• Головна
  • Юліанський, григоріанський та новоюліанський календар: чому Різдво має дві дати
14:47, 25 грудня 2023 р.

Юліанський, григоріанський та новоюліанський календар: чому Різдво має дві дати

Юліанський, григоріанський та новоюліанський календар: чому Різдво має дві дати

1 вересня 2023 року УГКЦ та ПЦУ перейшли на новоюліанський календар, який змінює дати більшості церковних свят, зокрема й Різдво, яке офіційно відзначається 25 грудня.

Юліанський календар увів у дію Гай Юлій Цезар 1 січня 45 року до н. е. Система числення створювалася на основі сонячного календарю, де рік тривав 365 днів із чвертю доби. Кожного четвертого року до календаря додавалася четверта доба. Юліанський рік був довший, і тому різниця між ними складала близько одного дня за 128 років.

Від дати введення юліанського календаря до XVI ст. виникла різниця в 10 днів порівняно з фактичним настанням весняного рівнодення. Оскільки це важливо для визначення дати Великодня, виникали проблеми. Тому в 1582 році вирішили ввести григоріанський календар.

Григоріанський календар започаткував Папа Римський Григорій ХІІІ. У момент переходу, одразу після 4 жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Кілька століть відбувалося прийняття нововведень – спочатку в католицьких державах, а згодом у протестантських і православних.

Під час переходу на григоріанський календар, більша частина українських земель входила до складу Речі Посполитої. У документах застосовували григоріанський календар до входження в склад Московії у XVII ст., крім Волині, Галичини та Правобережжя.

Наприкінці 1582-го польський король Стефан Баторій видав універсал, у якому зобов’язав усіх підданих використовувати григоріанський календар у датування. Церковний перехід на григоріанський календар ускладнювався стосунками католицької та православної церков.

Згідно юліанському календарю, спочатку Різдво святкували 25 грудня, але через набігання днів воно змістилося на 7 січня.

На Першому вселенському соборі у 325 році встановили, що Великдень потрібно святкувати у першу неділю від повного місяця, який настає з весняним рівноденням. І якщо за григоріанським календарем весняне рівнодення сходиться з реальним, тобто 21 березня, то в юліанському воно дає припадає на 3 квітня.

Православна церква України 1 вересня 2023 року перейшла на новоюліанський календар. Його розробив сербський вчений Мілутін Міланкович. Наразі григоріанський і новоюліанський календарі збігаються, але другий є точнішим. На юліанському календарі досі залишається Російська православна церква, Єрусалимський патріархат, а також афонські монастирі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Різдво #календар #церква #свята #історія #новоюліанський календар
Оголошення
live comments feed...