• Головна
  • Великдень 2024 – пояснюємо, чому така велика різниця між православним і католицьким
18:51, 30 квітня

Великдень 2024 – пояснюємо, чому така велика різниця між православним і католицьким

Великдень 2024 – пояснюємо, чому така велика різниця між православним і католицьким

В цьому році католики святкували Великдень 31 березня, аправославні та греко-католики відзначатимуть головне християнське свято 5 травня. Чому така велика різниця? Адже частина українських православних (ПЦУ) та греко-католики ще з вересня 2023 року відмовились від старого Юліанського календаря та святкували Різдво 25 грудня замість 7 січня.

Проте з Великоднем (у народі часто називають Паска), як і з низкою інших рухомих свят, зокрема Трійці, все не так просто.

Річ у тім, що Великдень прив'язаний не до дати, а до весняного рівнодення та повного місяця. І тут католики та православні давно розійшлись, бо використовують різну Пасхалію

Після календарної реформи 16 століття весняне рівнодення на заході та сході почали розраховувати по-різному. Католики перейшли на розрахунки, які наближені до астрономічних, а православні і далі рахують по-старому. Різниця між календарями становить 13 днів.

Тому перший повний місяць після весняного рівнодення частіше за все у католиків настає раніше, а православний Великдень не може прийти до 4 квітня.

До прикладу, за "цивільним календарем", який практично збігається з Григоріанським, весняне рівнодення в 2024 році було 20 березня (за церковним - 21 березня). Перший повний місяць – 25 березня, а тому Великдень у першу неділю після такого повного місяця – 31 березня.

А старий спосіб визначення рівнодення за Юліанським церковним календарем, який не відповідає астрономічному, виводить Великдень аж на 5 травня (тут ще зіграла роль єврейська Пасха 23-30 квітня, раніше якої православні не святкують Великдень, тож відзначення перенеслось з 28 квітня ще на тиждень).

Іноді різниця з рівноденням за обома календарями виходить не суттєва, а дати Великодня збігаються.

Тому Великдень за Григоріанським календарем у 45% випадків відзначають на тиждень раніше, ніж за Юліанським. У 30% випадків Великдень збігається (так буде 2025 року), 5% – різниця в чотири тижні, 20% – різниця аж в 5 тижнів (більш ніж місячний цикл – в 2024 році).

Серед аргументів не оновлювати старий спосіб розрахунку наводять і те, що за Юліанським календарем жив сам Ісус Христос. Згадують і про благодатний вогонь, який сходить в Храмі Воскресіння (Гробу Господнього) в Єрусалимі саме напередодні "старого православного" Великодня, а не "католицько-протестантського". 


Чи може бути постійне спільне святкування Великодня

На перший погляд, особливо для людини, якій важко осягнути нюанси рахування рівнодення і календарів, що може бути легше, ніж домовитись спільно святкувати Великдень.

Тим паче, що не так рідко це стається само собою – спільне святкування буде 2025 року 20 квітня, потім 2028 року – 16 квітня.

Такі перемовини і спроби відбувались не раз з 17 століття і закінчувались невдачею.


За матеріалами BBC News Україна

Фото з мережі Інтернет

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Великдень #розрахунок #Юліанський календар #православні #католики
Оголошення
live comments feed...