• Головна
  • Відсутність правил та покарання – яка головна проблема електросамокатів у Чернігові
14:05, 5 жовтня 2023 р.

Відсутність правил та покарання – яка головна проблема електросамокатів у Чернігові

Відсутність правил та покарання – яка головна проблема електросамокатів у Чернігові

Останні кілька років серед українців, в тому числі й чернігівців, все популярнішим стає рух електросамокатом. Це зручний спосіб швидко дістатися в будь яку точку міста. Збільшити попит на цей вид транспорту допомогла й оренда самокатів. Але іноді чернігівці спостерігають порушення загальних правил дорожнього електросамокатами. Тож ми вирішили дізнатися, кому дозволено виїжджати на проїжджу частину, чи існує покарання для порушників та яких правил мають дотримуватися водії самокатів.

Чернігівці завжди готові висловити свою думку щодо проблеми з рухом електросамокатів у соцмережах. Кожне зафіксоване порушення завжди супроводжується активним обговоренням. Частенько зустрічається агресивна думка, що на тротуарах самокати заважають пішоходам, а на проїжджій частині – водіям. Тож, де можна їздити електросамокатам? Прес-офіцер патрульної поліції Чернігівської області Віталій Копистко пояснює:

Віталій Копистко, Фото з мережі Інтернет

Віталій Копистко, Фото з мережі Інтернет

«Якщо звернутися до правил дорожнього руху, то їм ніде не дозволено їздити. Справа в тому, що лише в березні поточного року законодавець визначився, що електросамокат є транспортним засобом. Але на сьогодні якихось змін у правилах дорожнього руху немає. Згідно з ПДР водії самокатів мають дотримуватися загальних правил дорожнього руху. Тобто для такої категорії, як пішохід чи велосипедист, є свої розділи, де прописані права і обов’язки. А стосовно водіїв електросамокатів, зараз, на жаль, цього немає».

Окрім відсутності правил, немає і вікових обмежень для електросамокатів. Тобто дитина чи підліток на електросамокаті може виїхати на проїжджу частину, адже це не заборонено. Оскільки цей вид транспорту набуває популярності, батькам варто ретельно пояснювати загальні правила дорожнього руху. Також діти мають розуміти, що, на жаль, є й водії автомобілів, які можуть порушувати правила, тож варто бути обачними на дорозі. Та бувають випадки, коли й батьки нехтують безпекою дітей.

«Іноді деякі батьки можуть одночасно везти дітей до школи й у садочок, і це не заборонено. Якщо для велосипедів написано, як, за яких умов можна перевозити пасажира і якого віку, то жодних згадок для електросамокатів немає. У них немає як і прав, так і обов’язків» – говорить Віталій Копистко.

Пресофіцер патрульної поліції Чернігівської області зазначає, що зареєстрованих аварій за участі електросамокатів дуже мало. Це не може не радувати, адже цей факт свідчить про свідомість чернігівців. Але, як і серед водіїв автомобілів чи велосипедів, так і серед кермувальників електросамокатів є порушники, та покарати їх неможливо, адже немає правил – немає покарання. Віталій Копистко розповідає:

«Деякі люди, які розуміють, що жодного покарання не отримають, окрім суспільного осуду, свідомо порушують правила дорожнього руху. Хоча є не мало водіїв, які навіть навпаки під час руху на самокаті дотримуються ПДР для велосипедистів. Багато тих, хто користується велодоріжками, якщо є можливість – не їздять тротуарами. Але є ті, які нехтують всіма правилами безпеки, і буває, що проїжджають пішохідні переходи, їдуть на червоне світло, маневрують між автомобілями. Як і серед водіїв іншого транспорту є ті, хто порушує правила, але є складність в тому, щоб притягнути водія електросамокату до відповідальності».

У соцмережах часто можна натрапити на осуд водіїв електросамокатів, і можливо це пов’язано з відсутністю правил дорожнього руху для цього транспорту. Віталій Копистко пояснює:

«Якби були правила безпосередньо для водіїв самоката, тоді б можна було говорити, що вони мають як право, так і обов’язки. Тобто якщо повернутися до велосипедиста, то при наявності велодоріжки йому заборонено рухатися проїжджою частиною, він зобов’язаний здійснювати рух велодоріжкою. Якщо вона відсутня, тоді водій велосипеда виїжджає на проїжджу частину і дотримуючись своїх ПДР може їхати в загальному потоці. Але ж знову таки застосувати ці правила до водія електросамоката юридично наразі неможливо».

Чернігівець Іван Матвєєв уже 4 роки їздить на електросамокаті. Він зазначає, що найголовніше – це дотримання правил дорожнього руху.

«Всім учасникам загального руху треба знати правила. Я користуюся і загальними, і для велосипедистів. Іноді водії автомобілів підрізають, не вважають за потрібне вмикати знаки повороту. Але цей транспортний засіб дає можливість швидко реагувати, якщо не ганяти на ньому. Іноді, в Чернігові не так часто, буває водії негативно реагують, тому що існує якийсь стереотип і не розуміння. Бо хтось собі в 20 років купив машину, і вважає, що він крутий, а велосипедисти і водії самокатів – це дитячий садочок. Тобто менталітет такий. В Чернігові я з цим не стикався, але не секрет, що багато водіїв самокатів порушують правила. Щоб зруйнувати стереотип, треба їх дотримуватися, поважати інших водіїв, пішоходів і правила дорожнього руху» – говорить Іван Матвєєв.

На відміну від попереднього водія, жителька Чернігова Ольга Нікітюк придбала електросамокат лише у травні цього року.

«Правил дорожнього руху для самокатів не існує, тому я користуюся правилами для велосипедистів. Додатково читала в Інтернеті матеріали. Там написано, що водій самокату має їхати саме по велосипедній доріжці, а там, де її немає – правою смугою проїзної частини не далі одного метра від краю. Я на переходах переходжу як звичайний пішохід, а потім знову їду під бордюром. Все одно страшнувато, адже є різні водії, хтось ледь не підрізає, хтось толерантний. На жаль у нас не так багато велосипедних доріжок, їздити біля автомобілів, тролейбусів страшно, адже тебе й водій може не побачити, і тобі не дуже зручно. Якби я була за кермом, напевно мене б теж дратували велосипеди і самокати, бо зараз у нас дуже тісний рух, особливо у годину пік, і багато нервових водіїв. Було б добре, якби були правила для самокатів і окремі доріжки, адже на самокаті немає дзеркал, та й рукою показати напрям руху майже неможливо. Я помічаю, багато водіїв електросамокатів – це підлітки чи діти. Своїй дитині я б не купувала такий транспорт до 18 років, бо це досить травматично» – розповідає пані Ольга.

Найголовніша проблема з електросамокатами у Чернігові – це відсутність правил для них. Тому водіям цього виду транспорту краще ознайомитися з загальними ПДР, щоб краще орієнтуватися на дорозі та не потрапляти в небезпечні ситуації. Ну і звісно ж кермувальникам автомобілів та електросамокатів варто пам’ятати, що і ті, й інші можуть порушувати правила, тому необхідно бути обережними.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Самокат #Чернігів #рух #транспорт #ПДР #електросамокат #водій #правила
Оголошення
live comments feed...