вміщувалася в щелепу, то зараз не вміщується. І зуби мудрості, оскільки вони прорізаються останні, приносять страждання деяким людям.

Зуби мудрості: у якому віці з’являються та коли їх не треба видаляти, фото-3

- В якому віці зуби мудрості починають формуватись та прорізатись?

- Формуватися починають ще у підлітковому віці. Ми бачимо на знімках, як у 8-9 років уже є початок зародків зубів мудрості. Прорізатись вони можуть коли завгодно, починаючи з 16-17 років, і до кінця життя. Був випадок, коли до мене звернувся пацієнт за 80 років, у нього вже не було жодного зуба, вони не зберіглися, але прорізався зуб мудрості, який «сидів» у щелепі з самого дитинства.

- Які ускладнення можуть спричинити зуби мудрості?

- Майже всі люди, у яких прорізаються зуби мудрості, переживають неприємні відчуття. Це запалення, в першу чергу, біль при відкриванні рота, при ковтанні, набряки, у складних випадках – це гнійні запалення, які потребують хірургічного втручання.

- Чи можуть вони негативно впливати на сусідні зуби?

- Звісно, можуть. Якщо зубам мудрості не вистачає місця у зубному ряді щелепи, а потенціал росту досить великий, вони можуть нахиляти сусідні зуби і приводити до порушення прикусу. Ми спостерігаємо це у наших пацієнтів.

- Чи завжди потрібно видаляти зуби мудрості? Коли не варто цього робити?

- Ні, не завжди є потреба у видалення цих зубів. Лише за медичними показаннями, на які ми орієнтуємося. Цього можна не робити, коли щелепи розвинені, зубам мудрості достатньо місця для прорізання, коли немає порушень прикусу. У такому випадку зуби мудрості виростають і функціонують як і інші.

- Видалення зубів мудрості – це не така вже й легка процедура. Як все відбувається?

- Буває по-різному. По-перше, це скарги пацієнта і огляд, по-друге, рентгенологічна діагностика, й оцінка того, чи достатньо місця в щелепі для прорізування зуба мудрості. Сукупність цих факторів приводить до рішення, чи треба видаляти ці зуби. Не завжди ми видаляємо зуби мудрості, але досить часто це робимо.

- Як доглядати за ротовою порожниною після видалення зуба мудрості, і чи можуть виникнути ускладнення?

- Хірурги призначають лікування в залежності від складності проведеної операції. Після хірургічного втручання можуть виникати ускладнення, але ми намагаємося цього уникнути. Може бути запалення лунки, слизової, в тяжких випадках – запалення кістки, тому треба обов’язково дотримуватися рекомендацій хірурга. Зазвичай на одужання йде від 2-4 днів до двох тижнів.

- Що можете сказати про пов’язаний із зубами мудрості міф, який побутує серед людей?

- До мудрості ці зуби не мають жодного відношення. Це звичайні зуби, моляри, які мають виконувати функцію жування. І якщо їхня поява супроводжується болем та іншими неприємними симптомами - не варто зволікати. Звертайтесь до лікаря-стоматолога, а ми у «ВІТАДЕНТ ЦЕНТРІ» знаємо як це зробити безболісно і комфортно.

Адреса: м. Чернігів, пр. Перемоги 119а
Наші телефони: 073 030-71-71; 068 822-00-40; (0462)  93-00-93
Сайт: https://vdc.com.ua/
Інстаграм: vdc_dentistry

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Зуби мудрості #вісімки #щелепа #біль #прорізання #стоматолог #ортодонт #Вітадент Центр
Оголошення
live comments feed...