• Головна
  • Рани Бобровиці: яких збитків ворог наніс найбільшим будівлям мікрорайону та чи будуть їх відновлювати
15:26, 5 червня

Рани Бобровиці: яких збитків ворог наніс найбільшим будівлям мікрорайону та чи будуть їх відновлювати

На Бобровиці у лютому-квітні 2022-го року окупанти влаштували справжнє «пекло», колаж порталу «0462.ua»

На Бобровиці у лютому-квітні 2022-го року окупанти влаштували справжнє «пекло», колаж порталу «0462.ua»

Бобровиця – один з найбільш багатостраждальних районів Чернігова. У лютому-квітні 2022-го року, під час облоги нашого міста, всюди у Чернігові було «пекло». Але «пекло» Бобровиці, напевне, було ледь не найгіршим.

Зрозуміло, що найбільше страждали люди. Але у цьому матеріалі ми вирішили звернути увагу на інший аспект: на адміністративні будівлі, які буди або зруйновані, або пошкоджені російсько-білоруськими окупантами на Бобровиці.


Про що говоримо

Бобровиця - один з найбільш постраждалий від російсько-білоруських окупантів районів Чернігова

Одразу обмовимося, що розмова у цьому матеріалі піде саме про період лютого-квітня 2022-го року, тож, зокрема, нові руйнування, які приніс на Бобровицю «руський мир» 17 квітня вже цього, 2024-го року, у цій розповіді враховані не будуть.

Щодо меж Бобровиці, то ми їх рахували від лижної бази та виїзду на Новоселівку до перетину вулиці Шевченка та проспекту Левка Лук’яненка.

У цій матеріал увійшли не усі пошкоджені будівлі (бо, на жаль, їх на Бобровиці стільки, що складно перерахувати в одному матеріалі), а лише найбільш відомі будівлі. Тож, якщо щось з пошкодженого окупантами на Бобровиці не увійшло у цей матеріал, але, як ви вважаєте, ця будівля є знаковою для міста – просто напишіть нам у коментарі в одній з соцмереж.


Університет

Пошкоджений корпус «Чернігівської політехніки»

Як раз на розі Шевченка та Лук’яненка розташовується основний корпус НУ «Чернігівської політехніки» (яку містяни називають просто «політехом»).

Гадаємо, саме «політех» постраждав від окупантів найбільше, з закладів вищої освіти Чернігова. Пошкодження навчальних корпусів університету у лютому-квітні 2022-го року склали 40 %.

Щодо головного корпусу ВНЗ, то тут постраждало 4 тисячі квадратних метрів вікон, більше 1 тисячі квадратних метрів стелі та підлоги, 15 тисяч квадратних метрів стін, більше 100 дверей, а також опалення.

У 2022-му році у «політеху» зробили ремонт на загальну суму у майже 17,5 мільйонів гривень:

Олег Новомлинець

-За рахунок бюджетних асигнувань кошторису Університетом проведено закупівлю та заміну (ремонт) вікон і дверей навчальних корпусів на суму 11 742 669,69 гривень (металопластикові конструкції фурнітура до вікон, склопакети, віконні блоки, відливи, ручки віконні, профілі, штапики, кріпильні матеріали, анкери для вікон та дверей). Також відремонтовано систему опалення та проведено заміну 1300 шт. радіаторів на суму 4 449 984 гривень, витрачено на закупівлю будівельних матеріалів 1 229 999,87 гривень для поточного ремонту аудиторій (будівельні суміші, фарби, профілі, плити стельові тощо), – розповідає ректор «Чернігівської політехніки» Олег Новомлинець.

Станом на березень 2024-го року вартість повного ремонту університету, за оцінкою ректора, мала скласти ще 30,5 мільйонів гривень. Але вже зрозуміло, що після обстрілу 17 квітня, під час якого знову постраждав, зокрема, головний корпус «політеху», сума втрат, нанесених навчальному закладу російськими окупантами, значно зросла.


Лікарня

Поліклініка районної лікарні постраждала від окупантів двічі

Неподалік університету знаходиться Чернігівська центральна районна лікарня, яка також зазначала суттєвих руйнувань у лютому-квітні 2022-го року: 7 будівель лікарні отримали пошкодження від 25 до 75 відсотків (нагадаємо, якщо пошкодження будинку перевищує 81%, його доводиться зносити):

Олена Захарченко

-Значні пошкодження інфекційного корпусу, значні руйнування будівлі поліклінічного відділення, пошкодження будівлі головного корпусу, будівлі терапії та акушерського корпусу, будівлі стоматологічного відділення та бухгалтерії, пошкоджено дах неврологічного відділення, – перераховує отримані лікарнею «поранення» в.о. заступниці начальника обласного управління охорони здоров’я Олена Захарченко.

Допомагали відновлювати лікарню, як-то кажуть, «усім світом»: за рахунок власних ресурсів самої лікарні (4,7 мільйонів), держбюджету (14,9 мільйонів), Міжнародного медичного корпусу (21,7 мільйонів), Червоного хреста (198 тисяч) таненазваного благодійника (він виділив 135 тисяч). Всього на відновлення лікарні було витрачено 41,7 мільйонів гривень.

Проте це був далеко не кінець. Управління охорони здоров’я оцінювало вартість ремонту поліклінічного відділення лікарні (саме його зазвичай бачиш, проїжджаючи повз лікарню на тролейбусі) у 624 мільйон 397 тисяч гривень.

Як розповідала напочатку 2024-го року в інтерв’ю нашому виданню гендиректорка лікарні, платформа «United24» виділяла 612 тисяч євро (біля 26 мільйонів гривень), які мали піти на першу чергу відновлення поліклініки. Ці гроші мали витратити на відновлення вікон, дверей та даху будівлі.

Вже після трагедії 17 квітня, під час якої лікарня зазнала чергових пошкоджень, про намір допомогти з її відновленням заявила Франція.


Поліція

Будівля районного відділу поліції

Неподалік від районної лікарні, знаходилося й районне відділення поліції. Зараз будівля, яка успішно функціонувала до 24 лютого 2022-го, нагадує рештки давньогрецького храму – за своїм призначенням вона точно давно не використовується.

Олег Кашперук

-Під час вторгнення російських збройних сил 02 березня 2022 року, в результаті вибуху, який спричинив пожежу, було значно пошкоджено адміністративну будівлю ГУНП в Чернігівській області по вул. Шевченка, 116а, – розповідає про те, коли була пошкоджена будівля заступник начальника головного управління нацполіції у Чернігівській області Олег Кашперук. – У червні 2022 року спеціалізованою організацією ТОВ «ПРОРЕКТОР» було проведено обстеження технічного стану будівлі. Відповідно висновку експертизи: «Стан об’єкту відноситься до III категорії пошкоджень об’єкту. Об’єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об’єкта (зруйновані об’єкти)».

Вартість відновлення будівлі поліції, за оцінкою самих поліціантів, складає 109,1 мільйон гривень. Втім, найімовірніше, відновлювати будівлю не будуть:

-Питання демонтажу будівлі буде розглянуто за наявності відповідних коштів, – зазначає пан Кашперук.


Судові виконавці

До повномасштабного вторгнення у цій будівлі знаходилися судові виконавці

Буквально за кілька десятків метрів від районного відділення поліції знаходилася будівля, яку деякі чернігівці знають як «банк Україна» та в якій останні роки знаходилася служба судових виконавців. Під час облоги нашого міста будівля неодноразово потрапляла під обстріли:

Ірина Свистун

- Експертно встановлено, що характер та обсяг руйнувань свідчать про непридатність цієї будівлі до експлуатації. Так, орієнтовний ступінь пошкоджень об’єкта в цілому становить 75%, – зазначає начальниця управління східного міжрегіонального управління мін’юсту Ірина Свистун.

Розмір збитків пані Свистун оцінює у 14 мільйонів гривень, а для відновлення зруйнованого потрібно біля 15,1 мільйону гривень.


«Лікарня чорнобильців»

Так звана «Лікарня чорнобильців»

Фактично в одній будівлі (хоча номінально вона поділена на дві – Шевченка, 160 та 160а) знаходилися «Відокремлений структурний підрозділ - центр для постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС та ветеранів» обласної лікарні (більш відомий як «лікарня чорнобильців») та «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

Як повідомили в обласному управлінні охорони здоров’я, дві будівлі «лікарні чорнобильців» постраждали на 75% – були пошкоджені покрівля, вікна, двері, меблі, комунікації та обладнання.

2 мільйони 30 тисяч на заміну 290 вікон у лікарні у 2024-му році виділила благодійна організація «GLOBAL EMPOWERMENT MISSION».

-Згідно експертного обстеження, подальша експлуатація будівель можлива після проведення капітального ремонту. Орієнтовна вартість будівельно - монтажних робіт складає 79 000,00 тис.грн. (79 мільйонів, – прим.), – зазначає Олена Захарченко.

Центр екстреної допомоги

Обласний центр екстреної допомоги постраждав менше, отримавши 15 відсоткові пошкодження. На відновлення вікон, дверей та ремонт опалення центру у 2022-му році з резервного фонду держбюджету виділили 2,8 мільйонів гривень. Ще 16 тисяч надіслало НСЗУ (Національна служба здоров’я, - прим.), а 37 тисяч були витрачені з власних коштів закладу.

Вартість остаточного відновлення оцінювалася у 10,1 мільйон гривень.


Пенсійний фонд

Колишня будівля пенсійного фонду на Бобровиці

До повномасштабного вторгнення на Бобровиці знаходилося й районне відділення пенсійного фонду (тепер у будівлі працює КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» районної ради).

Порівняно з будівлею поліції чи поліклініки районної лікарні, пенсійному фонду пощастило більше. Проте постраждала і вона.

Юрій Юрченко

-Під час ворожих обстрілів міста Чернігова, в адміністративній будівлі були частково пошкоджені вікна та конструкції віконних блоків, що становить 50% від наявних, система опалення та покрівля даху. Орієнтовна вартість нанесених збитків становила близько 200 тисяч гривень, – розповів нам начальник головного управління пенсійного фонду у Чернігівській області Юрій Юрченко.

У 2022-му році пенсійний фонд власним коштом провів роботи з ремонту будівлі, вартість яких склала 193 тисячі гривень.


Пошта

«Укрпошта» на Бобровиці після відновлення

Ще напочатку повномасштабного вторгнення, 26 лютого 2022-го, російсько-білоруські окупанти пошкодили будівлю «Укрпошти», що знаходилася неподалік від виїзду з міста у бік Новоселівки.

Втім, вже напочатку 2023-го року відділення було відновлене.

-Пошкодження будівлі склало 40%. Нанесені збитки – понад 1 мільйон гривень, без урахування пошкоджень даху. Часткове відновлення проводиться за власні кошти АТ «Укрпошта». Загальна сума вже витрачених коштів на реконструкцію після обстрілів становить 705971 грн, – відповіли нам у пресслужбі «Укрпошти».


«Сіверянка»

«Сіверянка»

Будівля ТОВ «Сівертекс», більш відома серед чернігівців, як фабрика «Сіверянка», також постраждала від обстрілів. Цю інформацію нам підтвердив заступник начальника головного управління нацполіції у Чернігівській області Євген Гончаров.

Щоб дізнатися більш докладно про руйнування російсько-білоруськими окупантами будівлі фабрики, ми зверталися до «Сівертексу», втім, там вирішили не надавати цю інформацію:

Дмитро Лавренюк, світлина порталу «gorod.cn.ua»

Дмитро Лавренюк, світлина порталу «gorod.cn.ua»

-Товариство з обмеженою відповідальністю «Сівертекс» є юридичною особою приватного права і не входить в перелік осіб, які є розпорядниками публічної інформації, а тому відсутні підстави для надання відповіді на ваш запит, – відповів нам в.о. генерального директора ТОВ «Сівертекс» Дмитро Лавренюк.


Лижна база

На зруйнованій росіянами лижній базі все ж відбуваються змагання

Гадаємо, більшість чернігівців вважають, що чернігівська лижна база розташована в обласному центрі, на Бобровиці.

Але, де-юре, лижна база – то вже не Бобровиця, а село Новоселівка Чернігівського району.

18 березня 2022-го база була зруйнована та згоріла. Пізніше президент федерації біатлону України та народний депутат Іван Крулько заявляв про збір коштів на відновлення лижної бази у Чернігові.За його оцінками, для того, аби побудувати базу європейського рівня у Чернігові необхідні 8 мільйонів євро (понад 345,5 мільйонів гривень). При цьому головиня федерації біатлону Чернігівської області Ніна Лемеш казала, що мова йде про побудову лижної бази категорії «Б» (яка могла б, зокрема, приймати чемпіонати Європи та літні чемпіонати світу).

Однак, наразі відновлення лижної бази не проводилося, а кошти не надходили:

Вячеслав Деркач

-Залишкова балансова вартість станом на 31.12.2023 складає 17 076 252,75 гривень, – зазначає директор ДУ «Державний центр олімпійської підготовки з біатлону» Вячеслав Деркач. – Кошти на відновлення будівлі не отримувались, відновлювальні роботи не проводились.


Росія має відповісти

Отже, лише за тими даними, які вдалося зібрати нам під час підготовки цього матеріалу, шкода, нанесена адмінбудівлям Бобровиці російсько-білоруськими окупантами, склала не менше 1,23 мільярдів гривень. Для порівняння (бо нам теж складно уявити таку кількість грошей), у перерахунку на американські долари це буде близько 30,45 мільйонів $. А це, у свою чергу, ціна 7 установок РСЗВ «HIMARS» (як повідомляли медіа, наразі одна система «HIMARS» коштує близько 4 мільйонів доларів) + бонус, бо у вас ще залишиться біля 2,45 мільйонів доларів на снаряди до них.

Наразі СБУ веде розслідування щодо руйнування будівель на мікрорайоні Бобровиці (зокрема, й всіх будинків, про які ми розповіли у цьому матеріалі):

Євген Гончаров

-Огляд пошкоджених (зруйнованих) об’єктів інфраструктури м. Чернігова та Чернігівського району проводився слідчо-оперативними групами СУ ГУНП в Чернігівській області та Чернігівським РУП ГУНП в Чернігівській області. Сформовані та зареєстровані матеріали по пошкодженням вищевказаних будівель, в подальшому скеровані до СВ УСБУ (слідчого відділу Управління СБУ, – прим.) для приєднання їх до матеріалів кримінального провадження за №22022270000000010 від 28.02.2024, досудове розслідування у якому на даний час триває, – зазначив заступник начальника обласного управління поліції Євген Гончаров.

Втім, це кримінальне провадження значно ширше й охоплює не тільки руйнування інфраструктури на Бобровиці, а й іншу шкоду, яку окупанти нанесли Чернігівській області.

Бо російські загарбники мають відповісти за свої злочини.
Й щоб це сталося якомога швидше, не забувайте допомагати ЗСУ.


Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Бобровиця #СБУ #облога Чернігова #україно-російська війна #поліція
Оголошення
live comments feed...