Рокіровка не відбулася: у Чернігові не можуть призначити нових депутатів

Чернігівська міська ТВК з лютого не може затвердити нових депутатів, світлина Сєргєя Карася

У Чернігові з зими не можуть затвердити трьох нових депутатів на заміну тим, що склали повноваження. Чергова спроба відбулася у п’ятницю, 26 квітня, проте знов зазнала невдачі.

У чому причина – розбиралися наші журналісти.

Про що мова

Ви вже могли читати про цю ситуацію на нашому сайті, але коротко нагадаємо про що мова: у лютому міська рада затвердила складання повноважень трьома депутатами – представником фракції «Слуг народу» Юрієм Тарасовцем та двома членами «Рідного дому» – Сергієм Кирієнком та Вікторією Лазоренко. Їх місця мали зайняти ті кандидати, які стали «першими непрохідними» на виборах до міськради 2020-го року – це Алла Ващенко та Олександр Литвин (обидва – «Рідний дім») та Наталія Романовська («Слуга народу»).

Але, аби у міській раді з’явилися нові депутати, це рішення протягом місяця мала б затвердити міська територіальна виборча комісія (ТВК). Й саме це виявилося проблемою. Як ми розповідали ще у березні, ТВК не могла зібрати кворум (для того, щоб рішення комісії були легітимні, з 18 членів на засідання мали б прийти хоча б 10 людей).

No photos please

1 квітня Центральна виборча комісія внесла зміни до складу чернігівської ТВК: туди додалися чотири нові члени – два від партії «Європейська солідарність» та по одному представнику «За майбутнє» та «Республіки». Враховуючи це, голова ТВК Олексій Сікач сподівався, що 26 квітня комісії вдасться зібрати кворум та затвердити нових депутатів.

Проте не так сталося, як гадалося. Цього разу з мінімально необхідних 10 членів, зібратися змогли лише чотири.

Як розповідає Олексій Сікач, у ТВК є шість членів, які за ці понад 2 місяці жодного разу не приходили на зібрання. Це представники партій «Акцент», «Голос», «Єдина родина», забороненої ОПЗЖ та два члени від «Батьківщини». Причому щодо представників «Голоса» та «Єдиної родини» відомо, що члени ТВК від цих політичних сил й у подальшому не зможуть брати участь у засіданнях, однак, як говорить пан Сікач, «Єдина родина» та «Голос» не вносять подання, яке необхідне для заміни цих двох представників.

Цікаво, що хоча засідання ТВК відбувалося у публічному місці – залі засідань виконавчого комітету міської ради, деякі члени комісії були не дуже раді приходу представників медіа. Одна з них, яка представилася «Ольга Василівна, член комісії» (жінка відмовилася називати своє прізвище та партію, яку вона представляє) виступила проти того, аби її фотографували, аргументуючи це тим, що, якщо кворуму немає, засідання не відбувається, отже, журналісти не мають право її фотографувати без її дозволу:

-Це в нас поки що приватно. Ми - особі непублічні. Й фотографувати нас можна тільки з дозволу, – казала Ольга Василівна.

Щоб роз’яснити цей момент ми звернулися до юристів Інституту масової інформації:

-Будь-хто може почати фотографувати на вулиці чи якихось масових заходах, але якщо хтось заперечує, щоби його фотографували, то фотографування цієї особи треба припинити. В такому разі фото можна робити таким чином, щоби ця особа в кадр не потрапляла чи не була впізнаваною в ньому (наприклад здалеку, зі спини). Чи було розпочате засідання ТВК юридично не має суттєвого значення, однаково це масовий захід, – говорить керівник правових проектів «Інституту масової інформації» Роман Головенко.

Саме тому на фото з засідання ТВК ми заблюрили членкиню комісії, яка представилася Ольгою Василівною.

Що ж до головного – того, чи зможе ТВК затвердити нових депутатів, її очільник каже так:

-Це наш обов’язок. Нам потрібно прийняти рішення. Й ми його приймемо, – заявив голова ТВК Олексій Сікач наприкінці зборів.

Щодо подальших кроків та варіантів вирішення цієї ситуації (зокрема, можливого припинення роботи ТВК), голова комісії порадив читати четверту книгу Виборчого кодексу України.

У статті 208 Виборчого кодексу написано в яких випадках комісія може припинити свої повноваження:

-Повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього Кодексу та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня.

Тобто, теоретично, Центральна виборча комісія або суд можуть розпустити чернігівську ТВК, яка вже понад 2 місяці не може зібрати кворум. Але, як у приватній розмові повідомили члени чернігівської ТВК, можливо, цього не буде зроблено через те, що у поточних українських реаліях складно буде зібрати новий склад виборчої комісії.

Не збираються навмисне?

Нагадаємо, за результатом виборів-2020, монобільшість у міській раді мала фракція «Рідного дому», що нараховувала 27 членів (при тому, що для прийняття рішення, потрібно аби проголосували 22 депутати). Але після відсторонення, а потім звільнення з посади міського голови Владислава Атрошенка, голосів у фракції стало менше. До того ж, чотири депутати від «Рідного дому» служать у ЗСУ й, як правило, не можуть бути присутні на засіданнях. Тому періодично міська рада стикається з браком депутатів: так, у березні 2024-го року сесія була завершена достроково через те, що обраний від ОПЗЖ депутат Голець та фракція «Слуг народу» у повному складі витягнули картки для голосування.

Тож два нові та дієві депутати допомогли б «Рідному дому» укріпити монобільшість, однак це, у свою чергу, може бути невигідно політичним опонентам нинішньої влади міста. Тож чи свідчить те, що ТВК не може зібрати кворуму, про непублічну політичну боротьбу?

-Щодо фактичного паралічу роботи міської ТВК, який ми всі бачимо, то у мене наразі немає прямих доказів того, що це робиться з якоюсь політичною метою. Проте, ситуація щодо такої неефективності комісії є, відверто кажучи, дуже нездоровою. І по суті підриває довіру до неї як до спеціалізованого органу, - говорить політичний аналітик Андрій Подвербний.

При цьому, за словами пана Подвербного, поява нових депутатів у міській раді вигідна як представникам нинішньої влади, так й «Слуг народу»:

-Аналізуючи ситуацію навколо обрання нових депутатів до Чернігівської міської ради замість тих, що склали повноваження, є зрозумілим та логічним прагнення керівництва партії «Рідний дім» завести до міськради дієвих депутатів. Вочевидь, нові персони потрібні для посилення фракції «Рідного дому», ефективної депутатської діяльності та дозволили б менше залежати від інших фракцій при необхідності забезпечення кворуму під час сесійних засідань. У той же час, новий депутат на заміну Юрію Тарасовцю, який склав мандат, потрібен і фракції «Слуги народу». За моїми спостереженнями, члени даної фракції наразі мають налагоджену співпрацю з представниками «Рідного дому», що видно хоча би по результатам голосування на останніх сесіях, - переконаний пан Подвербний.

Нагадаємо, на відміну від міської, чернігівська районна рада вже під час повномасштабного вторгнення успішно проводила рокіровки депутатів.

Сєргєй Карась
Чернігівська Медіа Група