• Головна
  • Близькість до кордону, або Чи їдуть туристи на Чернігівщину під час воєнного стану
09:51, 3 грудня 2023 р.

Близькість до кордону, або Чи їдуть туристи на Чернігівщину під час воєнного стану

Близькість до кордону, або Чи їдуть туристи на Чернігівщину під час воєнного стану

Попри те, що область вже півтора роки як деокупована, близькість до кордонів країни-агресора та її посібника – білорусі, постійні обстріли прикордоння стримують та відлякують бажаючих подорожувати.


2023 рік: туристичний збір збільшився

Один із дієвих показників розвитку туристичної галузі – туристичний збір. Це надходження до місцевих бюджетів від діяльності готелів та інших закладів, які надають аналогічні послуги.

Тож у 2023-му турзбір сплатили до бюджетів на рівні 976 тис грн. Це більше, ніж за аналогічний період у 2022-му – 792,5 тис грн, але суттєво менше, ніж за 9 місяців 2021-го – 1,4 млн грн.

До того ж тоді розміщували туристів 93 заклади, тоді як нині удвічі менше 43.

«Порівнюючи показники з «ковідним» 2021 роком, турзбір у 2022 зменшився удвічі. За 9 місяців цього року є певне збільшення надходжень до бюджетів (на 23%) у порівнянні з аналогічним періодом 2022», – коментують у Департаменті культури ОДА.

Інформація про кількість закладів розміщення надана Головним управлінням статистики в області у скороченому вигляді з урахуванням дії режиму воєнного стану. Кількість закладів розміщення у 2023 році та інших аналогічних закладів скоротилась більш ніж на 46%.

Надходження від сфери гостинності також скоротилися пропорційно. Зокрема, якщо за півроку 2021-го туристична галузь принесла 7,9 млн грн доходів у бюджет, то за аналогічний період у 2022-му лише 193 тис грн. У 2023-му ситуація потроху почала вирівнюватися – 4,5 млн грн за 6 місяців.


Що дивляться туристи?

Кількість туристів та екскурсантів – ще один чинник, яким користуються при аналізі. Попри те, що область вже півтора роки як деокупована, близькість до кордонів країни-агресора та її посібника – білорусі, постійні обстріли прикордоння стримують та відлякують бажаючих подорожувати.

Це стосується й музейних закладів, адже всі вони працюють в обмеженому режимі відповідно до воєнного стану: основні експозиції закриті (експонати знаходяться у безпечних місцях), проводяться тимчасові виставки, майстеркласи, семінари, лекції тощо.

Всі гіди – екскурсоводи, які залишилися (не виїхали, не у лавах ЗСУ, не змінили вид діяльності), констатують значне зниження, а у більшості випадків практичну відсутність запитів на екскурсійне обслуговування. Кількість відвідувачів у 2021 – 1,4 млн людей, у 2022-му – 109 тис людей. Даних за 2023-й ще не підбивали.

«…показники формуються зі зведених даних від музейних установ різних форм власності (національних заповідників, обласнихта місцевих музеїв) та відповідних міських рад (за умови надання такої інформації). Причому, як правило, музейні установи підраховують відвідувачів не тільки за їх фізичною кількістю, а відповідно до проданих квитків. Є музейні установи, які до загальної цифри відвідувачів додають учасників лекцій, лекторіїв та онлайн-заходів», – уточнює директорка відповідного департаменту Людмила Замай.


700 тисяч туристів у Чернігові

Чернігівська міська рада у 2021 порахувала понад 700 тис туристів та екскурсантів, які відвідали місто. Цей показник взятий зі звітів мобільних операторів, які зазначили цю кількість осіб з інших регіонів та країн. Проте чи всі вони були туристами, а якщо так, то чи не були пораховані закладами розміщення та музейними установами, – невідомо. Тобто цей показник доволі відносний і неточний (у державі допоки не існує сучасної системи підрахунку туристів) та може слугувати як допоміжний у визначенні позитивної або негативної динаміки цього виду діяльності у тур сфері.

За матеріалами сайту «Час Чернігівський»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#туризм #Чернігівщина #війна #прикордоння #екскурсія
Оголошення
live comments feed...