16:38, 11 березня
Колишній кінотеатр Щорса у Чернігові: врятувати зруйноване
На колишній кінотеатр Щорса у Чернігові чекатиме консервація, світлина Сєргєя Карася
Лютий, квітень, а, особливо, березень. Відтепер майже кожного дня у ці місяці для чернігівців – страшні роковини. Адже два роки тому з лютого по квітень російсько-білоруські окупанти намагалися захопити наше місто. Й хоча, завдяки захисникам України, Чернігів вдалося відстояти, загарбники зруйнували не тільки людські долі, а й значну частину міста.
Одною зі зруйнованих будівель стало приміщення обласного молодіжного центру. Чернігівцям воно більше відомо як кінотеатр ім. Щорса (саме під такою назвою у 1996-му році кінотеатр став пам’яткою архітектури місцевого значення).
Але 27 лютого 2022-го року, під час удару окупантів по Чернігову, будівля серйозно постраждала. Тому ми вирішили дізнатися що з пам’яткою зараз, чи вдасться її зберегти та чи працює наразі обласний молодіжний центр, який в останні роки і займав будівлю колишнього кінотеатру.
50 тисяч від Франції
Нещодавно з’явилася новина про меморандум, за яким уряд Франції виділить 50 тисяч євро на консервацію будівлі колишнього кінотеатру.
-Підписано тристоронній договір між організацією, яка буде виконувати ці роботи, комунальною установою (Чернігівським обласним молодіжним центром, – прим.) та організацією Уряду Франції, яка надає ці кошти. Кошти точно не будуть проходити через обласний молодіжний центр, вони будуть напряму зараховуватися на рахунок виконавців, які вже будуть реалізовувати роботи,– повідомляє директорка обласного молодіжного центру Ірина Сімонова.
Як розповідає пані Ірина, виконавців робіт з консервації колишнього кінотеатру обирали французи.
Щоб роботи з консервації розпочалися, потрібно отримати дозвіл на їх виконання від управління архітектури ОВА. Ірина Сімонова сподівається, що це вдасться зробити найближчим часом.
В консервацію увійдуть роботи з консервації даху над вцілілою частиною будівлі, відновлення стін у, знову ж, вцілілій частині кінотеатру та організація будівельного майданчику.
Планується, що консервація кінотеатру буде завершена протягом 3 місяців: тобто наприкінці весни – напочатку літа 2024-го року.
Консервація – добре, а що з відновленням?
Пані Ірина зізнається, що проекту відновлення кінотеатру наразі ще немає. Але є «база», відштовхуючись від якої планують зробити новий проект. Щоправда ця «база» була створена ще до повномасштабного вторгнення, тобто до руйнування колишнього кінотеатру російсько-білоруськими окупантами:
-Проект відновлення буде зроблений на основі попереднього проекту реставрації, якій ми планували реалізувати та роботи за яким почалися у грудні 2021-го року. Ми плануємо трансформувати цей проект у проект відновлення, з урахуванням нового стану будівлі,– ділиться Ірина Сімонова.
Як каже директорка обласного молодіжного центру, за попередньою оцінкою, корегування проекту відновлення колишнього кінотеатру може коштувати від 4 до 5 мільйонів гривень. Щодо вартості самих робіт з відновлення – вона може сягнути 220 мільйонів гривень.
А щодо того коли почнуть та, тим більше, закінчать роботи з відновлення будівлі – пані Ірина не називає точний термінів. Зокрема, й через те, що війна з Росією досі триває:
-Ми живемо у стані війни. 19 серпня 2023-го року (цього дня окупанти нанесли ракетний удар по центру Чернігова, - прим.) показало це як ніколи: навіть враховуючи, що головний удар прийняв на себе Драмтеатр, вибух був настільки сильним, що будівлю обласного молодіжного центру було пошкоджено вдруге. Там провалився дах у башті, повилітали вікна, які були вставлені – вона ще більше зруйнувалася. Тому я не можу категорично казати, наприклад, що ми через 5 років відновимо цю будівлю,– зазначає пані Ірина.
Хто дасть гроші?
Як ми розповідали, ЮНЕСКО включило колишній кінотеатр по переліку культурних пам’яток України, що були пошкоджені війною (наразі у переліку 21 об’єкт). До того ж, ми згадували напочатку цього матеріалу, що будівля досі лишається пам’яткою архітектури місцевого значення (парадоксально, але у реєстрі пам’яток архітектури будівля досі значиться під іменем «Будинок кінотеатру ім. Щорса»):
-Цей статус допомагає, бо, інакше, будівлю б вже зруйнували та не відновили. Але є свої мінуси, бо сама процедура збереження та відновлення дуже важка та дорожча, якщо це пам’ятка архітектури,– ділиться нюансами Ірина Сімонова.
За оцінками Ірини Сімонової,будівля обласного молодіжного центру, після закінчення облоги, «пережила» ледве не рекордну для Чернігова кількість візитів іноземних делегацій:
-В нас підготовані всі презентації. На кожній зустрічі ми акцентуємо увагу на наших потребах – розповідаємо про стан будівлі, про те, що там було до того (як колишній кінотеатр постраждав від дій окупантів, – прим.). Бо одна справа – показати просто руйнування. Інша – показати що там відбувалося й що ми хотіли там зробити,– каже Ірина Сімонова.
Наразі головний крок, про який говорить керівниця обласного молодіжного центру – зробити проект відновлення.
Шукати гроші, аби зробити проект, планують за кордоном.
Я бачив там світло
Уважні читачі, які періодично проходять повз колишній кінотеатр, могли бачити усередині світло. Тому могло виникнути запитання: «Невже там хтось досі працює?».
-Радше охороняє,– відповідає на це питання Ірина Сімонова.
Як зізнається чиновниця, крім ракетного удару, будівля пережила… мародерство. За її словами, навесні 2022-го року,все, що не було знищено окупантами, було «розтягнуто».
Тому і зараз у будівлі чергує охоронець.
Що зараз з молодіжним центром?
Кілька років перед повномасштабним вторгненням, у будівлі кінотеатру працював обласний молодіжний центр.
Після закінчення облоги центр кілька разів змінював «місце дислокації»:
-Ми відновили свою роботу у травні 2022-го року. Відновили у приміщенні, яке є у комунальній власності області й де ще знаходиться департамент соцзахисту, пенсійний фонд. В нас було приміщення у 100 квадратних метрів. Але питання в тому, що специфікамолодіжної роботи в тому, що вона проводиться на вихідних та у другій половині дня – бажано, до 21-ої години. А будівля, до якої ми переїхали, зачинялася о 18-ої годині та була зачинена у вихідні,– згадує про труднощі з відновлення роботи молодіжного центру Ірина Сімонова.
Тому обласний молодіжний центр відкрив ще одне приміщення – на другому поверсі ЦУМу (раніше – «Мегацентр», – прим.). Нещодавно в центру з’явилася ще одна локація – на першому поверсі будівлі на Хлібопекарській (більш знаній серед чернігівців як будівля «Просвіти») відкрили студію звукозапису. Сама мобільна студія звукозапису належить ЮНІСЕФ (це дитячий фонд ООН, – прим.) та знаходиться у відповідальному зберіганні (з правом користування) обласного молодіжного центру.
Втім, як визнає Ірина Сімонова, орендує колишню будівлю «Просвіти» на Хлібопекарській не обласний молодіжний центр, а громадська організація «Сфера молоді»:
-Ця організація допомагає нам відновити молодіжний центр. Ми працюємо зі «Сферою молоді» вже досить давно,– говорить Ірина Сімонова.
У будівлі колишнього кінотеатру в обласного молодіжного центру були 2500 квадратних метрів, які, за словами пані Ірини, повністю використовувалися та були задіяні у діяльності центру. Зараз же у користуванні молодіжного центру три приміщення сумарним метражем у 438 квадратних метрів. Тобто, за площею, молодіжний центр втратив майже в 6 разів.
Відповідно, впала й кількість тих, хто відвідує центр. Як каже Ірина Сімонова, у «доковідний» період щороку молодіжний центр відвідували 25 тисяч людей. А ось у 2023-му році, у середньому, в місяць до молодіжного центру приходили 340 осіб (тобто трохи більше 4 тисяч відвідувань на рік).
-В нас був серйозний упор на просвітницькі фільми, на виставки Українського інституту національної пам’яті (ми дуже класно співпрацювали), до нас приїжджали режисери. Це був такий великий організм, ціла «екосистема»,– згадує Ірина Сімонова те, яким був обласний молодіжний центр до того як його зруйнували російсько-білоруські окупанти.
Хоча наразі в України дуже багато більш нагальних потреб (тому нагадуємо шановним читачам, що, за можливості, всі ми маємо допомагати ЗСУ хоча б донатами), ми маємо зберегти свою культурну спадщину. І консервація колишнього кінотеатру Щорса – це крок у вірному напрямку, за який ми маємо подякувати французьким друзям.
Сподіваємося, будинок «доживе» до реставрації, й там ще лунатимуть веселі голосі українців, котрі перемогли у війні та вільно живуть у своїй країні.
Нагадаємо, що також наразі гостро стоїть питання щодо консервації сусідньої пам’ятки історії – колишньої дитячої стоматології на Княжій.
Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...