• Головна
  • О котрій краще лягати спати та як швидко збадьоритися: ефективні способи
09:01, 15 березня

О котрій краще лягати спати та як швидко збадьоритися: ефективні способи

О котрій краще лягати спати та як швидко збадьоритися: ефективні способи

15 березня в Україні та світі святкують Всесвітній день сну. Сон — одна з найважливіших фізіологічних потреб людини. Лише завдяки здоровому сну наш організм може отримати повноцінний відпочинок. Всесвітня федерація сну створила окреме свято 2008 року, щоб донести людям, наскільки важливо спати. Свято щороку припадає на п'ятницю, що передує весняному рівноденню.

Коли потрібно лягати спати, чому важливо засинати до 23-ї години, які переваги та недоліки «сонної рутини», як швидко збадьоритися, якщо спав недостатньо – читайте далі.

У статті використані матеріали «Це Вінниця, Друже!» та 5.ua.

Коли потрібно лягати спати

Лікарі-неврологи наголошують на важливості тривалого та міцного сну. Саме він є запорукою бадьорості та продуктивності, зокрема, основним відпочинком для організму.

Дослідження, які вони провели, показують, що найкращим часом для сну є період між 22:00 та 23:00 годинами.

Якщо регулярно дотримуватися цих правил, то прокидання вранці буде значно легшим. Згодом про це дасть знати організм, який працюватиме якісно та продуктивно.

Автор дослідження про сон доктор Девід Планс з Ексетерського університету каже: «що ранній або пізній відхід до сну може з більшою ймовірністю порушити біологічний годинник з несприятливими наслідками для здоров’я серцево-судинної системи».

Водночас науковці застерігають, що найризикованіший час для сну – після півночі. Сон після 00:00 може зменшити ймовірність побачити ранкове світло, що «скидає біологічний годинник».

Також люди, які лягають спати до 23:00 рідше хворіють серцево-судинними захворюваннями.

О котрій краще лягати спати та як швидко збадьоритися: ефективні способи, фото-1

Чому потрібно засинати до 23:00

Люди, які мають проблеми зі сном, неабияк відчувають це згодом на власному організмі. До 23:00 починається фаза повільного сну, мозок встигає відновлюватися, що позитивно впливає на всі системи організму.

Переваги сну до 23:00:

  • Активність

Якщо організм встигає відпочити та відновитися, то велика ймовірність того, що день буде активним та продуктивним.

  • Емоційний стан

На нього теж впливає сон. Люди, які лягають спати пізніше, більш схильні до депресії. Вчені радять засинати раніше, тим, хто страждає від нічних жахів. Ба більше, відсутність сну призводить до підвищення рівня гормону стресу – кортизолу.

  • Хвороби

Ті, хто лягають спати пізніше, мають більше шансів захворіти на діабет, ніж ті, хто спить достатню кількість годин. Організм, який не відпочив достатньо, дуже чутливий до хвороб.

  • Здорова шкіра

Не варто забувати і про зовнішній вигляд. Попри набряки та темні кола під очима, люди, які мало сплять, зазвичай мають також тьмяний колір обличчя.

О котрій краще лягати спати та як швидко збадьоритися: ефективні способи, фото-2

Чому потрібно лягати спати в один і той самий час

Крім того, дослідники розповідають і про «сонну рутину», яка неймовірно корисна для нашого біологічного годинника. Саме завдяки їй можна налогодити проблеми із засинанням.

Наголошують науковці і на тому, що йдеться як про будні, так і вихідні. Адже є чимала спокуса поспати у вільний день значно довше, що своєю чергою призводить до пізнього сну. Щоб мати змогу завжди засинати в один і той самий час, вчені радять потрубуватися про рутину, яка передує сну.

Щоб сон був якісним, а процес засинання легким, рекомендовано відмовитися від використання гаджетів та перегляду телевізора. Натомість цей час можна приділити читанню книжок, розслабленй музиці чи медитації.

Також для хорошого сну вночі радять:

  • щодня включати до свого раціону овочі та фрукти
  • не забувати про клітковину
  • пити багато речовини
  • вживати молочні продукти.

Як швидко збадьоритися, якщо спав недостатньо

Мабуть, у кожного бувають, коли вранці необхідно бути «у найкращі формі», а ви за усю ніч навіть оком не моргнули. Для цього є кілька способів, які допоможуть вам збадьоритися:

  • Відчиніть вікно

Свіже повітря швидше «приведе вас до тями». Крім того, провітрити кімнату варто і перед сном. У такому разі краще пропустити прийом їжі,

  • Голод

У такому разі краще пропустити «приймання їжі», оскільки організм витрачає чимало енергії на її переварювання та виникає відчуття сонливості, а легкий голод може навпаки збадьорити.

  • Контрастний душ

Холодна вода – стрес для організму, який неминуче збадьорить тіло.

  • Кава чи напої, які містять кофеїн

Варто пам’ятати, що дія кофеїну зазвичай починає працювати через 20 хвилин. Якщо пити каву занадто активно, то можна виявитися занадто бадьорим тоді, коли прийде момент засинання.

  • Пийте більше води

Крім кофеїну, не варто також забувати і про звичайну воду, відсутність якої може пришвидшити втому.

О котрій краще лягати спати та як швидко збадьоритися: ефективні способи, фото-3

Цікаві факти про сон

Під час сну з людським організмом трапляються неймовірні речі, які науковці не в змозі до кінця пояснити. Саме сон нині залишається найменш дослідженою галуззю в психології. Втім, підготували для вас добірку наукових фактів про сон, про більшість з яких ви навіть не здогадувалися.

  • Здригання тіла вночі, коли нам сниться, що ми падаємо, називають «гіпнотичними ривками». Це дуже поширене явище, яке абсолютно не шкідливе.

Вважається, що сон після обіду (між 14:00 та 16:00) є дуже корисним. Він сприяє відновленню організму і підвищує творчий потенціал.

  • Більшість людей має спати вісім годин, аби почувати себе бадьорим. Проте 30% з них дозволяють собі спати лише шість годин на добу.

У світі є люди, яким достатньо для сну лише чотири години. Жодних побічних ефектів у здоров'ї у них не має. Втім, таких щасливчиків лише 5% населення Землі. Вчені вважають, що такий феномен спричинений мутацією гена короткого сну DEC2.

  • Тривалість сну залежить від віку. До 18 років людина повинна спати не менше як 10 годин, у віці від 19 до 55 – вісім годин, а після 55 років людям достатньо лише шість годин на добу.

Найшвидше заснути можна лежачи на животі, а найкориснішою позою є спання на лівому боці – протилежною від серця.

  • У світі кожна четверта подружня пара спить порізно.

Без сну людина здатна прожити 10 днів, тоді як без їжі вона може витримати 14 днів.

  • Сни сняться абсолютно всім – і лише сліпі з народження їх не бачать. Втім, після п'яти хвилин пробудження людина забуває 50% побаченого, а через 10 хвилин – 90%.

Уві сні ми бачимо обличчя тих людей, яких вже колись зустрічали. Ми можемо їх навіть не пам'ятати.

  • Близько 12% людей бачать чорно-білі сни. Раніше цей показник був більший. Все змінилося з приходом кольорового телебачення.

Найчастіше сни мають негативний характер. Найбільш популярним емоційним станом уві сні є тривога.

  • Зовнішні фактори можуть прямо впливати на наші сновидіння. Наприклад, обійми можуть уві сні з'явитися в образі змії, спів перенесе вас на концерт, а запах їжі до ресторану.

Страх сну називається сомніфобією.

  • Підрахунок овець насправді не пришвидшує засинання, а ось пісні гурту Coldplay можуть змусити людину заснути. Це підтвердили 6000 британців під час наукових досліджень.

Лунатизм, або ж сомнамбулизм може не лише змусити людину ходити під час сну, але й спонукати до якихось дій. У деяких випадках такі розлади призводили до грабежів, зґвалтувань і навіть убивств.

  • Сон потрібен нам не для відпочинку. Цього потребує мозок, він під час сновидінь стає більш активним і перезавантажує наш організм.

Рекорд із найдовшого періоду без сну був поставлений у 1965 році Ренді Гарднером. Тоді хлопець не спав 11 днів. Відтоді Книга рекордів Гіннеса припинила ведення обліку цієї категорії, побоюючись, що люди можуть заподіяти собі шкоду.

  • Найдовше із ссавців сплять коали. Для цього вони витрачають 22 години на добу.

Дельфіни під час сну закривають лише одне око. Так вони контролюють своє дихання і остерігаються хижаків.

  • Жирафи та слони, як правило, сплять менше двох годин за ніч.

Порушення сну може призвести до прояву таких хвороб як серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ожиріння та психічні розлади. Понад два мільйони дітей у світі страждають від порушень сну.

  • Людина просипає приблизно 1/3 свого життя.

У закритих в'язницях і спеціальних таборах, тортури із застосуванням позбавлення сну вважаються найефективнішою формою примусу.

  • Пчихнути уві сні неможливо.

Відсутність сну хоча б протягом 24 годин викликає симптоми схожі на алкогольне сп'яніння — погіршення пам'яті, зниження реакції, дратівливість. Після трьох днів без сну можуть з'явитися параноя, проблеми з мовою, слухові та зорові галюцинації.

  • Відсутність сну знижує рівень мелатоніна – антиоксиданту, що може уповільнити або зупинити ріст пухлин.


Хочете швидше дізнаватися про найцікавіші і найважливіші новини?
Приєднуйтесь до наших каналів:
- в TELEGRAM
- у VIBER
- в 
INSTAGRAM
Тут тільки найактульніші відео, новини та історії Чернігова!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Всесвітній день сну #День сну #про сон #здоровий сон #коли краще засинати #як висипатися #факти про сон
Оголошення
live comments feed...